Reklama

Vysedávate na záchode dlhé minúty? Keď zistíte, čo vám hrozí, skoncujete s tým!

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Hoci vysedávanie na toalete je skôr mužskou špecialitou, ani my ženy nie sme úplne sväté. No keby ste tušili, čo si tým spôsobíte, rýchlo s tým skoncujete!

Či už si tam čítate noviny, surfujete cez telefón na internete, alebo lúštite krížovky, rozhodne tým škodíte svojmu zdraviu. Hoci to môže znieť akokoľvek ironicky, pri dlhom vysedávaní na toalete, navyše väčšinou vo veľmi neprirodzenej polohe, teda ohnuté dopredu, namiesto toho, aby sme sedeli vzpriamene, si môžeme privodiť gastroenterologické problémy, a to od zápchy až k hemoroidom.

Pre správne trávenie je absolútne nevyhnutný dostatok vlákniny v tele. Na tú sú bohaté hlavne strukoviny, ovocie ako banány a jablká a zelenina, konkrétne brokolica a mrkva, zemiaky, orechy a celozrnné potraviny. Ak nám vláknina chýba a nemáme dostatočný prísun vody, ktorá sa na vlákninu v črevách viaže, bude nám to potom pravdepodobne viaznuť na záchode. Ak k tomu sedíme skrútení, respektíve predklonení pri nejakom časopise alebo knihe, zarábame si na zápchu ako vyšitú. Črevá sa totiž neprirodzene skrútia a vyprázdňovanie tak bude oveľa ťažšie.

Nahromadené toxíny v črevách

Zlá poloha pri sedení na záchode môže mať ale fatálnejšie následky. Ak sedí človek v miernom predklone, črevá sa neprirodzene stlačia. Z tela tak nemôžu odísť všetky škodlivé toxíny. A ak tieto škodlivé látky zostávajú v tele dlhú dobu, môžu viesť až k rakovine hrubého čreva. Podľa výskumov sú tak ľudia, ktorí trpia zápchou, až štyrikrát náchylnejší k tomuto nádorovému ochoreniu.

Zadržiavanie stolice v črevách, spôsobené zdĺhavým sedením na záchode, môže tiež spôsobiť únavu. Pretože sa telo úplne nevyprázdni, nie je schopné prijať všetky živiny a vitamíny, ktoré sú mu v potrave dodávané. A nedostatok niektorých vitamínov spôsobuje to, že sa cítime bez energie, ktorá nám skutočne chýba.

Maximálne päť minút

Optimálny čas, ktorý by sme mali na záchode tráviť, je okolo piatich minút. Samozrejme v prípade, že nemáme žiadne problémy. Ak túto dobu preťahujeme, zvyšujeme nápor na svaly, stolica tak tlačí na stenu konečníka a tkanivo stláča smerom dolu. Ak na záchode takto sedíme dennodenne, zväčšujeme si tým hemoroidy.

Dlhodobé sedenie na záchode neprospieva príliš ani panvovým svalom. Poloha, v ktorej sa tieto svaly nachádzajú, je neprirodzená a svaly sú namáhané viac, než je obvyklé. Po nejakej dobe sa tak zníži funkcia týchto svalov, čo môže viesť až k inkontinencii. Ak teda o sebe viete, že na záchode trávite oveľa viac času, ako je zdravé, môžete to aspoň trochu odčiniť tým, že sa zameriate na panvové svaly a začnete ich trénovať. Okrem prevencie úniku moču si tým môžete zlepšiť aj sexuálny život.

S vysedávaním na toalete môžu byť spojené ďalšie problémy, ktoré však nemusia byť také závažné, ako vyššie spomínané. Ale najčastejšia poloha, akú na záchode zaujímame, je v miernom predklone, kedy máme nielen stlačené čreva, ale tiež zhrbený chrbát, čo neprospieva chrbtici. Za dvadsať minút na toalete nám zrejme nepoďakujú ani naše oči, ak máme tendenciu tam čítať. Nie vždy je totiž v kúpeľni či na toalete také dobré svetlo, aby vyhovovalo nášmu zraku. Takýchto drobných problémov je viac. Preto keď si idete sadnúť a tróniť, zamyslite sa nad všetkými problémami, ktoré sa vám počas čítania jednej kapitoly môžu prihodiť.