Vyskúšajte bojový plán proti prechladnutiu: Vírusy nedostanú šancu, už o 2 dni ste zase fit!
21. 2. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:40)

Zdroj: Shutterstock
Vyskúšajte náš akčný plán a dajte vírusom zbohom.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Kýchate, kašlete, tečie vám z nosa? Nedovoľte, aby vám nepríjemné sprievodné znaky prechladnutia pokazili plány na zvyšok zimy.
Ak budete dodržiavať náš bojový plán, o dva dni zamávate chorobe na rozlúčku celkom fit.
Vírusy chrípky a prechladnutia sa šíria závratnou rýchlosťou. Vedeli ste, že keď kýchneme, letia šokujúcou rýchlosťou až 170 km/h? Zasiahnuť pritom môžu ľudí, ktorí sa nachádzajú v okolí až troch metrov. Či pomôže, ak si chorý zakryje ústa? Musím vás sklamať, je to len slabá náplasť a príliš to nepomáha. Potom sa nemôžeme čudovať, že každý dospelý trpí prechladnutím najmenej dva– až trikrát do roka.
No nemusíte panikáriť hneď pri prvom zakašľaní či kýchnutí. Pripravili sme pre vás perfektného sprievodcu, ktorý vám pomôže zmierniť škriabanie v hrdle, uvoľniť nepriechodné sliznice nosa či prínosové dutiny a zbaviť sa tých hrozných bolestí hlavy, ktoré sprevádzajú podobné vírusové „radosti“.
Deň 1
7.30 ráno: Stavte na vitamín C
Vstávate a ihneď musíte hľadať vreckovky? Musíte sa nadopovať vitamínom C, ktorý pomôže redukovať silu zdravotných problémov. Naštartujte deň spolu s niektorým z týchto vitamínových bômb. Koľko vitamínu C obsahujú?
● 1 kivi = 68 mg
● 1 šálka jahôd = 84 mg
● 1 stredne veľký pomaranč = 70 mg
● 1/2 grapefruitu = 39 mg
● 1/2 cantaloupe melóna = 47 mg
9.00 ráno: Držte sa v suchu a teple
Hoci neplatí to, čo sa všeobecne hovorí, že prechladnutie a nádcha sú priamou príčinou chrípky, pravdou je, že oslabujú náš imunitný systém. Vedci z univerzity v Cardiffe skúmali dve skupiny dobrovoľníkov. Zistili, že zo skupiny, ktorej účastníci mali nohy dlhší čas v studenej vode, ochorelo o tretinu viac členov.
Vírusy v nás totiž môžu byť aj bez toho, aby sa naplno prejavili chorobou. No ak si oslabíme imunitu tým, že si nedávame pozor, neobliekame sa podľa počasia, nenosíme čiapku, teplé ponožky či rukavice a šál, môže to negatívne ovplyvniť obranné reakcie organizmu. Ak idete von v chladnom počasí, keď mrzne, sneží, prší alebo fúka vietor, oblečte si na seba viac vrstiev a udržiavajte najmä nohy a hlavu v teple.
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
11.00 doobeda: Zmiernite bolesti hrdla
Existuje množstvo výborných sirupov, tabletiek aj prírodných prostriedkov, ako si zmierniť kašeľ a bolesti v hrdle.
Náš tip: šalviový čaj so soľou
Uvarte si šalviový čaj, počkajte, kým takmer vychladne a pridajte doň 1/2 ČL soli. Poriadne premiešajte, kým sa soľ nerozpustí. Týmto roztokom kloktajte hrdlo 3x denne.
13.00 poobede: Zjedzte tanier slepačej polievky
Reči o zázračných liečivých účinkoch slepačej polievky nie sú len také babské povedačky – potvrdili ich aj výskumy vedcov. Vyplýva z nich, že v slepačej polievke sa nachádza veľmi účinná vzácna látka karnozín, ktorý pomáha imunitnému systému zmierňovať zápaly a príznaky prechladnutia.
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
16.30 poobede: Uvarte si šálku zázvorového čaju
Zázvorový čaj s medom a citrónom upokojuje hrdlo a ničí vírusy. Nastrúhajte kúsok (asi 2 cm) čerstvého zázvoru a zalejte ho 300 ml vriacej vody. Nechajte odstáť 15 minút. Potom zlejte, pridajte 1 PL medu a šťavu z polovice citróna. Pomaly pite malými dúškami.
19.00 večer: K chutnej večeri užite zinok
Výborná večera, ktorá vám dodá minerálne látky a energiu, je dusené kuriatko na hubách a s brokolicou. K tomu užite tabletku zinku – tento minerál „opravuje“ obranný mechanizmus tela a pomáha rásť novým zdravým bunkám.
20.30 večer: Kloktajte slaný roztok
Rozpustite 1/2 ČL soli v 250 ml vlažnej vody a kloktajte hrdlo. Môžete použiť aj kanvičku a prepláchnuť si dýchacie cesty. Vdýchnete slanú vodu jednou dierkou a vydýchnete, druhú si prstami držíte zablokovanú. Slaná voda pomáha ničiť vírusy.
22.00 večer: Poriadne sa vyspite
Hlboký spánok je základom pevného imunitného systému. Čím viac si posilníte imunitu, tým rýchlejšie sa zbavíte choroby. Nemôžete zaspať? Skontrolujte si, či máte dobrý, dostatočne vysoký vankúš, ktorý vám uľahčí dýchanie. Ak nie, zoberte si ešte jeden.
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
Deň 2
7.30 ráno: Vstávajte so zázvorom
Do hrnca s vriacou vodou vhoďte pár kúskov čerstvého zázvoru (nakrájajte asi 3 cm). Nechajte trochu vychladnúť a pomaly vypite. Zázvorová voda vám pomôže zbaviť sa toxínov, upokojí sliznice a zmierni bolesti hrdla. Zároveň ničí vírusy a má protizápalové účinky. Celkovo vám tento zázvorový drink pomôže, ak sa cítite naozaj pod psa.
9.30 ráno: Zmiernite napätie
Cítite v hlave také napätie ako pred výbuchom? Vezmite si tabletku s obsahom kombinácie látok na zmiernenie bolestí, napätia a teploty, ktorú vyvinuli špeciálne na chrípku a prechladnutie.
11.30 doobeda: Dožičte si hydratáciu
Keď ste choré a prechladnuté, vyplavuje sa vám z tela množstvo tekutín aj vo forme hlienov z nosa, a preto je ich dopĺňanie alfou a omegou liečby.
13.30 poobede: Dajte si omeletu alebo vajíčkový sendvič
Vajcia sú bohaté na selén a to je dôvod, prečo tak účinne ochraňujú naše bunky pred poškodzovaním. Selén povzbudzuje ochranný systém a stimuluje tvorbu nových zdravých buniek.
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
16.00 poobede: Zmiernite ten hrozný kašeľ
Je suchý? Vlhký? Dráždivý? Vybrať si ten najlepší sirup či liek proti kašľu môže byť poriadne komplikované. Na každý typ kašľa totiž zaberá niečo iné. Preto je dobré poradiť sa s lekárnikom, čo by vám odporučil. Na suchý a dráždivý kašeľ ako balzam účinkuje mlieko a čaj s medom a maslom. Z prípravkov z lekárne sú vhodné antitusiká, ktoré môžete kúpiť bez receptu.
Na vlhký kašeľ zaberá cibuľový sirup pripravený z cibule pokrájanej nadrobno, medu a citróna (vrstvite v sklenom pohári na zaváranie a nechajte odstáť 3-4 hodiny).
Pri vlhkom kašli si natierajte hrudník masťami s eukalyptom. Z lekárne na tento druh kašľa fungujú mukolytiká, ktoré riedia hlieny a uľahčujú vykašliavanie.
18.30 večer: Zrazte teplotu
Ak sa stále necítite práve najlepšie, vyskúšajte teplý zábal na tvár. Jednoducho namočte flanelovú utierku či froté uterák do teplej vody, vyžmýkajte a poskladaný nahrubo pritlačte na tvár. Nechajte pôsobiť pár minút a zopakujte. Uvoľní to akékoľvek napätie.
20.30 večer: Chce to horúci punč
Nemusíte sa cítiť previnilo, ak si ešte predtým, ako si ľahnete, uvaríte tento obľúbený horúci alkoholický nápoj. Už oddávna je v primeranom množstve osvedčeným prostriedkom proti chrípke a prechladnutiu. Prečo to funguje? Whisky rozťahuje cievy a posilňuje imunitné bunky, citróny vám dodajú vitamín C a med uľaví hrdlu. Ráno sa, dúfame, zobudíte bez nádchy a bolestí. Alebo aspoň lepšie zaspíte.
NÁŠ TIP: Recept na whisky punč
Potrebujete 300 ml vody, 10 cl citrónovej šťavy, 2 biocitróny, 300 ml whisky, 5 PL kryštálového cukru, 3 PL medu. Citróny poriadne umyte teplou vodou, kôru postrúhajte, šťavu vytlačte do pohára. Do hrnca dajte vodu, whisky a všetky ostatné suroviny okrem medu a priveďte do varu. Hneď, ako nápoj prevrie, hrniec odstavte. Nechajte mierne vychladnúť, pridajte med, rozmiešajte a nalejte do pohára. Dobrú noc!
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
Zastavte vírusy
Zastavte chorobu ešte predtým, ako prepukne – nečakané riešenia.
● Obmedzte pitie alkoholu
Priveľa alkoholu môže vyvolať výživový nedostatok, pretože alkohol vám odoberá výživové látky dôležité pre imunitu a znižuje tak počet bielych krviniek zodpovedných za ničenie škodlivých vírusov.
● Hýbte sa
Ak sa začnete hýbať viac ako trikrát do týždňa, riziko, že dostanete chrípku a prechladnete, znížite až o polovicu! Podľa odborníkov 30 minút aerobiku denne zdvojnásobuje účinok očkovania proti chrípke.
● Naordinujte si viac sexu
Podľa vedcov ľudia, ktorí sexujú aspoň raz do týždňa, majú o 30 % viac protilátok proti vírusom ako tí, ktorí sa milujú menej často.
Zdroj: Shutterstock
Ako zatočiť s chorobou?
