Kýchate, kašlete, tečie vám z nosa? Nedovoľte, aby vám nepríjemné sprievodné znaky prechladnutia pokazili plány na zvyšok zimy.

Ak budete dodržiavať náš bojový plán, o dva dni zamávate chorobe na rozlúčku celkom fit.

Vírusy chrípky a prechladnutia sa šíria závratnou rýchlosťou. Vedeli ste, že keď kýchneme, letia šokujúcou rýchlosťou až 170 km/h? Zasiahnuť pritom môžu ľudí, ktorí sa nachádzajú v okolí až troch metrov. Či pomôže, ak si chorý zakryje ústa? Musím vás sklamať, je to len slabá náplasť a príliš to nepomáha. Potom sa nemôžeme čudovať, že každý dospelý trpí prechladnutím najmenej dva– až trikrát do roka.

No nemusíte panikáriť hneď pri prvom zakašľaní či kýchnutí. Pripravili sme pre vás perfektného sprievodcu, ktorý vám pomôže zmierniť škriabanie v hrdle, uvoľniť nepriechodné sliznice nosa či prínosové dutiny a zbaviť sa tých hrozných bolestí hlavy, ktoré sprevádzajú podobné vírusové „radosti“.

Deň 1

7.30 ráno: Stavte na vitamín C

Vstávate a ihneď musíte hľadať vreckovky? Musíte sa nadopovať vitamínom C, ktorý pomôže redukovať silu zdravotných problémov. Naštartujte deň spolu s niektorým z týchto vitamínových bômb. Koľko vitamínu C obsahujú?

● 1 kivi = 68 mg

● 1 šálka jahôd = 84 mg

● 1 stredne veľký pomaranč = 70 mg

● 1/2 grapefruitu = 39 mg

● 1/2 cantaloupe melóna = 47 mg

9.00 ráno: Držte sa v suchu a teple

Hoci neplatí to, čo sa všeobecne hovorí, že prechladnutie a nádcha sú priamou príčinou chrípky, pravdou je, že oslabujú náš imunitný systém. Vedci z univerzity v Cardiffe skúmali dve skupiny dobrovoľníkov. Zistili, že zo skupiny, ktorej účastníci mali nohy dlhší čas v studenej vode, ochorelo o tretinu viac členov.

Vírusy v nás totiž môžu byť aj bez toho, aby sa naplno prejavili chorobou. No ak si oslabíme imunitu tým, že si nedávame pozor, neobliekame sa podľa počasia, nenosíme čiapku, teplé ponožky či rukavice a šál, môže to negatívne ovplyvniť obranné reakcie organizmu. Ak idete von v chladnom počasí, keď mrzne, sneží, prší alebo fúka vietor, oblečte si na seba viac vrstiev a udržiavajte najmä nohy a hlavu v teple.

Ako zatočiť s chorobou?
Zdroj: Shutterstock