Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

„Zázračné“ metódy chudnutia alebo klamlivé mýty? Kde je pravda?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zlé rozhodnutie a voľba nesprávneho spôsobu chudnutia je častým dôvodom, prečo chudnutie predčasne ukončíme.

1. Fólie na chudnutie a sťahovanie

S fóliou na chudnutie určite neschudnete. V momente ovinutia fólie môžete mať dojem, že vaše problematické partie zoštíhleli, ale len preto, že tlakom fólie na telesné tkanivá sa zmenší objem daného miesta, pričom okolité tkanivá na objeme naberú. Je to podobný efekt, ako keď si zapnete úzke džínsy a „bruško“ si vytlačíte nad pás. Teplota kože pod fóliou je síce vyššia ako teplota okolitej kože a mierne sa zvýši aj potenie, ale to nestačí na to, aby ste schudli. Odparením 1 g vody organizmus stráca iba 2,5 kJ a na schudnutie jedného kilogramu tuku treba dosiahnuť stratu energie 25 000 až 30 000 kJ. Naložená fólia, naopak, bráni prirodzenému odparovaniu vody, tkanivá pod ňou sa prehrievajú, a to môže viesť nielen k poškodeniu povrchových časti kože či alergiám na samotnú fóliu, ale aj k nežiaducemu prehriatiu telesného jadra, a to hlavne v prípade, ak sa do fólie zabalíte celí na dlhší čas.

2. Mydlá na chudnutie

Hygienické prípravky, ku ktorým patrí aj mydlo, slúžia na umytie pokožky a na odstránenie nečistôt, potu a čiastočne odumretých buniek kože. Látky obsiahnuté v mydlách neprenikajú cez kožu do jej hlbších vrstiev, a teda ani do tukového tkaniva. Jediná možnosť, ako môžete dosiahnuť zvýšenú spotrebu energie, je behať a zháňať „zázračné mydlá“ po obchodoch.

3. Náplasti na chudnutie

Náplasti obsahujú látky, pri ktorých boli potvrdené pozitívne účinky na organizmus. Pri redukcii hmotnosti však majú iba podporný efekt. Bez zmeny životosprávy je ich účinok minimálny. Aj v prípade, keď chudnúci dodržiava redukčnú diétu a pravidelne cvičí, ich podiel na úspechu chudnutia nepresahuje viac ako 10 %.

Náplasti na chudnutie majú pri redukcii hmotnosti iba podporný efekt.

4. Lieky na chudnutie

Ich užívanie treba konzultovať s lekárom. Sú určené pre ľudí s BMI 28 a viac (obezita). Obsahujú látky, ktoré potláčajú chuť do jedla, alebo zabraňujú časti tuku, aby sa vstrebal. Majú však nežiaduce účinky, ako sú chorobný nepokoj, nespavosť, zmeny nálad, zvýšený krvný tlak, sucho v ústach. Pri liekoch obsahujúcich účinnú látku fentermín, ktorá spôsobuje uvoľňovanie dopamínu, je možný vznik závislosti.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Náplasti na chudnutie majú pri redukcii hmotnosti iba podporný efekt.

Vyberáme pre vás niečo PLUS