Zápal močového mechúra
14. 10. 2008, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:56)

Zdroj: Profimedia
Je bolestivý, nepríjemný a väčšina z nás s ním, žiaľ, najmenej raz v živote príde do styku. Aké sú príčiny, riziká a najlepšie liečebné metódy tohto ochorenia?
Čo zapríčiňuje zápal?
Zápal odvádzajúcich močových ciest, napríklad močovej rúry, močového mechúra, močovodu a zápal obličiek, býva najčastejšie spôsobený črevnými baktériami, ale aj rôznymi vírusmi a hubami. Rozlišujeme 2 formy zápalu: infekcia dolných močových ciest, močovej rúry, prípadne mechúra, a zápal obličiek.
Ako budem cítiť, že mám zápal?
Jasným znakom je neustály pocit nutkania ísť na toaletu spojený s kŕčovitou bolesťou. Alebo pociťovanie pálivej bolesti pri močení. Niekedy sa môže vyskytnúť aj krv v moči. Ak sa k tomu pridá horúčka, bolesti chrbta alebo boku, zápal mohol prejsť už aj na obličky.
Je odhalené bruško alebo kríže rizikom?
Samozrejme. Tento módny trend podporuje zápaly mechúra a obličiek. Pretože neustálym podchladením kože podporujete infekcie močového traktu. Z rovnakého dôvodu je tiež problematické nosenie tango nohavičiek.
Je pravda, že aj sex môže viesť k zápalu močového mechúra?
Je to naozaj pravda. Počas pohlavného styku môžu preniknúť baktérie z pošvy do močovej rúry. Ešte aj dnes sa hovorí o chorobe medových týždňov (honeymoon cystitíde). Preto odporúčame vymočiť sa po pohlavnom styku, aby sa prípadné baktérie vyplavili von.
A pri tehotenstve?
Počas tehotenstva sa mení hodnota pH genitálnej sliznice, čo podporuje usádzanie baktérií.
Existujú aj iné príčiny?
Príčinami môžu byť aj rôzne ochorenia látkovej premeny, napríklad cukrovka a dna, poruchy prietoku moču ako močové kamene alebo nádory. Preto sa môžu baktérie v močových cestách rozmnožiť a vyvolať zápaly. Aj zlá hygiena často býva dôvodom zápalov. Dôležité pravidlo: vždy sa umývajte a utierajte spredu dozadu a nie naopak.
Prečo je zápal mechúra ťažko liečiteľný?
Pretože baktérie a zárodky sa priživovaním v dobrom prostredí rýchlo rozširujú a napádajú aj okolité orgány, napríklad cez močovú rúru sa baktérie môžu dostať až do obličiek a podobne.
Zápal netreba nikdy podceňovať?
Presne tak. Zápal močového mechúra sa môže stať chronickým pri neliečení alebo pri nesprávnej liečbe. A potom hrozia také škody, ako je napríklad zmenšenie objemu močového mechúra alebo močové kamene, v extrémnych prípadoch nádory na mechúre.
Kedy mám ísť lekárovi?
Ak sa vyskytnú silné bolesti pri močení alebo bolesť v oblasti obličiek. Pri teplote, tmavej farbe moču alebo keď je krvavý moč už hrozí alarmujúci stupeň.
Ako vyzerá liečenie zápalu?
Liečba sa začína po vyšetreniach stredného prúdu ranného moču. Nasadia sa lieky, antibiotiká alebo dezinfikujúce preparáty, liečivá, ktoré okysľujú moč, a rastlinné terapeutiká pri ľahkých zápaloch. Pri komplikovaných a opakujúcich sa zápaloch je potrebné určenie zárodkov, ako aj testovanie správneho antibiotika. Potom bude nasledovať dlhodobá, vyše 6-mesačná terapia.
Trvá liečba vždy tak dlho?
Našťastie nie. Ak je zápal ľahšieho typu, môže sa to vyliečiť v omnoho kratšom čase. Priemerná liečba antibiotikami trvá 10 dní. Už po prvom dni užívania antibiotík je však nutkanie na močenie menšie a zmiernia sa aj bolesti v podbrušku.
Najlepší pomocníci pri zápale močového mechúra
Pri ľahkých zápaloch môžete samy urýchliť priebeh liečby týmito jednoduchými prostriedkami:
■ Suché teplo: udržujte si panvovú oblasť v teple, zabráňte aj tomu, aby vás v tejto oblasti čo i len ofúklo (predovšetkým, ak sa potíte).
■ Vlhké teplo: robte si teplé obklady, sadnite si do vane s teplou vodou na 20 minút alebo používajte termofľaše.
■ Dostatok tekutín: aby ste vypláchli baktérie, pite minimálne 1,5 až 2 litre denne.
■ Trik s vitamínom C: obohaťte svoju minerálku vitamínom C v práškovej forme alebo vo forme šumivých tabliet, urýchlite tým liečbu.
■ Veľa pokoja: doprajte si veľa oddychových prestávok, alebo dokonca radšej ležte v posteli, ak môžete.
■ Čajová kúra: v ideálnom prípade pite 3-krát denne šálku čaju. Najvhodnejšie sú čaje zo žihľavy, z brezových lístkov, prasličky alebo šípkový čaj.
■ Ovocie: primiešajte si do jogurtu brusnice. Vysoký obsah tanínu pôsobí antibakteriálne.
„Striedavá strava“ znižuje riziko choroby
Aby ste predišli zápalu močového mechúra, odporúča sa diéta – „striedavá strava“. Touto diétou ovplyvníte stupeň kyslosti moču. Skladá sa z jednej časti z príjmu bielkovín a z druhej z príjmu rastlinnej stravy.
■ Takto to funguje: Raz do mesiaca by ste mali v stravovaní uprednostňovať 8 až 10 dní mäso, rybu a vajcia, hneď potom stravu na rovnako dlhý čas zmeniť, a to len na príjem rastlinnej potravy. Výsledkom je, že moč je raz kyslý, raz zásaditý. Toto striedanie nevydržia žiadne zárodky ani baktérie.
Správna prevencia: 9 tipov
Bolestivému zápalu močového mechúra sa dá účinne predísť dodržiavaním pravidiel:
■ Denne pite veľa minerálky a čajov, aby sa vám dobre prečistili močové cesty.
■ Špeciálne urologické a obličkové čaje s extraktmi zo žihľavy, z brezy a borievky podporujú produkciu moču.
■ Pite veľa džúsov s veľkým podielom vitamínu C. Znižuje hodnotu pH v moči. V kyslom prostredí sa nedarí baktériám.
■ Pri návšteve toalety dbajte vždy na dôsledné vyprázdnenie mechúra.
■ Udržujte svoj podbrušok a oblasť obličiek neustále v teple.
■ Po plávaní si vyzlečte mokré plavky, aj keď je vonku horúco, nenechajte ich uschnúť na tele.
■ Nenoste spodnú bielizeň zo syntetického materiálu. To spôsobuje vlhké a teplé prostredie – čiže ideálne miesto na tvorbu zárodkov.
■ Na umývanie intímnych častí používajte len teplú vodu. Ak sa vám však žiada aj mydlo, tak používajte len pH neutrálne mydlá alebo sprchovacie gély.
■ Po pohlavnom styku sa čo najskôr vymočte, aby ste vypláchli baktérie.