Zápal močových ciest: Ako ho možno liečiť?
24. 9. 2010, 12:05 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:10)

Zdroj: Shutterstock
Zápal močových ciest sa síce považuje za ženské ochorenie, pretože postihuje prevažne ženy v reprodukčnom veku, ale trpia ním aj muži po päťdesiatke.
Prečo je potrebné vyšetrenie...
Pri príznakoch infekcie netreba čakať ani minútu, ale treba sa vybrať za odborníkom. „Príslušný lekár posúdi, či ide o jednoduchý, alebo komplikovaný zápal. Ak sa jednoduché zápaly u žien opakujú, možno v určitých situáciách liečbu uskutočniť bez vyšetrenia lekárom doma na základe skúseností, ktoré pacientky majú s týmito zápalmi a ak majú vhodné protibakteriálne preparáty k dispozícii. Všetky komplikované infekcie a akútne zápaly obličiek však vyžadujú vyšetrenie a liečbu urológom, pretože nesprávna liečba vedie často k recidívam a ďalším možným komplikáciám,“ dodáva profesor Kliment.
Vyšetrenia sa nemusíte obávať.
Pri akútnom zápale obličky sa robia aj krvné testy na zápalovú aktivitu a sonografi cké vyšetrenie obličiek, ktoré musí vylúčiť poruchu odtoku moču z obličiek. Liečba totiž závisí práve od toho, či ide o poruchu odtoku (obštrukciu močových ciest), alebo nie.
Lekára vyhľadajte, ak...
→ sa v moči objaví krv, alebo je neprirodzene sfarbený
→ máte zvýšenú teplotu
→ pociťujete nevoľnosť a zvýšenú únavu
→ máte bolesti v spodnej časti chrbta a v bedrovej oblasti
Hospitalizácia je potrebná...
→ pri vysokej teplote, ktorá môže byť príznakom zápalu obličiek
→ ak má dieťa menej ako 6 mesiacov
→ keď hrozí, že sa baktérie z močových ciest rozšíria do krvi
→ ak je človek dehydrovaný, neprijíma tekutiny a vracia
Liečba infekcie
Spočíva v komplexnej antimikrobiálnej terapii a zabezpečení odtoku moču v prípadoch, kde je to nevyhnutné. Liečba antibiotikami má byť cielená, jej dĺžka závisí jednak od lokalizácie ochorenia, aj od charakteru choroby (akútne a chronické ochorenia), ale i od vyvolávajúceho mikroorganizmu. Chirurgická liečba nastupuje v prípade komplikácií, porúch odtoku moču a v prípade vzniku abscesov.
„Na liečbu infekcií močového mechúra sa používajú najčastejšie chinolóny, trimetoprim a nitrofurantoín,“ vysvetľuje profesor Kliment. „Liečba jednoduchých infekcií je krátka, trvá obvykle 3 dni. Začne sa ihneď po základnom vyšetrení a nečaká sa na výsledok bakteriologického vyšetrenia moču. Na liečbu komplikovaných infekcií sa používajú podobné protibakteriálne preparáty, liečba však trvá dlhšie, obvykle 7 - 10 dní.“
Ako sa vyhnúť ďalšej infekcii?
Ženy, ktoré prekonajú viac ako tri zápaly močového mechúra ročne, by mali dlhodobo užívať antibiotiká v menších dávkach. V záujme vyvarovania sa zápalu močového mechúra a močovej rúry by sme všetci mali dodržiavať niekoľko zásad prevencie.
• na zvýšenie prietoku cez močové cesty a lepšie odplavovanie baktérií by sme mali vypiť 8 - 10 pohárov vody denne
• nezabúdajte na bezpečný, chránený sex, ktorým predídete chlamýdiovým infekciám a iným pohlavným chorobám, ktoré sú častou príčinou infekcií močových ciest
• dbajte na dodržiavanie hygieny, po použití toalety sa utierajte spredu dozadu, aby ste zabránili prenosu baktérií z konečníka
• noste bavlnenú spodnú bielizeň, vyvarujte sa celodenného nosenia úzkych nohavíc a mokré plavky si po kúpaní ihneď vyzlečte
• peny do kúpeľa, parfumované mydlá a iné dráždivé kozmetické prípravky radšej nepoužívajte
• preventívne môžete užívať trimetoprin, nitrofurantoín alebo chinolóny v nízkych dávkach na noc počas 6 – 12 mesiacov
• u žien s opakovanými zápalmi močového mechúra súvisiacimi s pohlavným stykom sa odporúča jednorazová dávka protibakteriálneho lieku po styku
• pred pohlavným stykom je dobré vymočiť sa a vypiť pohár vody
• stimulujte imunitný systém, napríklad urovaxomom
• u žien v menopauze sa odporúča náhrada estrogénov
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!