Zaľahlo vám v uchu? POZOR! Možno v ňom máte INFARKT! Nepodceňte to a utekajte k lekárovi...
26. 5. 2024, 16:00 (aktualizované: 19. 7. 2024, 9:01)

Zdroj: shutterstock
Ak aj vy mávnete rukou nad úplne obyčajným pocitom zaľahnutia v uchu, dúfajúc, že to po pár dňoch prejde, nerobte to. Možno práve prichádzate o sluch...
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Dnes počujete a zajtra nie. Nielen srdce, ale aj ucho môže dostať infarkt a ten prichádza v tichosti a bez varovania. Bohužiaľ, nedá sa liečiť. Dá sa mu vôbec vyhnúť?
Treba konať
Hoci lekári spojenie infarkt ucha bežne nepoužívajú, prof. MUDr. Milan Profant, CSc., prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky LF UK a UNB, vie, o čo ide. „Hovoríme o náhlej senzorineurálnej poruche sluchu, ktorá vznikla bez zjavných príčin. Jednou z nich môže byť aj poškodenie krvného zásobovania vnútorného ucha podobne, ako je to pri srdcovom infarkte,“ odhaľuje podobnosť, ale dodáva, že príčinu oslabenia alebo straty sluchu zvyčajne nezistia. „Našou hlavnou úlohou je vylúčiť vážnejšiu príčinu napríklad nádor na mozgu,“ vysvetľuje. Infarkt ucha prichádza ako blesk z jasného neba. Ďalej dodáva: „Zrazu prestanete počuť. Menšiu skupinu pacientov síce tvoria ľudia, ktorí už pred tým nejaké problémy s ušami riešili a sú citlivejší na poškodenia vnútorného ucha, ale väčšina je úplne zdravá.“
Pozor na závrat
Náhla vnútroušná porucha sluchu sa niekedy dáva do súvislosti s vírusovými zápalmi či so zápalmi príušných žliaz. Spojenie s vysokým krvným tlakom sa však nepotvrdilo. Vnútorné ucho je aj orgánom rovnováhy. Po infarkte môžete mať problémy so závratmi.
Dovolenky sa nebojte
A čo typické dovolenkové aktivity ako lety lietadlom či potápanie? Môžu viesť k infarktu ucha? „Nie. Zmena atmosférického tlaku ovplyvňuje stredné ucho. No pri infarkte ucha sa poškodia zmyslové bunky vo vnútornom uchu, presnejšie v Cortiho orgáne. Táto časť je citlivá na krvné zásobenie, na toxické pôsobenie vírusov či na ohlušenie silným zvukom.“ Náhla vnútroušná porucha sluchu sa niekedy dáva do súvislosti s vírusovými zápalmi či so zápalmi príušných žliaz. Jej prepojenie napríklad s vysokým krvným tlakom sa však nepotvrdilo. Podobne sa nedá povedať ani to, kto je najviac ohrozený a či vám pomôže liečba.
Vráti sa sluch?
Čas je v prípade tohto nepríjemného ochorenia rozhodujúci. „S liečbou treba začať čo najskôr, niekoľko hodín od začiatku problému. Existuje viacero možností, no najistejšie je podávanie vysokých dávok kortikosteroidov. Ak do týždňa nezaúčinkujú, nemá význam užívať ich ďalej. Už nepomôžu,“ konštatuje profesor. Približne polovici pacientov sa však sluch upraví, ak s liečbou neotáľajú. Otázne podľa profesora je, či by sa ucho nespamätalo samo aj bez liekov. „V zásade platí, čím ľahšia porucha, tým skôr sa sluch vráti do normálu. Mladší ľudia majú lepšie vyhliadky než starší.“
Čo zaberá?
Existuje aj záchranná liečba, keď sa kortikoidy podávajú priamo cez prepichnutý bubienok do vnútorného ucha. Americkí lekári potvrdzujú efekt takejto liečby v štyridsiatich percentách prípadov. „Niektorí lekári predpisujú pacientom aj lieky na zlepšenie vlastnosti krvi a ciev, iní odporúčajú hyperbarickú komoru, kde sa v pretlaku lepšie prekrví sluchový orgán. No nedokázalo sa, že by niečo z toho naozaj pomáhalo.“ Náhla strata sluchu sa väčšinou neoperuje, no jej následky už áno. Keď nepočujete, môžete dostať vnútroušný implantát.
Nikdy nie je vyhraté
Náhla vnútroušná porucha sluchu postihuje dvoch až dvadsiatich ľudí zo stotisíc. Vek ani pohlavie si nevyberá, no najčastejšie sa objavuje medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Vo vyše deväťdesiatich piatich percentách postihne iba jedno ucho. Niektorým ľuďom sa môže úplne zregenerovať, iní počujú len čiastočne, ďalší ohluchnú úplne. Keď sa stav nezlepší do niekoľkých týždňov, nanajvýš mesiacov, porucha sluchu je zväčša trvalá. Nedá sa liečiť, iba zabrániť tomu, aby sa nezhoršovala. Ani tí, ktorým sa sluch vráti, však nemajú vyhraté. Jeho náhla strata sa môže opakovať. Možný je i prípad, keď sa síce sluch vráti do normálu, no šumenie, hučanie či pískanie v uchu – tinnitus – zostanú.
Toto sú jeho príznaky
➤ oslabenie sluchu, väčšinou jednostranné
➤ pocit tlaku, plnosti v uchu
➤ závraty
➤ pískanie, hučanie či šumenie v uchu, tinnitus
Účinná hyperbarická komora?
Vdychovanie čistého kyslíka pod vyšším tlakom až päťnásobne zvyšuje jeho koncentráciu v tekutinách a tkanivách vnútorného ucha. Vznikajú tak lepšie podmienky na regeneráciu poškodených vláskových buniek. Aj tu platí, čím skôr sa začne s liečbou, tým vyššie sú šance na úspech. V prípade náhlej straty sluchu hyperbarickú komoru preplácajú všetky zdravotné poisťovne.
Skúsenosť našej redaktorky Sone Andrisíkovej (33)
O existencii takého ochorenia, ako je infarkt ucha, som vôbec netušila. Zastihlo ma v čase, keď som sa cítila skvele a mala naplánované množstvo aktivít na leto. Tešila som sa, ako si budem užívať slniečko, dovolenku pri vode, stanovačky či festivaly. Ale zastihlo ma „obyčajné“ zaľahnutie v uchu, ktorému som nepripisovala žiadnu vážnosť. Kúpila som si voľnopredajné ušné kvapky z lekárne a fungovala normálne. Zaľahnutie však neustupovalo a pridalo sa k nemu nepríjemné točenie hlavy a závraty. To som bola už vyľakaná a navštívila lekárku, ktorá mi povedala: „Hráme o čas!“ Okamžite som nastúpila do nemocnice a na ORL oddelení absolvovala infúznu liečbu a neskôr hyperbarickú komoru. Dodnes beriem lieky na prekrvenie. Hoci zaľahnutie v uchu zoslablo, dostavil sa pocit hučania a necitlivosti ucha. Najhoršie je to v noci, keď všetko stíchne. Rovnako mi nerobia dobre niektoré príliš vysoké zvuky a v miestnosti, kde je vrava, mám problém dobre počuť aj človeka, ktorý stojí oproti mne. Preto každému odporúčam nebrať zaľahnutie v uchu na ľahkú váhu.