Zanedbali ste preventívnu prehliadku u zubára kvôli koronavírusu? TOTO vám za to hrozí! Uff...
18. 6. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:10)

Zdroj: shutterstock
Každý z nás by chcel mať krásny zdravý úsmev, no nie je to len tak. O zuby sa treba poriadne starať a najmä nepodceňovať preventívne prehliadky u dentistu.
Ak ich totiž zanedbáme, môžeme si privodiť ťažkosti aj nemalý účet za následnú starostlivosť. A povedzme si úprimne, zdravie je síce na prvom mieste, no peniaze by ste určite vedeli využiť aj inak. Mnohé máme zo zubárov strach, ktorý je v nás zakorenený od detstva. No radšej ísť na bezbolestnú preventívnu raz za rok, než potom dávať odstraňovať kaz za kazom, pretože sme to podcenili.
Prehliadka nebolí
Pri pravidelnej návšteve zubára sa jednak nemusíte báť žiadnej bolesti a jednak je to ekonomickejšie. Treba podotknúť, že nejde len o to, aby vám zubár pohľadom prebehol zuby, ale mali by ste absolvovať aj dentálnu hygienu, na ktorú vás pošle buď váš zubár, alebo ju absolvujete ešte pred preventívnou prehliadkou. Je potrebné, aby zubár dôkladne skontroloval zuby a ďasná, a ak by ste vynechali dentálnu hygienu, mohli by vám na nich ostať nejaké pigmenty alebo škvrny. Tie by mohli byť dôsledkom nedostatočnej hygieny aj poriadnym problémom. Vďaka dentálnej hygiene môžete predísť rôznym druhom parodontitídy, ktoré súvisia so zdravotným stavom celého organizmu.
Zdroj: shutterstock
Čo vám skontrolujú na preventívnej prehliadke?
Koronavírus a návšteva zubára
Mnohé z nás doposiaľ pravidelne chodili na prehliadku k zubárovi, no odkedy sa vo svete rozšíril kovid, záujem klesol. Môžu za to obavy, že sa tam pacient nakazí. Keďže pandémia sa stále neskončila, veľa ľudí prehliadku naďalej odkladá. V tom robia veľkú chybu, ktorú by v prípade odhalenia pokročilého problému mohli oľutovať. Niet sa čoho báť a odporúčame vám čím skôr sa na prehliadku objednať. V konečnom dôsledku sa v rámci vyšetrenia nič nezmenilo. „Preventívne prehliadky fungujú v rovnakom režime ako predtým, bez ohľadu na to, či tu máme, alebo nemáme pandémiu. Vždy musíme pristupovať ku každému pacientovi ako k potenciálne infekčnému, takže po jeho odchode je celý priestor dôkladne vydezinfikovaný a nástroje sterilizované, hovoríMDDr. Monika Ivicová z kliniky Dr. Martin.
Čo všetko spôsobujezanedbanie
Nielen zanedbaná preventívna prehliadka, ale aj zanedbaná hygiena či zlá výživa sa odzrkadlí v našich ústach. Zubný kaz je tichý špión, ktorý spočiatku vôbec nebolí. Práve prehliadka ho môže včas odhaliť a zubár ho odstráni, kým prerastie na vážnejší problém. Netreba čakať, kým vás zub začne bolieť, pretože vtedy už je kaz poriadne hlboko a neraz sa to môže skončiť aj vyťahovaním nervu a to už bezbolestné nie je. „Ak ľudia zanedbajú prevenciu a preventívne prehliadky, môže to viesť k nárastu rôznych kazov. Tie sa dokážu tak zväčšiť, že môžu spôsobiť odumretie zuba a vytvoriť okolo neho infekčné ložisko. To potom priamo ohrozuje zdravie celého organizmu. Ak odkladajú preventívne prehliadky ľudia, ktorí majú ochorenie srdca, obličiek, cukrovku, pacienti so zníženou imunitou, vystavujú sa riziku,“ približuje zanedbanie doktorka Ivicová.
Čo vám skontrolujú na preventívnej prehliadke:
● zuby ● ďasná ● stav hygieny v ústnej dutine ● výplň zubov ● zubné náhrady, protetické práce ● zmeny na sliznici ústnej dutiny ● prednádorové zmeny, nádorové zmeny na chrupe, čeľusti, parodonte, mäkkých tkanivách krku a tváre ● zhotovia röntgen.
Čím skôr problém nájdeme, tým skôr ho vieme riešiť
Radí odborníčka MDDr. Monika Ivicová, klinika Dr. Martin
Čo všetko môže odhaliť preventívna prehliadka?
Množstvo ľudí si to neuvedomuje, ale preventívna prehliadka je to najlacnejšie, najkratšie, najmenej bolestivé a najmenej stresujúce riešenie. Počas preventívnej prehliadky u zubára sa dá zistiť oveľa viac ako len kaz či nesprávne umývanie zubov. Neraz môžeme odhaliť rôzne patológie na slizniciach, výrastky, cievne zmnoženia, povlaky jazyka a tak ďalej. Takisto môžeme odhaliť rôzne metabolické ochorenia, a to z pacientovho dychu. Takže preventívnou prehliadkou nezabezpečujeme len pekné zuby, ale najmä chránime svoje zdravie.
Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa zubára boja, a preto odkladajú prehliadku?
Aby sa ľudia strachu zbavili, je dobré nájsť zubára, ktorý je pacientovi sympatický a ktorému dôveruje. Toto môže pacientovi prirodzene pomôcť odbúrať jeho strach z návštev stomatológa. Rada by som apelovala najmä na ľudí, ktorí sa boja, pretože tým, že budú odkladať preventívnu prehliadku, ten problém naozaj nevyriešia. Pri preventívnej prehliadke sa dá predísť mnohým ďalším komplikáciám, ktoré potom vznikajú. Teda čím skôr problém nájdeme, tým skôr ho vieme riešiť. Je to menej psychicky, fyzicky aj finančne náročné. Takže určite odporúčam absolvovať preventívnu prehliadku minimálne raz ročne.
Zdroj: shutterstock
Dôležitá je aj domáca starostlivosť o zuby a ich správne čistenie.
Ako prebieha dentálna hygiena?
Dentálnu hygienu špeciálne robí dentálna hygienička. Zákrok sa bežne skladá z dvoch častí, odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom (akési mechanické rozbíjanie). Druhá časť je odstraňovanie mäkkých nánosov – povlakov a pigmentov –, ktoré sa robí pieskovačom. Tento prístroj obsahuje veľmi drobné zrniečka špeciálneho zubárskeho prášku, ktorý sa pod silným tlakom vody a vzduchu vháňa na povrch zuba, čím dochádza k odstraňovaniu biofilmu a zároveň všetkých nečistôt, pigmentov. Táto procedúra je viac-menej bezbolestná, občas niektorí pacienti majú väčšiu citlivosť a zákrok môže byť do určitej miery bolestivý. Vtedy vieme aplikovať anestéziu.
Ako vyzerá správne uskutočnená prehliadka?
Spočíva v inšpekcii, teda samotnom vyšetrení zubov zubnou sondou a zrkadielkom. Ideálne je, ak sa dá robiť pod lupovými okuliarmi alebo mikroskopom. Tu pátrame po poškodených výplniach, patológiách na slizniciach a jazyku či čomkoľvek, čo nie je fyziologické v ústnej dutine. Musíme doplniť aj vyšetrenie stavu ďasien parodontologickou sondou – skúšame, či ďasná krvácajú, či sú pevne priľnuté k zubu alebo sa vieme dostať medzi odhalené ďasno a zub, vtedy hovoríme o paradentóze. Pozorujeme kývanie, čistotu a hygienu zubov. Tento obraz si dopĺňame röntgenom (veľký panoramatický, snímky zhryzu, prípadne intraorálne snímky). V rámci komplexného obrazu sa zvykneme pacientov pýtať na ich celkový zdravotný stav (ochorenia, lieky) a všetko značíme do zdravotnej dokumentácie. Robia sa aj indexy krvácavosti ďasien či parodontické indexy.
Viete, že...
… deti do 18 rokov by mali chodiť na preventívnu prehliadku dvakrát ročne, dospelí raz ročne a v prípade tehotných žien sa odporúča na začiatku prvého a tretieho trimestra? Ak ju v niektorom roku zmeškáte, ten ďalší si priplatíte. Nemusíte mať hlavu v smútku, ak ste minulý rok prehliadku neabsolvovali. Zdravotné poisťovne sa dohodli, že za rok 2020 vám ju odpustia pre pandémiu, a teda v roku 2021 si ju nebudete preplácať samy.