Zápal vaječníkov
28. 10. 2006, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:17)

Zdroj: Archív
Zápalové ochorenia sú jednou z najčastejších príčin návštevy ženy v gynekologickej ambulancii. Môžu postihnúť všetky časti pohlavných orgánov ženy. Ako zápalom predchádzať a kedy navštíviť lekára?
Pozor na chlamýdie
„Na vzniku hlbokého panvového zápalu majú viac ako 80-percentný podiel sexuálne prenosné ochorenia. Najčastejšie izolovanými mikroorganizmami sú chlamýdie (Clamydia trachomatis), Escherichia coli, bakteroidy, peptokoky, genitálne mykoplazmy a ureaplazmy či gonokoky (Neisseria gonorrhoe), pôvodcovia kvapavky,“ hovorí gynekologička. Počet infekcií spôsobených Clamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoe sa celosvetovo zvyšujú. Sú jednou z hlavných príčin neplodnosti, chronickej bolesti v podbruší a mimomaternicovej tehotnosti. Zákernosť týchto infekcií spočíva v tom, že viac ako 30 % z nich je bez klinických príznakov. Najjednoduchším spôsobom, ako sa ochoreniu vyhnúť, je eliminovať všetky rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju takýchto závažných ochorení.
Zápal vedie k neplodnosti
Poruchy plodnosti postihujúce ženy i mužov či výskyt mimomaternicovej tehotnosti často súvisia práve so zmenami po zápalových ochoreniach. Medzi najzákernejšie patrí predovšetkým chlamýdiový zápal, ktorý má síce mierny priebeh, ale o to závažnejšie trvalé zmeny na orgánoch, ktoré po sebe zanecháva. Po jednej epizóde chlamýdiového zápalu vaječníkov zostáva zhruba 20 % žien neplodných. Platí, že s počtom recidív trvalé následky zápalu stúpajú. Neplodnosť po chlamýdiovej infekcii je vyššia ako napríklad po kvapavke či iných bakteriálnych infekciách.
Kritický vek je 25 rokov
Zápaly pohlavných orgánov postihujú predovšetkým mladé ženy vo veku okolo 25 rokov. Ich vzostup sa celosvetovo zvyšuje, čo so sebou prináša celý rad medicínskych, ale aj ekonomických a sociálnych problémov. Práve preto je dôležité venovať zvýšenú pozornosť primárnej a sekundárnej prevencii a klásť oveľa väčší dôraz na osvetu a komplexné gynekologické programy predovšetkým v boji proti chlamýdiovým infekciám.
Ako ochoreniu predchádzať
Sekundárna prevencia má včas odhaliť ochorenie. Vždy treba liečiť aj sexuálneho partnera, aby sa prerušila reťaz infekcií, i napriek tomu, že infikovaný partner nezbadá u seba príznaky infekcie.
- Začať treba už v detskom veku výchovou dievčat k správnym hygienickým návykom, zvlášť pri menštruácii, a kladením dôrazu na liečbu výtokov,
- žena, ktorá žije sexuálnym životom, má poznať zásady hygieny pohlavného styku, riziko sexuálne prenosných nákaz i ochrany pred nimi,
- svedomitý výber partnera, vyhýbanie sa anonymným pohlavným stykom či nevhodným sexuálnym praktikám sú dobrým predpokladom na vyhnutie sa zápalovým ochoreniam,
- použitie kondómu dáva takmer vysokú záruku ochrany pred infekciou pri styku s chorým partnerom, 4 keďže 10 až 25 % žien má pozitívny chlamýdiový nález po umelom prerušení tehotenstva, treba sa takémuto gynekologickému výkonu vyhýbať, a teda predchádzať neželanému tehotenstvu.
Prejavy zápalov
KLINICKÉ PRÍZNAKY:
- bolesti v podbrušku,
- časté nutkanie na močenie,
- horúčka,
- zimnica,
- plynatosť,
- zápcha.
TRVALÉ NÁSLEDKY ZÁPALU:
- bolesti pri pohlavnom styku,
- bolestivá menštruácia,
- zrasty v brušnej dutine,
- neurčité bolesti v podbrušku a v krížoch.