Reklama

Zatočte s nebezpečnými štípancami! 10 + 1 domácich rád, ktoré naozaj pomáhajú

Netrápte sa zbytočne a nedajte štípancom šancu.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Reklama

Užívate si nádherné letné počasie, no pohodu vám kazí otravný lietajúci hmyz? Aj keď netrpíte nejakou alergiou, štípance si radšej poriadne ošetrite. Ako?

Po uštipnutí hmyzom sa na koži zväčša zjavia menšie opuchy, ktoré svrbia a znepríjemňujú nám život. Môžete siahnuť po niektorom z prípravkov, ktoré dostanete v lekárňach či oddeleniach kozmetiky, no výborné a overené sú aj recepty našich babičiek. Prinášame tie najlepšie z nich.

1. Mydlová voda a lieh

Čo robiť, keď vás uštipne včela či osa? Čo najskôr po uštipnutí miesto a okolie vpichu prezrite a vyberte žihadlo. Ranku aj kožu v okolí poriadne očistite. Úplne postačí teplá mydlová voda, tá čiastočne odstráni aj látky vyvolávajúce opuch a svrbenie.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Postihnuté miesto si neškriabte.

2. Jedlá sóda s vodou

Miesto vpichu upokojí aj kašička zo sódy bikarbóny a trošky vody. Po očistení mydlovou vodou ju na pol hodinky naneste na ranku a okolie.

3. Lieh, aloe a čajovník

Ak chcete z ranky vytlačiť jed, spravte tak jemne, aby ste si ranku zbytočne nezväčšili a nevytvorili si nepeknú jazvu. Po zásahu miesto dezinfikujte liehom alebo dezinfekčným prostriedkom s výťažkami z aloe alebo čajovníka.

4. Ľadové kocky, studený nôž

Opuch výborne ochladí aj obyčajný ľad. Ľadové kocky alebo rozdrvený ľad dajte do vrecúška a prikladajte na štípanec. Ak nemáte poruke ľad, zoberte studený príborový nôž a ochladzujte ním ranku.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Opuch výborne ochladí aj obyčajný ľad.

5. Levanduľový olej

Tento bylinkový olej má na opuchy a svrbenie priam zázračné účinky. Obsahuje totiž antimikrobiálne látky, ktoré upokojujú aj dezinfikujú. Olej kvapneme viackrát za deň na postihnuté miesto a necháme pôsobiť.

Náš tip: Domáci recept na prípravu levanduľového oleja

Do zaváracieho pohára dáme čerstvé levanduľové kvety a zalejeme kvalitným olivovým olejom. Nádobu čo najtesnejšie uzavrieme a dáme na teplé tmavé miesto približne na týždeň odstáť. Po týždni olej precedíme, vylúhované kvety nahradíme čerstvými a zalejeme precedeným olejom. Opäť na týždeň odložíme. Po týždni precedíme, dáme do tmavej sklenej fľaše a odložíme do chladničky. Olej sa zíde aj pri bolestiach kĺbov, reumatických bolestiach, je výborný do kúpeľa na upokojenie.

6. Mentolová zubná pasta

Tá najlacnejšia a najobyčajnejšia je najlepšia. Je v nej totiž chladivý mentol, ktorý ranku a okolie na dlhší čas príjemne upokojí.

7. Nechtíková tinktúra a masť

Nechtík obyčajný obsahuje silicu, karotenoidy, saponíny, flavonoidy, sliz a ďalšie látky, ktoré liečia rany aj uštipnutia hmyzom. Miesto vpichu potierajte tinktúrou a na noc ju natrite hrubšou vrstvou nechtíkovej masti.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Nechtík obyčajný obsahuje látky, ktoré liečia

Náš tip: Domáci recept na prípravu nechtíkovej tinktúry

Do zatváracieho pohára dajte liter vínovice alebo bieleho destilátu. Nasypte toľko čerstvých kvetov, aby boli všetky ponorené a zmes sa dala miešať. Pohár postavte na teplé slnečné miesto na dva týždne, raz za týždeň premiešajte a na záver preceďte. Skladujte v sklenej fľaši na tmavom mieste.

8. Cibuľa a cesnak

Obsah alicínu v cibuli aj cesnaku z nich robí dokonalých pomocníkov pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Ak si rozrezaný strúčik cesnaku alebo krúžok cibule priložíte na ranku po vpichu, súčasne sa dezinfikuje aj hojí.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Príroda má pre nás tie najlepšie prostriedky,

9. Med

Tento všeliek vyrábaný včelami, ktoré nás môžu tiež uštipnúť, zaberá vďaka množstvu liečivých látok, ktoré obsahuje. Stačí, ak si ho natriete na ranku a jej okolie.

10. Ocot

Je jedným z najúčinnejších domácich prostriedkov a nezáleží na tom, či je liehový, vínny alebo jablčný. Tampón namáčajte do octu a potierajte miesto vpichu. Náš tip: Domáci odpudzovač komárov Do viacerých misiek nalejte zmes pripravenú z octu, levandule a citrónovej šťavy.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Ocot je jedným z najúčinnejších domácich

Rada navyše

Postihnuté miesto si v žiadnom prípade neškriabte. Tým si svrbenie len zosilníte. Proti svrbeniu zaberie plátok surového zemiaka alebo citróna. Pozor! Ak vám po uštipnutí začne opúchať krk, tvár alebo pery, ak sa štípanec zväčší na viac než tri milimetre a nezmizne ani po desiatich dňoch, ak ste inak zdravé, no cítite únavu a malátnosť, ak nemôžete dobre prehĺtať a dýchať, okamžite vyhľadajte lekára.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Postihnuté miesto si neškriabte.