1. Auto nechajte doma

Prestaňte sa spoliehať na svojho „tátoša“, ktorý parkuje pár metrov od vášho domu alebo bytu. Využívajte ho iba vo výnimočných situáciách, ako sú nákupy alebo presun niekoho z rodiny. Vždy keď je to možné, choďte pešo – šetríte životné prostredie, peniaze za pohonné hmoty a budete príkladom pre svoje okolie. Zo začiatku si však neplánujte dlhé trasy, aby ste nezostali demotivované, skôr ako začnete. Nezabudnite chôdzi prispôsobiť aj obuv. Lodičky môžete mať v práci a pri príchode sa jednoducho prezujete.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite:  573 až 1 267 kJ

Auto nechajte doma
Zdroj: shutterstock

2. Kašlite na výťah

Automaticky privolávate výťah a niekedy čakáte až tak dlho, že dávno by ste boli v cieli? Zmeňte to! Skúste chodievať pešo do svojho bytu či v práci na ôsme. Že je to vysoko? O to lepšie – čím vyššie, tým lepší tréning a lepšia kondícia. Budete na seba pyšné a vaše telo sa vám odvďačí. Nezabudnite však na to, aby ste pri chôdzi po schodoch správne dýchali. Možno sa na začiatku objaví aj svalovica, no nevzdávajte to a vydržte. Dajte si záväzok, že výťah privoláte len v prípade, že so sebou nesiete ťažký nákup. Robíte to pre seba, tak nepodvádzajte!

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite: 667 kJ až 1 267 kJ

Kašlite na výťah
Zdroj: shutterstock

3. Vystúpte o zastávku skôr

Pracujete v susednom meste a do práce chodievate autobusom? Dobre, aj tak sa dá trénovať a udržiavať vo forme. Začnite tým, že nevystúpite na zastávke, ktorá je najbližšie k vašej kancelárii. Skúste aspoň raz vystúpiť skôr a do práce choďte pešo. Príjemná prechádzka rozhýbe telo, prevetrá hlavu a vaša kondícia bude zo dňa na deň lepšia. Ak sa vám to zapáči, po mesiaci môžete pridať viac pohybu a začať vystupovať napríklad o dve zastávky skôr.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite: 573 kJ až 1 000 kJ

Vystúpte o zástavku skôr
Zdroj: shutterstock

4. Cvičte jogu

Začať cvičiť jogu je jednoduché – nepotrebujete drahé oblečenie ani pomôcky. Stačia legínsy, tričko a podložka. Ak sú členovia vašej rodiny vášniví fanúšikovia, stačí sa pridať. V opačnom prípade pomôže internet. V súčasnosti veľa inštruktorov cvičí online. Nie je to síce také autentické ako v telocvični, na začiatok to však stačí. Aspoň zistíte, či vás tento pohyb napĺňa. Vyhraďte si čas a priestor na cvičenie, zapnite si relaxačnú hudbu, zapáľte sviečku a sústreďte sa na svoje telo a na pohyb. Joga krásne formuje telo a dostane vás do psychickej pohody.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite: približne 1 009 kJ

Cvičte jogu
Zdroj: shutterstock

5. Športujte počas celého roka

Na ročnom období nezáleží! Hýbať a udržiavať telo v kondícii sa dá celý rok. Existujú rôzne športy, stačí nájsť ten svoj. Máme tu jar, prichádza leto a možností bude viac než dosť. Nezabúdajte však na bezpečnosť a zdravie. Pre koronavírus si veľmi dobre rozmyslite, kde a kedy budete športovať. Odporúčame, aby ste sa do ulíc či do prírody vybrali skoro ráno. Vtedy je všade menej ľudí ako počas dňa. Môžete behať, bicyklovať, vybrať sa na túru či nordic walking. Všetko však s mierou, pred kolektívnymi športovými aktivitami radšej uprednostnite tie individuálne. Zdravie je prvoradé, myslite na to.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite:
bicykel – 667 kJ až 2 000 kJ
turistika – 1 758 kJ až 2 051 kJ
nordic walking – 960 až 1 430 kJ

Športujte počas celého roka
Zdroj: shutterstock

6. Pešo vždy, keď je to možné

Chôdza je pre náš organizmus najprirodzenejší pohyb. Myslite na to! Je jedno, kam smerujete a kto ide s vami, vždy sa rozhodnite pre možnosť ísť pešo a stane sa to vašou súčasťou. Telo si prechádzky zamiluje a bude si ich pýtať. Stačí pätnásť minút denne, ale pozor, za každého počasia! Premôžte sa, aj keď prší, tá štvrť- či polhodina vám len prospeje a vaše zdravie bude pevnejšie. Svoje ciele môžete meniť. Ak bývate blízko prírody a turistických chodníkov, je hriech to nevyužiť.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite: približne 1 667 kJ

Pešo vždy, keď je to možné
Zdroj: shutterstock

7. Choďte vyvetrať psíka z útulku

Milujete zvieratá, prijali by ste aj vlastného psíka, no nemôžete ho mať doma? Žiadny problém. Aj v menších mestách či na dedinách vznikajú útulky, kde sa starajú o nechcených štvornohých kamarátov. A s radosťou môžete ísť s jedným z nich na prechádzku. Navzájom si spríjemníte čas a popri tréningu vás bude hriať dobrý pocit. Spoznajte všetky lúky a lesy v okolí alebo si trúfnite na beh. Ak si s chlpáčom padnete do oka, aktivity na čerstvom vzduchu môžete opakovať aj viackrát do týždňa.

Za hodinu pri váhe 60 kg spálite: 858 kJ až 1 000 kJ

Choďte vyvetrať psíka z útulku
Zdroj: shutterstock