Infekciám v mnohých prípadoch dokážete predchádzať tým, že deti čo najskôr naučíte dodržiavať zdravé návyky. Tým výrazne znížite ich „šancu“ na nakazenie sa. Zdravé návyky fungujú nielen ako prevencia ochorenia, ale chránite nimi aj ostatných v prípade, že vás už choroba neminula. Ktoré zásady by sa mali stať každodennou rutinou?

Prevencia nachladnutia aj chrípky

Štúdie preukázali, že umývanie rúk môže u detí v školskom veku výrazne znížiť riziko nákazy infekčnými chorobami. Umývanie rúk je veľmi účinné a funguje ako prevencia nachladnutia aj chrípky. Bohužiaľ, väčšina detí si v škole ruky neumýva tak často, ako by mali. Pritom, keď sa ruky umyjú, nielenže sa zmyjú baktérie, s ktorými sa deti mohli stretnúť na toalete, ale tiež baktérie, ktoré sa nahromadili pri dotyku s písacím stolom, kľučkami či ďalšími povrchmi počas celého dňa. Umývajte si ruky aj vy doma, deti napodobňujú správanie, ktoré vidia. Naučte ich umývať si ruky aj pred jedlom, po jedle či po smrkaní.

 

Stačí bežné mydlo

Ak to nechávate na dieťa a to len pricupká k umývadlu, ošpliecha si ruky, trochu utrie a povie: „Hotovo“, tiež to nie je dobrá stratégia. Hocijaké umytie rúk ako prevencia nachladnutia a chrípky nestačí. Ruky sa musia umývať dôkladne a správnou technikou, aspoň 30 sekúnd mydlom a čistou vodou. Stačí aj obyčajné mydlo. Štúdie naznačujú, že antibakteriálne mydlá nie sú pri ničení choroboplodných zárodkov účinnejšie ako bežné mydlo.

Treba sa naučiť, ako kýchať a kašľať

Pri kýchaní a kašľaní sa môžu kvapôčkami slín prenášať vírusy. Naučte svoje dieťa, aby si pri kýchaní či kašľaní zakrývalo ústa alebo nos. Nie však dlaňami, ideálne je použiť vnútornú stranu lakťa. Nedávna štúdia totiž ukázala, že väčšina ľudí si síce pri kýchaní zakrýva ústa a nos, ale dlaňou, ktorou sa potom dotýkajú iných vecí a vírusy sa tak ľahko prenášajú.

Deliť sa nemusí byť vždy správne

Prirodzene učíme deti, že podeliť sa o niečo je správne. To sa môže týkať hračiek, ale určite to neplatí pre príbory, taniere či fľaše s vodou, najmä počas zimnej a chrípkovej sezóny. Vírusy a baktérie sa ľahko prenášajú slinami, takže delenie sa o spoločné predmety je zvyk, ktorý by ste mali dieťatko radšej odučiť.

Ak nie je voda poruke

Ak nemáte prístup k vode a mydlu, majte so sebou dnes už povinnú výbavu kabelky každej mamy – antibakteriálne prípravky na ruky. Na trhu sú už aj mydlá a antibakteriálne gély, ktoré sú určené špeciálne pre deti, pretože sú šetrnejšie k ich pokožke, a preto sú vhodnejšie aj na dlhodobejšie používanie. Dospelácke produkty môžu detským rúčkam škodiť, spôsobovať alergie a ekzémy, pretože obsahujú dráždivé látky, ktoré ruky vysušujú. Preto siahnite po prípravkoch určených špeciálne pre pokožku detských rúk. Dôkladne si preštudujte aj zloženie a uprednostnite produkty so šetrnou receptúrou a s obsahom prírodných zložiek či extraktov z byliniek.