Reklama

Vyrážky trápia ženy v KAŽDOM veku, najviac ich máme na tvári. Ak sú na LÍCACH, môžete mať..Uff!

Akné a jazvičky

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Prečo máme na tvári vyrážky a čo hovoria o našom zdraví? Čo akné spôsobuje a čo robiť, aby ste mu zabránili?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Dobrá hydratácia, vyvážená strava, dobrý spánok a zvládanie stresu môžu udržiavať vašu pokožku čistú. Existuje tiež niekoľko potravín, ktoré môžete zahrnúť do svojho jedálnička a pomôcť tak bojovať proti vyrážkam na konkrétnych miestach.

    Čeľusť

    Vyrážky okolo čeľuste môžu mať často hormonálnu povahu, takže sa môžu častejšie vyskytovať počas menštruácie alebo pri zmene hormónov (puberta alebo menopauza). Môžete ich taktiež vidieť zhoršovať sa v obdobiach zvýšeného stresu a úzkosti. Pre zlepšenie skúste do potravín pridať napríklad brokolicu, karfiol, kel či kapustu. Kurkuma je tiež užitočná na podporu pečene a hormónov, rovnako ako cesnak, preto ich skúste pravidelne pridávať do svojho jedálnička. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže mať vplyv na vašu pokožku, je zvládanie stresu. Skúste si teda nájsť čas na odpočinok, ktorý môže pomôcť vašej pleti.

    Čelo

    Akné na čele môže často súvisieť s nerovnováhou v produkcii mazu (oleja). To závisí od zinku, takže sa snažte zvýšiť príjem potravín bohatých na tento minerál, napríklad červené mäso či mäkkýše (ustrice sú hlavným zdrojom zinku). Takisto môžete vyskúšať tekvicové, slnečnicové a sezamové semiačka či vysoko percentnú tmavú čokoládu (s mierou). Vyhýbajte sa nadmernému obsahu cukru a rafinovaným potravinám, pretože tie môžu tiež ovplyvniť produkciu oleja. Namiesto toho sa zamerajte na zdravé oleje nachádzajúce sa v tučných rybách, v avokáde či v orechoch. Nezabudnite na dostatok zeleniny a iných vláknin, ako sú orechy, semená a celozrnné výrobky. Vyskúšať môžete aj fermentované potraviny, ako je kefír alebo plnotučný jogurt.

     Nos

    Táto oblasť tváre je plná zriedených pórov, preto si pravidelne čistite štetce na make-up. Tradičná čínska medicína tiež spája túto oblasť s kardiovaskulárnym systémom, takže nezabudnite zvýšiť príjem omega 3 mastných kyselín pridaním mastných rýb (losos, makrela, sardinky). Vhodné sú aj ľanové semienka, vlašské orechy a konope. Pokúste sa častejšie konzumovať aj listovú zeleninu, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre kardiovaskulárne zdravie.

     Líca

    Červené hrboľaté pupienky na vašich lícach môžu byť výsledkom ochorenia nazývaného ružovka, ktoré je spojené s bakteriálnou nerovnováhou na pokožke a v črevách. Aby ste zlepšili zdravie svojich čriev a pokožky, je dôležité podporovať svoj mikrobióm (bilióny mikroorganizmov, ktoré žijú na nás a v nás) a rast prospešných mikróbov v čreve prostredníctvom vašej stravy. Ako východiskový bod začleňte do svojej stravy dostatok vlákniny vo forme zeleniny, ovocia, orechov a semien, celozrnných jedál a fermentovaných potravín, ako je kefír, prírodný plnotučný prírodný jogurt a kyslá kapusta. Pomôcť môže aj dobrý probiotický doplnok.