Reklama

Zaostrené na oči

Ilustračné foto

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Vašej babičke to stačilo. Keď sa jej zhoršil zrak, nastrúhala si viac mrkvy a bolo po probléme.

Vy však celý deň nespustíte zrak z obrazovky počítača, navyše poškuľujete po novom kolegovi... A večer si nenecháte ujsť Ordináciu či Panelák. Dávate očiam poriadne zabrať! Pomôžte im, povieme vám ako.

Prach, prievan, suchý vzduch a príliš silné alebo slabé osvetlenie našim očiam neprospieva. Rovnako im nerobí dobre ani monotónne pozeranie na jedno miesto, napríklad na monitor počítača. TIP: Striedajte pohľad do blízka a do diaľky – na monitor počítača a na nového kolegu. Stačí 5 minút raz za hodinu, alebo 20 minút každé dve hodiny (ak to dotyčný odhalí, máte argument – musíte sa predsa starať o svoj zrak!). Žmurkajte!Nechoďte na to zhurta, nevystrašte svoj nový objekt a natrénujte si najskôr žmurkanie na monitor. Ak máte cez deň pocit suchých očí, je to tým, že málo žmurkáte. Zdravé je mrknúť raz až dvakrát každých desať sekúnd. Keď vonku svieti slnko, zatvorené oči nasmerujte k oknu. Oko by malo vypustiť zopár sĺz – ak nie, je načase zájsť do lekárne pre očné kvapky.

TIP: Keď pracujete s počítačom, okrem pravidelného mrkania viečkami sa občas pozrite na celú obrazovku monitora. Uvoľnite si očiNajjednoduchšie, čo môžete aj počas práce pri počítači alebo pri dlhšom čítaní urobiť: unavené oči zatvorte, prekryte ich dlaňami (ale nedotýkajte sa ich) a chvíľu relaxujte. Myslite pritom na svoje obľúbené farby a objekty. Očná gymnastikaMedzi základné cviky patrí zaostrovanie zraku a pohybovanie očami. Každú fázu je potrebné opakovať desať- až dvadsaťkrát.

1. FÁZA: Zatvorte oči a pohybujte nimi hore-dole, sprava doľava a naopak. Potom krúžte celým okom najprv jedným a následne aj druhým smerom. Celé cvičenie zopakujte s otvorenými očami.

2. FÁZA: Palec jednej ruky držte vo vzdialenosti asi 20 centimetrov od nosa. Druhú ruku úplne natiahnite a vztýčte palec tak, aby sa navzájom prekrývali. Zaostrite na jeden palec. Žmurknite a zaostrite na druhý. Opakujte po sebe dvadsaťkrát.
Pri tomto cviku musia byť obidva palce v zákryte a počas cvičenia nezabudnite pravidelne žmurkať. Ako šetriť oči pri práci s počítačom:

1. Nájdite si správny pomer medzi výškou sedadla, klávesnicou a obrazovkou.

2. Klávesnica by mala byť v takej výške, aby vaše predlaktia boli vo vodorovnej polohe, prípadne mierne klesali ku klávesnici.

3. Najdôležitejšie je zabezpečiť dostatok denného svetla, ktoré je pre naše oči veľmi potrebné. Preto umiestnite počítač tak, aby ste mohli občas vykuknúť z okna, kde svieti slnko, rastú stromy a prechádzajú sa ľudia.

4. Monitoru nájdite také miesto, aby sa vám svetlo prichádzajúce zvonku neodrážalo od povrchu obrazovky. Ideálne sú ploché obrazovky, alebo ešte lepšie LCD, ktorých povrch nie je zo skla a odrážajú menej svetla.

5. Obrazovku počítača umiestnite priamo pred seba vo vzdialenosti najmenej 50 – 60 cm, vhodnejšie je 70 – 90 cm. Horná tretina zobrazovacej plochy by mala byť približne vo výške očí, ak nie je, musíte ju niečím podložiť (o pomoc poproste kolegu, čím si zároveň otestujete jeho náklonnosť k vám).

6. Veľkosť obrazovky by mala byť 17 a viac palcov.

7. Pozor si dávajte na kontrast medzi obrazovkou a tmavým okolím, pretože to zaťažuje sietnicu oka a po niekoľkých rokoch si to vaše oči určite „odnesú“. Keď musíte pracovať v noci, dobre si rozsvieťte. Oveľa vhodnejšie, ako si zaťažovať oči pri umelom osvetlení, je ráno si privstať.

8. Naučte sa písať desiatimi prstami, aby ste nemuseli pozerať na klávesnicu a kontrolovať text na obrazovke.