Zápal konečníka netreba podceniť: Kedy vyhľadať lekára a aké sú možnosti liečby?
15. 3. 2025, 7:00
Aké sú možnosti liečby proktitídy?
– Liečba proktitídy závisí od vyvolávajúcej príčiny ochorenia. U nešpecifických zápalových ochorení čriev, konkrétne pri ulceróznej proktitíde, je účinná lokálna liečba aminosalicylátmi, kortikoidmi alebo ich kombináciou vo forme čapíkov, klyziem, alebo aj imunomodulátormi (azatioprín, metotrexát, tacrolimus). Pri ich neúčinnosti možno pristúpiť aj k biologickej liečbe (anti-TNF alfa, anti-integrínové protilátky alebo anti-interleukíny), k liečbe inhibítormi Janus kináz, ale účinné sú aj takzvané „malé molekuly“. V ťažkých a refraktérnych prípadoch je potrebná aj chirurgická liečba. Pri postradiačnej proktitíde sa používajú vyššie uvedené imunosupresívne lieky (aminosalicyláty, kortikoidy). Pri infekčných proktitídach sa používajú antimikrobiálne liečivá, antibiotiká, antivirotiká v závislosti od pôvodcu ochorenia. Ak je proktitída spôsobená pohlavne prenosnou chorobou, obaja partneri sa musia podrobiť liečbe na pohlavne prenosné infekcie, odporúča sa sexuálna abstinencia do vyliečenia proktitídy.
Počuli ste tento podcast?
Existujú komplikácie neliečeného zápalu konečníka?
– Abscesy, fistuly napríklad pri Crohnovej chorobe. Excesívne krvácanie môže spôsobiť málokrvnosť (anémiu). Pri dlhotrvajúcom a neliečenom zápale môže dôjsť k perforácii, prípadne sa zápal vyhojí do stenózy až striktúry rekta (zúženie konečníka). Samotný zápal sliznice konečníka, obzvlášť neliečený, môže viesť k nádorovým (malígnym) zmenám na sliznici.
A čo preventívne opatrenia, aby sa znížilo riziko vzniku zápalu konečníka?
– Prevencia vzniku proktitídy zahŕňa včasnú diagnostiku, cielenú liečbu črevných ochorení, zdravú stravu, fyzickú aktivitu, napríklad miernu pohybovú aktivitu.
Ako ovplyvňuje strava a životný štýl riziko vzniku spomínaných ochorení a aké odporúčania by ste dali pacientom?
– Strava bohatá na citrusy, jednoduché cukry, kolové nápoje, alkohol rovnako pikantné, korenisté, vyprážané jedlá sú rizikovými faktormi proktitídy, dráždia sliznicu konečníka a môžu zhoršovať priebeh ochorenia. Pri proktitíde je vhodné prijímať stravu častejšie v malých množstvách, chudé mäso, ryby a kyslomliečne potraviny. Nepriaznivým faktorom proktitídy je aj sedavý spôsob života, fajčenie a takisto už spomínaná nadmerná konzumácia alkoholu.
Je nejaký vzťah medzi zápalovými ochoreniami čriev a zápalom konečníka?
– Do skupiny nešpecifických zápalových chorení čriev patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Kým pri Crohnovej chorobe môže zápal postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice vrátane konečníka, pri ulceróznej kolitíde sa zápal začína v oblasti konečníka a šíri sa smerom nahor, do ostatnej časti hrubého čreva.

Prezraďte rozdiely medzi infekčnou a neinfekčnou proktitídou a ich liečbou...
– Liečba infekčnej proktitídy spočíva v podaní antimikrobiálnych liečiv. Ide o antibiotickú, eventuálne antivirotickú liečbu podľa známeho alebo predpokladaného vyvolávateľa ochorenia (baktérie, vírusy). Pri neinfekčnej proktitíde (napríklad postradiačná, pri nešpecifických zápalových ochoreniach čriev) sa podávajú imunosupresívne liečivá (aminosalicyláty, kortikoidy a iné). Endoskopický nález na sliznici konečníka pri proktitíde je nešpecifický, len málo typov proktitíd má špecifický nález.