Reklama

Záhadné biele fľaky

Nový Čas pre ženy

Zdroj: Nový Čas pre ženy

Reklama

Zrazu sa vám z ničoho nič objavia na tele. Biele fľaky sú na rôznych častiach tela, na tvári, na hrudi, chrbte, na rukách, nohách. Doslova od hlavy po päty. A zbaviť sa ich? Zatiaľ nemožné!

KLÁRA, učiteľka (32): Vitiligo mi berie energiu

Kým sa Klára naučila žiť so svojimi bielymi škvrnami, užila si trápenia neúrekom. „Začali sa mi objavovať v tom najhoršom období, keď som bola v puberte. Od dvanástich rokov som s prvými vyrážkami zrazu nachádzala na svojom tele aj biele fliačiky. Zatiaľ čo akné zmizlo, biele miesta zostali. Mám ich na rukách, na nohách aj na tvári. Celé roky som sa neodvážila vyzliecť do plaviek, dať si kraťasy, hoci mám naozaj pekné dlhé nohy. To však u mňa neprichádzalo do úvahy. Začala som nenávidieť svoje telo, ale aj leto, lebo prináša stále nové a nové škvrny,“ hovorí Klára, ktorá sa až neskôr dozvedela, že najväčším nepriateľom jej bol vlastný stres. Fľaky sa jej rozširovali vždy, keď sa najviac trápila. Vitiliga sa snažila zbaviť všetkými možnými spôsobmi, okrem kožných lekárov navštívila aj niekoľko liečiteľov, odborníka na čínsku medicínu, ale výsledok takmer žiaden. „Vyhýbala som sa dovolenkám s priateľmi, spoločným športom, prestala som chodiť aj na plaváreň, mala som strach z nového intímneho vzťahu.“ Paradoxne práve priateľ, jej budúci manžel, ktorý si ju našiel, jej pomohol. „Biele škvrny mi síce nevyliečil, ale povedal mi, že moje nohy sú najkrajšie na svete a tie fliačiky, ktoré mám na lícach, sú pre neho jedinečné,“ hovorí Klára.

Prečo sa koža odfarbuje?

Čo je to vlastne za chorobu a prečo sa zrazu objavujú biele škvrny, ktoré sa neopaľujú?

Vitiligo alebo choroba bielych škvŕn je ochorenie, ktorého pravá príčina vzniku nie je doposiaľ známa. Existuje niekoľko hypotéz, ale pravdepodobne pôsobia viaceré faktory. Ak ho mala naša mama či otec, je pravdepodobné, že ho budeme mať aj my, asi v 30 až 40 percentách ho totiž zdedíme. Môže sa vytvoriť jedno alebo viac ložísk, ktoré sa postupne zväčšujú. Najčastejšie sa prejavuje na koncových častiach končatín a na tvári. Priebeh je u každého človeka rôzny. Niekedy sa vyvinie len pár ložísk, niekedy postihuje celú kožu. Úplný spontánny ústup je zriedkavý, niekedy čiastočne dôjde k regresii, hlavne v letných mesiacoch.

Vyliečiť vitiligo? Zatiaľ nemožné

Vygumovať natrvalo biele fľaky z pokožky zatiaľ nie je možné. Podľa niektorých odborníkov túto chybičku krásy spôsobuje chyba imunitného systému. Ten totiž doslova útočí na melanín, farbivo, ktoré sa v bunkách začne vytvárať po pôsobení UV žiarenia. Nie je to síce nič zložité, napriek tomu nie je jednoduché prinútiť zbláznené lenivé pigmentové bunky, aby pracovali tak, ako majú. Lekári aj pacienti na celom svete okrem najrôznejších mastičiek a gélov skúšajú všeličo možné aj nemožné.

Čo pomáha?

Pri menších ložiskách sa čiastočne osvedčujú steroidné masti či výťažky rôznych rastlín, trvalý účinok však nemajú. Najčastejšie sa využíva tzv. topická terapia PUVA, čo znamená kombinácia UVA žiarenia s vonkajšou aplikáciou chemického svetelného zosilňovača. Ani kombinácia liečby ultrafialovým žiarením spolu s príslušnými chemickými substanciami však vitiligo nedokáže úplne odstrániť. Niektorí kožní lekári vo svete sa dokonca rozhodli pre implantáciu pigmentotvorných buniek. Ale ani táto metóda, ktorá je veľmi nákladná, zatiaľ nepriniesla presvedčivé výsledky a zostáva v štádiu experimentálneho výskumu.

Nepreceňovať ani nepodceňovať

Kožní lekári zdôrazňujú svojim pacientom, že nejde o žiadnu nebezpečnú chorobu. „Na druhej strane je však dobré mať na mysli, že jej podcenenie, najmä pri neprimeranom pobyte na prudkom slnku, môže mať za následok rakovinu kože,“ tvrdí kožná lekárka Mária Liptáková. „Pacientom prízvukujem najmä tieto dve rady: Vyhýbajte sa priamemu slnku, aby ste neutrpeli popáleniny. Ak vás trápia kozmetické problémy, využívajte adekvátny mejkap, ktorý zamaskuje odlišné zafarbenie pokožky,“ hovorí lekárka. Lekársky mejkap na rozdiel od dekoratívneho slúži na prekrytie vrodených chýb pleti. Robia ho dermatológovia.

Stres biele fľaky zhoršuje

Mať vitiligo a byť v pohode nie je nič jednoduché. Každé trápenie, hnev a frustrácia sa vám môžu doslova podpísať na koži. Vitiligo je totiž negatívnym stresom živené. Biele mapy sa rozširujú najmä po strese, v ťažkých životných situáciách. Je to ako začarovaný kruh. Nedovoľte vitiligu robiť si s vami, čo sa mu zachce. Ak chcete s bielymi fľakmi úspešne bojovať, skúste dodržiavať nasledujúce zásady:

● Naučte sa s vitiligom žiť, jeden fľak zmizne a možno sa za čas objaví druhý. Buďte na to pripravení.
● Neprepadajte depresii. Nie ste sami, verte, že nad vitiligom zvíťazíte, aj keď to bude trvať dlho.
● Buďte v kontakte s inými vitiligármi, ktorým sa to podarilo. Dodá vám to energiu.
● Nestresujte sa zbytočne, naučte sa hovoriť nie, keď nestíhate.
● Dožičte si dobrý spánok, nedostatok spánku progresiu vitiliga podporuje.
● Nenechajte sa pripraviť o dovolenku, vyberte si minimálne 14 dní v kuse.

Vyberáme pre vás niečo PLUS