Zabúdate? Držte svoju pamäť v čo najlepšej kondícii
13. 10. 2010, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:09)

Zdroj: Shutterstock
Pamäť je jednou z najdôležitejších schopností nášho mozgu. Skúste si na chvíľu predstaviť, aké by to bolo bez nej. Hrozivé, však?
Nevedeli by sme čítať ani písať, že sa máme radi, nevedeli by sme nič. Máte občas problém spomenúť si, čo ste to vlastne chceli? Zabudli ste si v obchode dáždnik? Máte to slovo na jazyku, ale za ten svet si na neho neviete spomenúť? Stretli ste na ulici niekoho, kto vám bol veľmi povedomý, no neviete si spomenúť, kto to vlastne je?
Zabúdam, je to ešte normálne?
Stáva sa to každému. S pribúdajúcim vekom nastáva postupný zánik mozgových buniek a znižuje sa tvorba látok prenášajúcich informácie v mozgu. Bežné zabúdanie je prirodzené a neškodné, veď inak by sme mali z hlavy skládku odpadu.
Či už chceme, alebo nie, zabúdanie sa stáva súčasťou nášho každodenného dynamického života. Nie vždy musí súvisieť s ochorením. Možno ste len v neustálom strese a ten činnosť mozgu doslova ubíja. „Mozog je náročný na kyslík a energiu. Pre svoju činnosť potrebuje bezstresové prostredie. Ak sme v strese, zapína pomaly. Inak reaguje na podnety, keď sme unavení, podráždení či napätí a úplne inak, keď sme dobre naladení a v pohode,“ hovorí psychologička Katarína Probstová.
Keď ide o chorobou
Zabúdanie však môže signalizovať aj vážne ochorenie. Pri skutočnej poruche pamäti nie sme schopní sa učiť, uložiť si informácie a vybaviť si ich. Zabúdame, že zabúdame. Spozornieť by sme mali aj vtedy, ak nám neustále vypadáva krátkodobá pamäť, ktorá obsahuje informácie približne 20 minút staré.
„Keď takýto stav prekračuje hranice ,normálnosti‘, nemali by ste ho brať na ľahkú váhu. Zabúdanie alebo strata pamäti môže súvisieť s Alzheimerovou chorobou, mozgovým nádorom, krvácaním do mozgu či s úrazom hlavy. Za poruchy pamäti je zodpovedné i dlhodobé opíjanie sa alkoholom či užívanie drog. Pamäťové problémy často spôsobuje aj depresia. Ak sa však chorý začne liečiť, schopnosť učenia a zapamätávania sa zlepší,“ tvrdí PaedDr. Mária Čunderlíková, liečebná pedagogička a riaditeľka Centra Memory v Bratislave.
Ku komu zájsť
Poruchy pamäti diagnostikuje psychológ, psychiater alebo neurológ.
Tipy na lepšiu pamäť
Pozitívny postoj
Nehovorte: Ja si to nezapamätám! To nie je pre mňa!, ale povedzte si: Ja nie som o nič horší ako iní! Ja to dokážem!
Koncentrujte sa
Čím ste sústredenejší, tým je vaša pamäť lepšia. Rozložte si cielene svoju energiu, nerozptyľujte sa množstvom informácií. Predstavte si napríklad cestu do práce do najmenších podrobností. Cvičenia na koncentráciu pomáhajú naštartovať pozornosť.
Desaťminútová rozcvička
Chcete dostať svoj mozog do formy? Úplne mu bude stačiť desať minút, počas ktorých ho troška potrápite logickou úlohou, opakovaním cudzích slovíčok alebo veľkej násobilky. Hrajte logické spoločenské hry, riešte krížovky.
Píšte si zoznam, využívajte lístočky
Napísanie zoznamu, čo urobiť či nakúpiť, sa vyplatí. Je to spôsob, ako dať myšlienky na papier a vyložiť ich z hlavy. Tým odľahčíte myseľ a zachováte si nadhľad.
Prepočítavajte eurá na koruny
Dobré je spočítať si takto každý nákup. Môžete trénovať napríklad tým, že si pri pokladnici spočítavate spamäti všetky sumy.