Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Už zasa začínate byť neznesiteľná? Zatočte s ním!

Reklama

Obvykle ste spokojná a vyrovnaná žena. Štrnásť dní pred menštruáciou z vás je však zrazu obyčajná labilná fúria a znervózni vás meškanie autobusu.

Za to všetko môže predmenštruačný syndróm. Možno vám nikdy nenapadlo, ale ten nemusíte prežívať len vy, ale aj muži, ktorí ženské výkyvy musia znášať.

„Desať dní pred menštruáciou mi na ňom vadí úplne všetko. Som naštvaná, podráždená, schopná podať žiadosť o rozvod alebo dať výpoveď v práci. Snažím sa prežiť to strašné obdobie, aby som nezbúrala svet okolo seba. Viem, že ma to nakoniec vždy prejde, ale niekedy sa to nedá vydržať,“ hovorí Lenka. Jej muž len súhlasne prikyvuje.

Trápenie pre telo i dušu

Nie je síce zaradený do zoznamu chorôb, ale hovorí sa mu syndróm 150 problémov. Niektoré sú telesné, iné sa prejavujú v duši. Väčšina zo žien popisuje bolestivé napätie a zväčšenie pŕs, nafúknuté brucho ako balón a ako by to nestačilo, pridáva sa bolesť hlavy, búšenie srdca, tráviace ťažkosti alebo vyrážky a ekzém.

Ešte horšie ako rozladené telo sú psychické problémy – premenlivá nálada, nepokoj, agresivita, podráždenosť, neznášanlivosť, vyhľadávanie konfliktov a depresia.

Dá sa s tým žiť?

„Niekedy mám strach, že nie som normálna. Zo dňa na deň je zo mňa uzlíček nervov a vôbec sa nedokážem ovládať,“ tvrdí Lenka. Buďte pokojné. Pokiaľ trpíte predmenštruačným napätím, nie ste neurotička. Aj keď si to možno vaše okolie myslí, za vaše nálady môžu výkyvy hladiny hormónov serotonínu, ktorý ovplyvňuje ako sa cítite. V tomto prípade nemusí pomôcť ani maximálne sebaovládanie či pevná vôľa.

Štrnásť dní mimo

Ešte horšie stavy vyvoláva predmenštruačná dysforická porucha. Trápi až osem percent žien, ktoré nie sú schopné fungovať v súkromnom, ani v pracovnom živote. A to až dva týždne medzi ovuláciou, a dokonca aj počas prvých dní menštruácie. Depresia a úzkosť kulminujú štyri dni pred jej začiatkom a dokonca sa zvyšuje aj počet samovrážd.

Liečia sa aj príznaky

Proti tejto poruche existujú lieky, potravinové doplnky. Zmierňuje ich hormonálna terapia, ale aj antikoncepcia. Jediný spôsob, ako sa jej zbaviť úplne, je odstránenie vaječníkov. Avšak, až po klimaktériu.

Nezúfajte. Medicína sa dokáže poradiť aspoň s jednotlivými nepríjemnými príznakmi. Gynekológovia odporúčajú lieky na odvodnenie, bolesti pŕs alebo tráviace ťažkosti. Pokiaľ sú vaše problémy prevažne v psychickej rovine, môžu vám pomôcť antidepresíva. V tomto prípade sa však tiež vždy poraďte s odborníkmi.

Pohyb

Odborníci radia, aby sme sa učili zo skúseností našich babičiek, ktoré si na svoju zlú náladu ordinovali drhnutie schodov a rôzne domáce práce. Drhnutie však môžete vymeniť aj za beh, cvičenie, brušné tance alebo akýkoľvek iný aktívny pohyb. Nemusíte hneď začať trénovať na olympiádu. Stačí, ak pridáte niekoľko minút cvičenia alebo rýchlej chôdze a uľaví sa nielen vášmu telu, ale aj duši.

Naštartujte hormóny

Väčšina žien, ktorá bojuje s predmenštruačným syndrómom, logicky siahne po hormonálnej liečbe. Jednou z možností je podávať rastlinné hormóny napríklad zo sóje, ktorá podporuje hormonálnu rovnováhu a zmierňuje potiaže. Obsahujú totiž rastlinné estrogény, ktoré sú podobné estrogénom v našom tele.

Liečba svetlom

Problémy pred menštruáciou, a to predovšetkým psychické napätie a nervozitu, dokáže zmierniť aj jasné svetlo. Dostatok slnka spôsobuje vyššiu produkciu hormónov, ktoré fungujú aj ako prirodzené antidepresíva. Ak to len trochu ide, počas „kritických dní“ sa vyhnite tmavým miestnostiam a dajte radšej prednosť pobytu na čerstvom vzduchu.

Nemusíte hneď meniť kanceláriu za prácu v lese, ale niekedy stačí, keď sa cestou do práce prejdete alebo na obed zájdete do záhradnej reštaurácie.

Pomoc na tanieri

Kým sa vám vyrovná hormonálna hladina, môžete si pomôcť aj úpravou jedálnička. Dietológovia doporučujú viac cestovín a celozrnného pečiva. Nezabudnite aj na minerály. Magnézium upravuje príznaky predmenštruačného syndrómu a uľavuje od bolesti hlavy.

Z vitamínov doprajte telu vitamín B6, pretože zmierňuje depresiu a podráždenosť. Nájdete ho aj v droždí, pečeni, rybách či vajciach. Vegetariánky nemusia zúfať. Dostatok tohto vitamínu je aj v zemiakoch, hnedej ryži, orieškoch, sójových bôboch, ale aj v strukovinách, celozrnných obilninách a v listovom šaláte. Pokiaľ máte sklony k predmenštruačným problémom, vymeňte kávu za bylinkový čaj a zabudnite na kofeín, alkohol, cukry či tuky. Lena, vin

Vyberáme pre vás niečo PLUS