Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vzácna sila alternatívnej medicíny: Uzdravte sa jedlom!

Ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vzácne a mimoriadne účinné látky sa skrývajú nielen v liekoch, ale i v jednoduchých a dostupných potravinách.

Východné kultúry považujú niektoré prírodné produkty a jedlá za lieky už oddávna. Tisícky rokov nimi liečia rozličné zdravotné problémy od alergií a oslabenej imunity cez psychické ťažkosti, nespavosť a astmu, až po infekcie, aterosklerózu či dokonca rakovinu.

Medzi tie najliečivejšie zaraďujú niektoré druhy húb, ginko, žen šen alebo Goji, teda kustovnicu čínsku. Blahodarne na ľudský organizmus vplýva aj kefír alebo tzv. múdra huba, ktorú objavili v susednej Českej republike.

Kombucha na všetko (čajová huba)

Svetlo sveta uzrela v Tibete, Číne alebo v Japonsku, u nás ju začali používať mnísi. Je to vlastne zhluk kvasiniek, rias a baktérií, ktoré menia jednoduché cukry a alkohol na kyselinu octovú, pričom vzniká viacero pre človeka prospešných látok.

Predpokladá sa, že čaj z kombuchy posilňuje imunitný systém, pôsobí ako antibiotikum proti baktériám a vírusom, čistí organizmus od škodlivých látok, podporuje trávenie, harmonizuje činnosť tenkého a hrubého čreva, posilňuje pečeň a obličky, povzbudzuje látkovú premenu, zlepšuje fyzickú výkonnosť, posilňuje aktivitu mozgu, regeneruje nervový systém, znižuje telesnú únavu, zbavuje napätia aj záhy, zmierňuje menštruačné bolesti a dodáva energiu a vitalitu.

Čaj z kombuchy pije aj Madonna, Gwyneth Paltrow a Halle Berry, pretože okrem iného vraj dokonca aj omladzuje. Kombuchový základ dostanete v obchodoch so zdravou výživou. Niektorí odborníci upozorňujú na zatiaľ neobjasnené vedľajšie účinky, preto sa najmä pri dlhodobejšom užívaní radšej poraďte s lekárom.

Hliva ustricová proti rakovine

Táto drevokazná huba obsahuje naozaj nevídané množstvo látok prospešných pre človeka: vlákninu, látky znižujúce tvorbu cholesterolu, vitamíny B, D, C, K, minerály a stopové prvky, mastné kyseliny. Najvzácnejší je však betaglukán, ktorý sa dokáže priamo naviazať a pôsobiť na imunitné bunky. Najlepší účinok dosahuje, keď je čistý, teda separovaný z huby.

Čistý betaglukán aktivuje bunky imunitného systému, a tak posilňuje ich schopnosť brániť sa pred infekciami a chorobami. Výťažok z hlivy ustricovej sa používa ako výborný podporný prostriedok pri liečbe závažných ochorení, napríklad rakoviny, ale pomáha aj ženám pri ženských diagnózach, kožných ochoreniach a ekzémoch.

„Skúsenosti z ordinácie mi potvrdzujú, že rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy a priebeh ochorenia HPV. Betaglukán navyše upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ hovorí o výťažku z hlivy MUDr. Eva Žďárská z Centra gynekológie a asistovanej reprodukcie v Brne.

Náš tip:

Hliva je výborná aj čerstvá vo forme pokrmov, najmä ak máte problémy s trávením, vyprázdňovaním alebo vysokým cholesterolom. Zdravou pochúťkou je hlivový perkelt alebo paprikáš či hliva s cukinou a cestovinami.

Kefír chráni črevá

Kvasený mliečny nápoj pôvodom z kaukazských hôr a Tibetu sa pripravuje z kozieho, kravského alebo ovčieho mlieka a kefírového zrna. Kefírové zrná vzhľadom pripomínajú karfiol a tvoria ich baktérie a kvasinky v bielkovinách, tukoch a cukroch. V črevách vytvárajú mikroflóru, ktorá zabraňuje vzniku a rozmnožovaniu rozličných patogénnych, škodlivých organizmov.

Doma vyrobený kefír obsahuje až 10x viac probiotických organizmov, pretože sa nepasterizuje. No oproti kefíru z obchodu je v ňom aj 1 % alkoholu. Veľkou výhodou kefíru je, že až štvrtina laktózy sa v ňom mení na kyselinu mliečnu a vytvára sa v ňom len veľmi málo laktázy, čo vyhovuje najmä ľuďom alergickým na laktózu.

Vďaka organizmom Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum je navyše laktóza ľahšie stráviteľná, znižuje sa množstvo cholesterolu v krvi a zabraňuje vzniku karcinogénov v hrubom čreve, posilňuje sa imunitný systém.

Múdra huba pomáha koži

Pythium oligandrum objavil český vedec celkom náhodou pri poľnohospodárskych prácach. Odvtedy pomáha ľuďom pri ich problémoch s mykózami, lupinami, atopickým ekzémom či lupienkou. Zabraňuje vzniku aftov, zápalov, paradentózy a zápalov ďasien.

Prospieva pri zmierňovaní a ošetrovaní vredov predkolenia u diabetikov. Mikroskopická huba pôsobí na nepriateľské bunky ako upír. Čerpá z nich látky, ktoré potrebuje na výživu – ona sa vlastne plesňami živí. Parazituje na plesniach spôsobujúcich choroby, a keď svoju úlohu splní, stratí sa.

Keď zneškodní parazita, uvoľní priestor normálnej mikroflóre a napomáha tak hojenie. Pythium nemá vedľajšie účinky, môžu ho používať aj deti a tehotné ženy. Plesne si voči nemu nedokážu vytvoriť odolnosť, preto účinkuje aj vtedy, ak ho potrebujete použiť viackrát.

Vedeli ste, že:

- v Číne si môžete zájsť do špecializovaných reštaurácií, ktoré majú jedálny lístok zostavený zo samých liečivých jedál?

- v Turecku sa kefír volá kef, čo znamená pochúťka?

- mykotické infekcie postihnú počas života približne štvrtinu z nás?

Vyberáme pre vás niečo PLUS