Vypadávajú vám vlasy a neviete, čo s tým? Nečakajte na zázrak! Toto pomôže!
21. 9. 2014, 10:00

Zdroj: Archív
Bez preháňania možno povedať, že toto je vec, ktorá desí väčšinu z nás. Strach z plešatosti. Čo signalizuje vypadávanie vlasov a čo sa s tým dá robiť?
V sprche sa krčí chumáčik vlasov a v kúpeľni je cítiť strach z každého ďalšieho česanie vlasov, kedy nedávno ešte bujná štice príde o ďalšieho zástupcu.
Stále sa zväčšujúca kúty sa snažíte maskovať vhodným účesom a z prípravkov na rast vlasov ste vyskúšali snáď už všetko. Ak nič nezaberá a vaša štica stále redne, možno je najvyšší čas zveriť sa so svojím problémom odborníkovi.
Niektorí sa desia pri jednom vypadnutom vlase, ktorý zbadajú v umývadle, pritom vlastne nejde o nič neprirodzené. Naopak. Denne nám vypadne osemdesiat až sto vlasov, pri umývaní až tristo. Problém ale nastáva, ak prídeme o viac. V takej chvíli je dobré začať to riešiť. Varovnými znakmi môžu byť vznikajúce holé miesta a rýchle zhoršenie kvality vlasov.
Za plešatosť môžu hormóny
Hlavnými vinníkmi, ktorí sú zodpovední za vypadávanie vlasov, sú hormóny a ich zmeny, ako napríklad pri štítnej žľaze. Pokrývke hlavy tiež príliš neprospieva, ak telo produkuje viac, alebo menej hormónov, než na koľko je zvyknuté. V takom prípade to človek nie je schopný sám ovplyvniť a musí navštíviť lekára, ktorý zaháji hormonálnu liečbu.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Hoci oveľa náchylnejší k vypadávaniu vlasov sú muži, ako ženy, aj nežné pohlavie tento problém trápi. Najčastejšou príčinou bývajú problémy so štítnou žľazou, či už ide o zvýšenie, alebo zníženie jej funkcie. K strate pokrývky hlavy môže dôjsť aj v tehotenstve a po pôrode, kedy sa zníži hladina estrogénu v ženskom tele. Je to prirodzená reakcia, kedy vlasy rednú a slabnú. Zhruba do roka by sa ale malo všetko, aspoň v tomto smere, vrátiť do normálu.
Pomôže hormonálna liečba
Z rovnakého dôvodu, teda kvôli úbytku estrogénu, začínajú vlasy rednúť aj v klimaktériu. Hladina ženského hormónu sa znižuje a nadvlády nad vlasovými korienkami sa ujme mužský hormón testosterón, ktorý ich oslabuje. V niektorých prípadoch stačí brať doplnky stravy. Pri nadmernom vypadávaní je nutné navštíviť lekára a začať s ním riešiť prípadnú liečbu. V niektorých prípadoch môže za vypadávanie vlasov u žien aj hormonálna antikoncepcia.
Zdroj: archív
Na mieste, kde mám plešinku, mi vlasy nerastú.
Väčší problém s rednutím vlasov majú muži, ktorým sa okolo tridsiateho roku života začne testosterón meniť na DHT čiže dihydrotestosterón. Ten oslabuje vlasové korienky, ktoré potom nemajú vôľu udržať sa v pokožke a vypadávajú. Tento proces nastáva okolo tridsiateho roku života, ale mal by ísť pozvoľnou cestou, celý proces trvá skutočne dlho. Človek by mal zbystriť pozornosť, ak začnú vypadávať vo väčšej miere a rýchlo. V takej chvíli by mal vyhľadať dermatológa, ktorý môže odhaliť pravú príčinu straty vlasov a podľa diagnózy potom zvolí liečbu, prípadne pošle pacienta k inému odborníkovi.
Za rednutím sa môže skrývať choroba
Sú však príčiny, ktoré sú rovnaké ako pre mužské pokolenie, tak pre to dámske. Neblahý vplyv na kvalitu vlasov má stres. V takejto situácii je totiž telo oslabené a metabolizmus začne pracovať trochu inak, než ako je normálne zvyknutý. Vo chvíli, keď sa dostane človek do pohody, tento proces ešte chvíľu trvá, ale po niekoľkých týždňoch sa úplne zastaví a vlasy opäť začnú rásť a padať tak, ako majú.
Vlasy ale tiež môžu byť jedným z príznakov niektorých chorôb, ako je cukrovka, nízky tlak, akútne ochorenie, alebo nejaké kožné choroby.
Vypadávaniu vlasov sa ale dá predísť. Ak človek vie, že k slabnutiu vlasov a ich rednutiu má predispozície, môže sa snažiť proti tomu bojovať. V prvom rade by ich nemal preťažovať, teda nefarbiť, a používať čo najšetrnejšie vlasové prípravky. Svoj podiel v prevencii má aj dobrý životný štýl a zdravá výživa. Tá by mala obsahovať dostatok vitamínov, hlavne vitamínu B, zinku, železa, bielkovín.