Reklama

Vyskúšali ste už ich moc? NAJLEPŠIE BYLINKY na pokazené TRÁVENIE a ZDRAVÉ CHUDNUTIE

Aj na okne si môžete urobiť bylinkovú záhradu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak vám začne štrajkovať žalúdok, pečeň, žlčník či pankreas, nemusíte hneď utekať do lekárne po tabletky. Možno vám bude stačiť aj pomoc týchto darov prírody.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:11
Remaining Time 1:11
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jééj, aké sú ZLATUČKÉ: Pozrite si veselé DETIČKY slovenských celebrít: Komu patrí tá KUČIERKA?

    Zázvor
    Je nápomocný pri črevných a žalúdočných infekciách, zmierňuje čkanie, reflux a aj žalúdočnú nevoľnosť. Plátok zázvoru môžete cmúľať v ústach alebo si ho nadrobno nakrájajte, zalejte horúcou vodou a pite ho ako čaj.

    Fenikel obyčajný
    Jeho výhoda spočíva v tom, že je vhodný aj pre mimoriadne citlivý žalúdok – preto feniklový čaj pijú aj bábätká. Podporuje trávenie, uvoľňuje zastavené vetry a má protikrčové vlastnosti. V čase núdze stačí požuť niekoľko semien fenikla alebo si z nich pripraviť čaj.

    Benedikt lekársky
    Táto bylinka zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, čím podporuje trávenie, ale aj chuť do jedla. Lieči dvanástnikové vredy aj podráždený pankreas.

    Zdroj: Shutterstock

    Benedikt lekársky Ovplyvňuje látkovú premenu, udržiava obranyschopnosť proti zvýšeným kvasným a hnilobným procesom v zažívacom trakte.

    Puškvorec obyčajný
    Silne horká chuť radí puškvorec medzi najlepšie „žalúdočné“ byliny. Uplatňuje sa pri liečbe pečene, žlčníka a žalúdka. Rozomletý a vysušený koreň puškvorca okrem iného zaháňa chuť na cigaretu. Stačí užiť trocha prášku na špičke čajovej lyžičky.

    Zemežlč menšia
    Vňať zemežlče výborne vplýva na celý tráviaci trakt a zlepšuje chuť do jedla. Horčiny v nej obsiahnuté pôsobia povzbudivo na pankreas aj žalúdok a zlepšujú peristaltiku čriev. Zápcha vám tak nehrozí ani náhodou.

    Zdroj: Shutterstock

    Zemežlč menšia uľahčí činnosť tráviacim žľazám. Pomôže lepšie vstrebať živiny.

    Horec žltý
    Už názov hovorí o jeho silne horkej chuti. Je častou zložkou čajových zmesí na dobré trávenie. Je vynikajúci pri žalúdočno-črevných problémoch, neobsahuje triesloviny a nezaťažuje žalúdok.

    Rasca lúčna
    Rasca je super bylinka na uvoľnenie vetrov pri kŕčových tlakoch v bruchu a pri nafukovaní. Výborne dezinfikuje tráviacu sústavu. Je vhodné ju pridávať do jedál alebo si urobiť šálku rascového čaju. Ten sa mimochodom odporúča piť dojčiacim matkám, pretože cez materské mlieko sa jeho účinky prenášajú aj na dieťatko.

    Zdroj: Shutterstock

    Staré liekopisy o nej hovorili, že dokáže uvoľňovať vetry a posilňovať trávenie. A v skutočnosti je to tak, rasca je jedná z najsilnejších bylín pre podporu trávenia. Blahodárne pôsobí na žalúdok, funkciu čriev, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Pomáha aj pri nadúvaním, pocite preplnenosti či kŕčom. Proti plynatosti je vhodný rascový čaj.

    Mäta pieporná
    Táto trvácna bylinka, ktorá povzbudzuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav, je doslova zázrakom na problémy súvisiace s nevoľnosťou – či už ide o tehotenskú, cestovateľskú, alebo nevoľnosť pri problémoch s trávením po jedle. Mäta pieporná uvoľňuje kŕče, koliky, zmierňuje plynatosť a zastavuje hnačky.

    Rumanček kamilkový
    Nenahraditeľná bylinka pri žalúdočných problémoch, kŕčoch a kolikách, pri zlom trávení a črevných poruchách je aj rumanček. Zmierňuje prejavy hnačky a podporuje trávenie.

    Zdroj: Canva

    Rumanček

    Púpava lekárska
    Tento jarný žltý kvietok sa neprávom považuje za burinu. Veď je to veľký pomocník pri tráviacich ťažkostiach, pretože horčiny obsiahnuté v púpave pomáhajú uvoľniť žalúdok a odstrániť pocit ťažoby.

    Pestrec mariánsky
    Zlepšuje trávenie, pomáha pri vylučovaní tráviacich enzýmov a detoxikuje pečeň. Pomáha telu pri odbúravaní všetkých neželaných látok a je vhodné nasadiť si kúru z neho aj po doužívaní antibiotík – najskôr však až dva týždne po ich doužívaní.

    Petržlen
    Jeho vysoký obsah vitamínov vo vňati pomôže pri trávení a pri problémoch s plynatosťou. Má antibakteriálny a močopudný účinok. Hodí sa naozaj takmer do každého jedla, pretože nemá takú výraznú chuť ako jemu podobný koriander. Má vysoký podiel chlorofylu.

    Koriander
    Posilňuje a zlepšuje trávenie. Antioxidanty, ktoré obsahuje, sú vynikajúce na podporu pečene a čriev a tiež podporujú tvorbu tráviacich enzýmov. Významný je preto, že na seba viaže ťažké kovy a odstraňuje ich z tela. Obsahuje množstvo vzácnych antioxidantov a vitamínu C.

    Estragón
    Je veľmi dobrý pri žalúdočnej nevoľnosti, podporuje trávenie a je skvelou pomocou pri plynatosti a vyprázdňovaní. Zvyšuje chuť do jedla a je vzácny svojimi silnými antiseptickými účinkami.

    Kôpor voňavý
    Využíva sa predovšetkým pri žalúdočných problémoch, pri zhoršenom trávení a kolikách. Obsahuje tiež vitamín C, A a vápnik i železo. Jeho bonusom je aj to, že osviežuje dych. Je teda vhodné požuť ho po konzumácii cibule alebo cesnaku.

    Bazalka pravá
    Najlepšie je používať ju v čerstvej forme, aby sa zachovalo čo najviac jej liečivých vlastností. Veľmi dobrá je pri ťažkostiach tráviaceho traktu, nevoľnostiach a kŕčoch, pri plynatosti, nechutenstve a zápche. Môže sa užívať ako odvar, ale je naozaj veľmi dobré používať ju aj do varenia. Spracovať by sa mala hneď po odrezaní. Ak ju pridáte k jedlu, nebudete z neho nafúknuté. Hlavne v prípade ťažkých mäsitých jedál.

    Saturejka
    Pomáha pri kŕčoch a zápale žalúdka, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nafukovaní, pomáha pri trávení. Je veľmi dobrá k strukovinám aj k mäsu. Uľahčuje trávenie. Skúste ju použiť na jedlá z vajíčok, do diviny, k strukovinám či ku kapuste. Saturejka pôsobí aj ako afrodiziakum.

    Rozmarín lekársky
    Hovorí sa, že je požehnaním pre tráviaci systém, pretože upravuje jeho fungovanie. Prínosom je aj pre činnosť pečene, znižuje plynatosť, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Veľmi dobre pomáha pri trávení mastných jedál. Vetvičky môžeme použiť aj na špízy. Divina a bravčovina budú lepšie chutiť, ak sa budú piecť s rozmarínom.

    Zdroj: Canva

    Rozmarín

    Ligurček lekársky
    Tlmí bolesti brucha a kŕče, koliky, zlepšuje trávenie a podporuje činnosť žalúdka i žlčníka, znižuje plynatosť. Môžete si z neho pripraviť domáci bujón, a to tak, že ho zmiešate so žihľavou. Bylinky si pred tým, samozrejme, umyte, nadrobno nakrájajte a vložte do sklenenej nádoby. Vrstvite bylinky, soľ, bylinky a nakoniec polejte kvalitným olivovým olejom. Uskladňujte v chladničke maximálne dva mesiace.

    Citrónová tráva
    Má silný antibakteriálny účinok, utišuje tráviace problémy a kŕče, povzbudzuje trávenie. Tráva má antiseptické a antibakteriálne účinky. Ošetruje a dezinfikuje ústnu dutinu.

    Šafran
    Nie je bylinka, ale má pozitívne účinky na trávenie a celkovo na organizmus. Je to najdrahšie korenie na svete, ale cena sa vyrovná všetkým jeho zdraviu prospešným vlastnostiam. A prečo je taký drahý? Pretože na 100 g korenia je potrebné ručne natrhať okolo 13-tisíc kvetov. Šafran pomáha pri trávení, pri kŕčoch, detoxikuje pečeň.

    Zdroj: Internet@spicebazar.k

    Šafrán patrí medzi najdrahšie korenia.

    Bobkový list
    Podporuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, odstraňuje plynatosť a bolesti brucha. Znižuje glykemický index a jedlo robí aj ľahšie stráviteľným, a to vďaka obsiahnutým éterickým olejom. Práve preto ho už oddávna pridávajú gazdinky do varenia.

    Anketa

    Veríte v liečivú silu byliniek?

    • ÁNO100%
    • NIE0%

    Hlasovanie bolo ukončené