Reklama

Zase vás vystresovali tohtoročné sviatky? Nezúfajte, vieme presne, kedy je ZHON veľkou VÝHODOU

Darčeky, výzdoba, varenie - to všetko vie človeka uťahať... ale má to aj svoje výhody.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Často sa hovorí, že treba spomaliť, viac relaxovať a menej pracovať, aby sme tak pomohli aj svojmu zdraviu. Ale čo ak je to niekedy dobré?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Šéfkuchár Martin Novák varí tradične, ale čo namiesto kapustnice, to vás prekvapí

    Zvlášť pred Vianocami, keď naše zoznamy povinností nikdy nekončia. Ak sa k tomu pridá oslabený imunitný systém a vysoký krvný tlak, ktorý ovplyvňuje hladina stresu, máme po pokojných a krásnych sviatkoch. Lenže určitá hladina stresu je prospešná. Práve stres vás ráno zdvihne z postele a pripraví na zvládnutie všetkých úloh, ktoré máte pred sebou. V skutočnosti nie je zhon úplne negatívny, výskumy ukazujú, že práve aktívny hektický život môže byť kľúčom k dlhšiemu životu. Toto sú výhody pre myseľ a telo, keď ste v tomto období zaneprázdnení!

    Mozog sa rozbehne

    Zdroj: shutterstock

    Ak chcete mať do Vianoc všetko hotové, poproste o to zaneprázdneného človeka. Ten je tak rozbehnutý, že stihne aj to, čo chcete po ňom vy.

    Ak chcete, aby ste do Vianoc mali niečo urobené, požiadajte o to zaneprázdneného človeka. Všimli ste si, že ak ste takto rozbehnutí a frčíte v aktívnom režime, ďalšia úloha vás nijako nepoloží? Váš mozog pracuje na plné obrátky, ako to všetko zorganizovať, zladiť, stihnúť a v skutočnosti to vašim kognitívnym schopnostiam veľmi prospieva. Mozog, ktorý je zaneprázdnený, je zdravší ako taký, ktorý nemá na čom pracovať. Vidíme to pri starnutí. Ľudia, ktorí v dôchodkovom veku nerobia takmer nič, starnú rýchlejšie.

    Posilní to aj telo

    Zdroj: shutterstock

    Stres dokonca posilňuje imunitu a naopak, ak sa nehýbeme, máme sklony aj k prejedaniu sa.

    Máte pocit, že behanie po obchodoch vám pomôže akurát tak k tomu, aby ste chytili nejakú infekciu či chorobu? Omyl. Krátkodobý stres až návaly hektiky môžu stimulovať náš imunitný systém. To nás automaticky chráni pred chorobami a urýchľuje aj proces liečby. Matka príroda nám dala stresovú reakciu: bojuj alebo uteč, aby nám pomohla, ak sa ocitneme v nebezpečenstve. A tento stres paradoxne telo posilňuje.

    Lepší spánok

    Neveríte? Veď si spomeňte, keď splníte počas dňa kopu povinností, ako vás to večer uspokojí. Odškrtávanie zo zoznamu nás dostáva do lepšieho psychického stavu, ale tiež nás prirodzene unaví. Veď sme podali výkon. A to všetko spôsobuje určite lepšie zaspávanie. A ak sa bojíte, čo všetko ste ešte zabudli urobiť, tak si pred zaspávaním vezmite blok papiera a spíšte si, čo ešte treba urobiť – a teraz to už naozaj môžete pustiť z hlavy – dobrú noc!

    Zdroj: shutterstock

    Stres nás prirodzene unaví a spánok sa zlepšuje.

    Primeraný stres

    Ak premýšľate o tom, kedy je stres zdravý, tak je to niekde uprostred. Ak je ho málo, vedie to k nude a depresívnym myšlienkam, že život nemá zmysel. Ak je ho zase priveľa, vedie to k úzkostiam a pocitu preťaženia. Preto hladinu stresu treba udržiavať v rovnováhe. Na druhej strane, ak naše dni nie sú stimulované určitou hektikou, je pravdepodobné, že zlenivieme alebo sa prikloníme k maškrteniu a prejedaniu sa.

    Zdroj: shutterstock

    Darčeky, výzdoba, varenie - to všetko vie človeka uťahať... ale má to aj svoje výhody.

    Cítime sa šťastnejšie

    Mať zmysel života, snívať a vzápätí si tvoriť plány a dosahovať ciele, sa spája s dlhším a šťastnejším životom. Ale toto všetko súvisí s pozitívnou zaneprázdnenosťou, ktorú zvládate, ktorú dokážete mať pod kontrolou, lebo pre myseľ aj telo je vždy dobrá rovnováha. Takže zaneprázdnenosť áno, ale príliš stresu vám už znemožní len tak „byť“, zabaviť sa a oddýchnuť si – a o tom predsa sviatky sú.