Vyformujte si figúru snov bez stresu: S TÝMTO super tréningom to bude ešte aj ZÁBAVA!
19. 1. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:29)

Zdroj: shutterstock
Ešte ste o ňom nepočuli? HIIT je vysokointenzívny tréning, pri ktorom striedate krátke intervaly s vysokou intenzitou cvičenia s krátkymi intervalmi s miernou intenzitou alebo s odpočinkom.
Efektívne sa pri ňom spaľujú tuky a je vhodný pre začiatočníčky aj pokročilé. Špeciálne pre naše čitateľky ho nafotila trénerka Janka Šimkovičová.
V čom spočíva tajomstvo metódy HIIT (high intensity interval training)?
Dôležitý je správny výber cvikov, pri ktorých sa zapája väčšina svalových skupín. Použitie HIIT s izolovanými cvikmi by bolo neefektívne, ale s cvikmi na celé telo, ako sú kľuky, drepy či plank, veľmi výrazne naštartujete spaľovanie tuku. Kalórie spaľujete vo vyššej miere, a to až do 48 hodín po cvičení. Zrýchli sa tak váš metabolizmus, čím dosiahnete rýchlejšie výsledky. Na tréning navyše nepotrebujete žiadne pomôcky a cvičiť môžete kdekoľvek.
Výhody HIIT v skratke
● Spaľovanie tuku aj dlho po tom, ako ste docvičili.
● Zvýšená produkcia rastového hormónu, ktorý podporuje rast svalov. Svaly sú následne predpokladom efektívnejšieho spaľovania tukov.
● Zvýšenie maximálneho množstva kyslíka, ktoré dokážete prijať pľúcami. Pričom platí, že čím je táto kapacita väčšia, tým dlhšie dokážete cvičiť naplno, a teda aj spáliť viac prebytočného tuku.
Cvičte doma!
Tento HIIT tréning pochádza z videoprogramu na domáce cvičenie SUPER BODY 2. Obsahuje 16 rôznych videotréningov, ktoré si môžete odcvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Patria medzi náročnejšiu formu tréningov, ale aj medzi najúčinnejšiu. Sú vhodné pre všetky, ktoré chcú zmeniť svoju postavu a spáliť tuk efektívne a v krátkom čase. Súčasťou tréningu sú aj silové cviky, ktoré pomôžu vytvarovať postavu. Tréningy sú zostavené komplexne, aby ste precvičili celé telo. Začínajú sa aj sa končia strečingom a vedú ich skúsené slovenské trénerky, ktoré vám presne vysvetlia techniku jednotlivých cvikov.
Ako cvičiť?
Uvedené cviky cvičíme jeden za druhým takmer bez prestávky. Necháme si pár sekúnd na vydýchanie a prejdeme hneď na ďalší cvik. Keď docvičíme jednu sériu, ideme hneď na druhú. Aby bol HIIT účinný, musíme udržiavať intenzitu cvičenia. Spolu odcvičíme tri série. Celý tréning je nastavený tak, aby ste ho s rozcvičkou aj so strečingom stihli do 30 minút.
HIIT plánovač
HIIT tréning sa odporúča cvičiť maximálne trikrát do týždňa. Pri cvičení trikrát do týždňa si treba zaradiť aspoň jeden deň na regeneráciu. Kľúčom k dobrému výsledku je teda adekvátne rozdelenie HIIT tréningov počas týždňa. Výbornou pomôckou je kalendár, do ktorého si rozumne poznačíte jednotlivé tréningy. Ak si chcete vyplniť aj iné dni pohybovou aktivitou, skvelým kompenzačným cvičením je joga. Nezabúdajte však aspoň jeden deň v týždni venovať relaxu.
Pustime sa do toho!
Janka Šimkovičová pravidelne trénuje HIIT tréningy doma. Voľné dni si vypĺňa cvičením powerjogy, ktorá dokonale ponaťahuje skrátené svaly. Janka je zakladateľka úspešného portálu o zdravom životnom štýle Cvičte.sk. Spolu s manželom vydávajú aj knihy ako Zdravé rýchlovky, Nabitá kuchárka či videoprogram na domáce cvičenie SUPER BODY. Na mnohé projekty ju prizývajú ako ambasádorku zdravého životného štýlu. Ako certifikovaná lektorka aktívne vedie tréningy powerjogy. Vydala svoj prvý online videoprogram POWER JOGA, podľa ktorého môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Je tiež mamou dvoch chlapcov, Oskara (9) a Olivera (5).
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ, Shinevision
Janka Šimkovičová
Tréningový plán nájdete na ďalšej strane
Rozcvička
Prenášanie váhy
Rozkročíme sa pozdĺž podložky tak, aby chodidlá smerovali rovno vpred. Prenesieme váhu na pravú stranu, pričom pokrčíme koleno, zotrváme 2-3 sekundy a prenesieme váhu na ľavú nohu. Jednu ruku si oprieme o stehno, druhú vystrieme vpred. Takto striedame ruky a nohy. Pri cvičení zapájame celý stred tela a zadok ťaháme dozadu ako pri drepe. Opakujeme 10-krát na každú stranu.
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ, Shinevision
Prenášanie váhy
Drepy
Nohy rozkročíme na šírku panvy, špičky môžu mierne smerovať do strán. Pokrčíme kolená a zadok ťaháme dozadu, akoby sme si chceli sadnúť na stoličku. Prenášame váhu tela dozadu, ale chodidlá ostávajú na zemi. Dôležité je mať rovný chrbát, nehrbiť sa ani nepredkláňať. Pomôže nám spevnené brucho. Keď prechádzame do podrepu, ruky spojíme pred seba, a keď ideme hore, vystrieme ich vedľa tela. Spravíme 20 opakovaní.
1. Beh na mieste
Samotný tréning začneme behom na mieste počas 1 minúty. Kolená sa snažíme dvíhať hore. Ruky sú ohnuté v lakťoch a vykonávajú protipohyb k nohám.
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ, Shinevision
Beh na mieste
2. Drep, skok a plank
Zo stoja prejdeme do drepu. Dlane položíme na zem a z drepu preskočíme do planku. V planku je veľmi dôležité zapojiť celý core, stred tela. Dlane sú pod plecami, päty ťaháme dozadu, hlava je prirodzeným predĺžením krčnej chrbtice. Panvu nepúšťame k zemi, ale ani nedvíhame zadok nahor. Z planku opäť skočíme rovno do drepu s predpaženými rukami. Opakujeme 10-krát.
3. Kľuková postupka
Tento cvik má niekoľko krokov. Vo východiskovej pozícii na štyroch presunieme váhu tela dopredu tak, aby sme mali plecia nad dlaňami. Špičky nôh sú prepnuté. Pokrčíme lakte, ktoré držíme pri tele, a s výdychom prejdeme hrudníkom nad zem tak, aby lakte zvierali 90-stupňový uhol. S nádychom vystrieme nohy v kolenách. S výdychom položíme kolená na zem, s nádychom sa odtlačíme od dlaní hore. Opakujeme 10-krát.
4. Dynamická bočná doska
Prejdeme do planku. Spevníme core (stred tela), aby sme sa dokázali pretočiť na stranu. Dlaň máme pod plecom. Chodidlá vedľa seba. Dôležité je nepovoliť brucho, neklesať nižšie a boky vyťahovať nahor. V tejto polohe zdvihneme spodnú nohu pokrčenú v kolene a prstami vystretej ruky sa dotkneme chodidla. Vrátime nohu a ruku späť. Opakujeme 5-krát na každú stranu.
5. Výskoky z drepu
Prejdeme do drepu. Z tejto pozície sa odrazíme a vyskočíme tak, aby sme mali ruky napnuté popri tele. Po celý čas dbáme na pevný stred tela. Z výskoku dosadneme opäť do drepu. Opakujeme 10-krát.
6. Strečing
Postavíme sa vzpriamene, nohy sú spolu. Pokrčíme pravú nohu dozadu a chytíme sa pravou rukou za priehlavok. Kolená sa snažíme držať pri sebe. Druhú ruku natiahneme vpred, čo nám pomôže udržať rovnováhu. Vydržíme aspoň 30 sekúnd a potom vymeníme nohy.