Zapáchajú vám VETRY? Za nepríjemným problémom môže byť tento vážny SYNDRÓM, treba ho liečiť!
16. 3. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)

Zdroj: shutterstock
Za vaším trápením sa môže skrývať SIBO. Tento záhadný štvorpísmenkový syndróm vám nielenže rozhádže trávenie, ale prejavuje sa celou plejádou príznakov. Našťastie, dnes sa dá odhaliť pomerne jednoducho.

Zdroj: Instagram.com/@mirkahri
V článku sa dozviete:
- So svojou skúsenosťou so SIBO sa podelila Laura
- Čo je to SIBO a aké má príznaky
- Čo ho spôsobuje
- Ako sa diagnostikuje
- Dá sa liečiť aj inak ako liekmi?
- Prečo má zmysel FODMAP diéta
Príbeh pacientky
Tridsiatnička Laura milovala cvičenie a zdravý životný štýl. Mohli okolo nej tancovať hranolčeky aj rezne, ona si radšej pochutila na pohánkovom šaláte s kozím syrom a cviklou. Stres však zvyčajne zajedala sladkým, nemala problém zjesť celú čokoládu naraz. Keďže zo sladkého vôbec nepriberala, nevidela dôvod, prečo by nemohla… Veď nepije, nefajčí, má dosť pohybu. Časom si však všimla, že má veľmi zvláštny pocit nafukovania pod rebrom. Nešlo o bolesť, ale akoby sa jej tam nafukoval balónik. Trápila sa aj pre časté mykózy, preto ju gynekológ po opakovanej liečbe poslal na imunológiu.
Zdroj: Shutterstock
Lauru najskôr trápila zvláštne nafukovanie pod rebrom.
Zistili jej rôzne potravinové intolerancie, a tak zo svojho jedálneho lístka vyradila odporúčané potraviny a začala konzumovať len bezlaktózové produkty. Problémy však neustávali a začalo ju trápiť aj niečo iné. Všimla si, že keď to preženie s milovanou čokoládou, jej vetry páchnu inak akoby po zhnitých vajciach. Neváhala a vyhľadala gastroenterológa. Vyšetrenie žalúdka i hrubého čreva bolo negatívne, a tak jej lekár odporučil práve test na SIBO. Bol pozitívny. Premnoženie baktérií u nej spôsobovala práve nekontrolovaná konzumácia sladkostí a nedostatočné množstvo enzýmov potrebných na štiepenie sacharidov. Dnes už v malých množstvách konzumuje zakázané rajčiny, baklažán, orechy i jablká, zato sladkostiam sa vyhýba ako čert krížu. Vie prečo.
Čo je to SIBO?
SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) predstavuje syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva. Čo to znamená? Jednoduchšie povedané, za vašimi problémami je premnoženie baktérií v tenkom čreve. Naše črevá sú prirodzene osídlené veľkým množstvom baktérií, pričom môžeme rozlišovať baktérie charakteristické pre tenké črevo a pre hrubé črevo. Potrava v našom tráviacom trakte prechádza najprv tenkým črevom. Tráviace šťavy tu štiepia potravu na jej elementárne zložky. Tie sa následne vstrebú a krvou putujú tam, kam ich treba. Zvyšky potravy, ktoré tenké črevo nebolo schopné stráviť, putujú do hrubého čreva, kde opäť prichádzajú na pomoc baktérie. Časť potravy sa vstrebe pre nás a niečo si nechajú baktérie na svoje prežitie. Ide teda o veľmi harmonický vzťah prospešný pre obe strany. Čo sa však stane, ak sa baktérie hrubého čreva dostanú do tenkého?
Zdroj: shutterstock
Čo všetko môže narušiť črevnú rovnováhu?
Narušená rovnováha
Pri syndróme bakteriálneho prerastania tenkého čreva dochádza k premnoženiu baktérií tenkého čreva alebo k prerastaniu baktérií typických pre hrubé črevo do tenkého. Naruší sa tak harmonický vzťah a baktérie môžu začať pojedať aj naše základné zložky potravy. Zabránia tak prirodzenému tráveniu a vstrebávaniu živín v tenkom čreve a nastávajú problémy.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Aké sú príznaky SIBO?
Baktérie pri trávení potravy produkujú plyny, ktoré môžu spôsobovať nafukovanie a s ním spojenú bolesť brucha. Nadmerné množstvo plynu často spôsobuje aj jeho unikanie, teda plynatosť. Produkovaný plyn, konkrétne metán, sa môže podieľať na vzniku nepríjemného zápachu a zápchy, naopak, iné zlúčeniny produkované baktériami dráždia sliznicu čriev, čo zase vedie k hnačke. Ak sa baktérie v tenkom čreve premnožia, začnú súperiť o potravu s nami. A tak prichádza k malnutrícii, teda nedostatočnému príjmu výživy vo forme bielkovín, tukov a vitamínov. To môže viesť až k závažným problémom, ako je anémia, strata hmotnosti, nevoľnosť, únava a celková slabosť až vyčerpanie.
Zdroj: shutterstock
So SIBO si posedíte na toalete.
Trpíte na SIBO?
- nafukovanie, bolesť brucha
- plynatosť, zapáchajúce plyny
- prelievanie, škvŕkanie v črevách
- zápcha, hnačka
- zápcha, hnačka
- malnutrícia, anémia, strata hmotnosti
- nevoľnosť, únava, slabosť
- zhoršenie kvality kože a vlasov v dôsledku malnutrície
Pátrajte po príčine
Vznik SIBO je často spájaný s narušenou pohyblivosťou tenkého čreva. To v pravidelných intervaloch posúva svoj obsah ďalej do hrubého čreva. Tento proces sa naruší, ak svalovina tenkého čreva nefunguje správne, čo môže byť spôsobené rôznymi ochoreniami ako cukrovka či Parkinsonova choroba, pre ktorú je typická celková znížená pohyblivosť. Môžu ju ovplyvňovať aj črevné abnormality, vydutiny steny čreva, v ktorých sa zachytávajú baktérie, ale aj Crohnova choroba či pooperačné stavy. Podobne ako u Laury, SIBO môžu spustiť aj potravinové intolerancie a nedostatok tráviacich enzýmov.
Zdroj: Shutterstock
Problémy s trávením? 7 bežných potravín, ktoré zaručene vylepšia črevnú mikroflóru
Ako zistím, že mám SIBO?
Na diagnostiku sa používa takzvaný vodíkový dychový test, ktorý meria množstvo plynov produkovaných baktériami v tenkom čreve. Vyšetrenie je úplne bezbolestné a prebieha tak, že pacient nalačno vypije roztok s obsahom cukrov, ktoré slúžia ako potrava pre baktérie. Dychový test následne meria množstvo plynu (vodíka a metánu), ktoré vyprodukovali baktérie.
Ako liečiť SIBO sa dozviete na ďalšej strane...
Dá sa liečiť?
Ide o liečiteľné ochorenie, ale často sa po vyliečení vracia, najmä ak pacient opakuje diétne chyby. Ak je SIBO spôsobené iným ochorením, treba najprv liečiť to, inak je liečba neefektívna. SIBO sa primárne lieči antibiotikami, ktoré slúžia na účinné potlačenie baktérií. Užívanie antibiotík však môže výrazne narušiť zloženie črevnej mikrobioty, ktorú je vhodné podporiť probiotikami.
Nestačia probiotiká?
Tie sa odporúčajú užívať skôr v menej komplikovaných prípadoch ochorenia. Na dostatočný účinok je potrebné ich užívať aspoň niekoľko týždňov.
Zdroj: shutterstock
Probiotiká sú nápomocné aj pri SIBO.
Ide to aj prírodne
Látka berberín, ktorá sa získava z rastliny dráč indický, posilňuje a normalizuje funkčnosť črevného traktu a podporuje vylučovanie tráviacich žliaz. Vytvára tak podmienky pre zdravú črevnú flóru. V porovnaní s antibiotikami berberín nenarúša črevnú mikrobiotu, ale jeho účinok nastupuje neskôr, približne po dvoch týždňoch užívania. Treba ho užívať dlhodobo, aspoň 6 až 12 týždňov.
Zdroj: shutterstock
Z berberínu sa vyrába prášok, ktorý sa následne spracúva do tabletiek alebo kapsúľ.
Zaberá aj FODMAP diéta
Pre narušenú bakteriálnu rovnováhu prichádza k rozkladaniu fermentovateľných sacharidov, teda takzvaných FODMAP, príliš skoro, a to už v tenkom čreve, čo spôsobuje nepríjemné príznaky. Preto pomôže eliminovanie alebo zníženie príjmu týchto sacharidov v potrave. Ide len o dočasné odstránenie sacharidov z jedálneho lístka, keďže SIBO je liečiteľné.
Zdroj: Shutterstock
Čo jesť a nejesť pri FODMAP diéte?
Zdroj: Shutterstock.com
FODMAP vám urobí poriadok v črevách a prečistí organizmus.
Čo môže spôsobiť neliečené SIBO?
Ak sa SIBO nelieči, hrozí závažnejšie zápalové ochorenie čriev. Existuje zvýšená pravdepodobnosť vzniku syndrómu dráždivého čreva, Crohnovej choroby a podobne.