Aj vy ráno pijete vodu s citrónom, aby ste schudli? Ak si nedáte pozor, TOTO už nenapravíte
26. 9. 2015, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:18)

Zdroj: Shutterstock.com
Teplú vodu s citrónom mnohí považujú za chudnúci zázrak. Ak si však nedáte pozor na túto jednu vec, následky môžu byť nezvratné.
Už ste počuli o citrónovej kúre? Teda o rannom pití teplej citrónovej vody, ktoré má pomáhať ako očista organizmu, a tiež vtedy, keď hľadáte spôsob, ako schudnúť? V poslednej dobe je z nej celosvetový hit. Aké sú vlastne dôvody, prečo namiesto dobrej kávy popíjať teplú kyslú vodu? Naozaj to funguje?
Výborne si prečistíte črevá
Niekto si dáva ráno cigaretu s kávou, aby sa niektoré procesy urýchlili. Nie je to ale nutné, existujú zdravšie spôsoby. Keď si dáte ráno teplú (nie horúcu) vodu s citrónom, rozhýbete čreva tiež, zrýchlite totiž ich peristaltiku. Omnoho ľahšie sa vyprázdnite. Na druhej strane nemôžete čakať, že tak telo zbavíte toxínov. To je predsa len legenda.
Zrýchli sa vám metabolizmus
Voda s citrónom obsahuje vlákninu pektín a vďaka nej sa vo vašom tele zrýchli látková výmena. Práve tým následne urýchlite metabolizmus a pomôžete aj procesu chudnutia. Na tento spôsob zhadzovanie kíl ale nemajú odborníci na výživu úplne jednotný názor. Jedni tvrdia, že práve vďaka zrýchleniu látkovej výmeny sa nadbytočných kíl skutočne zbavíme rýchlejšie, ale musíme dodržiavať ďalšie dôležité pravidlá, ako sú striedmosť v jedle, dostatok pohybu a cvičenia a celkovo zdravý životný štýl.
Druhí sú však opatrnejší. Tvrdia, že pre chudnutie je najdôležitejšie, aby bol energetický výdaj vyšší ako príjem, a to nie je možné zásadne ovplyvniť pomocou nejakých doplnkov alebo takých tipov, ako je napríklad pitie citrónovej šťavy.
Odkyslíme si organizmus
Hoci je citrón veľmi kyslý, ako potravina pôsobí paradoxne zásadito. Citrón patrí medzi silne alkalické, teda zásadité potraviny, ktoré vyrovnávajú pH v organizme. Vďaka pravidelnému popíjaniu citrónovej vody tak naprávame škody, ktoré páchame prekysľovaním tela mäsom, cukrom alebo alkoholom.
Zlepšíte si trávenie, pomôžete pečeni
Citróny obsahujú látky nazývané flavonoidy, ktoré sa využívajú pri rôznych zažívacích problémoch. Šťava citrónov podporuje tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, tým pomáha k lepšiemu tráveniu aj ťažšieho jedla. Všeobecne gastroenterológovia radia pacientom piť citrónovú šťavu ako ochranu pred vredovými chorobami. Citrón tiež vďaka svojej zásaditosti účinkuje ako prírodný liek pri pálení záhy a podporuje činnosť pečene pri produkcii žlče. A aj tá je nutná pre bezproblémové zažívanie.
Zlepšíte si tlak a znížite cholesterol
Citrónová šťava porovnáva hodnoty krvného tlaku, dokáže ho účinne dostať z vyšších hodnôt do normálu. Tiež znižuje cholesterol. Zároveň vďaka nenapodobiteľnej vôni vie upokojovať a zároveň aj osviežovať myseľ, a pomáha tak tým ženám, ktoré trpia smútkom alebo sklonmi k sezónnym depresiám.
Vyčistíte si krv
Citrónová voda tiež čistí a riedi krv. Je to vďaka látkam, ktoré plod citróna obsahuje. Ľuďom, ktorí sú ohrození trombózou, by mali piť citrónovú šťavu ako zdravú prevenciu proti zrazeninám. Obzvlášť to platí pre ženy, ktoré dlhodobo berú antikoncepciu a fajčia.
Omladnete
O vitamíne C, ktorého je v šťave z citróna veľa, sa vie, že má skvelé antioxidačné účinky. Vďaka tomu omladzuje bunky a všeobecne organizmus ako celok. Keď si šťavu budete dopriavať pravidelne, omladíte sa nielen zvnútra, ale aj "zvonku". Ako iné antioxidanty pomáha telu zbavovať sa voľných radikálov, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné ťažkosti, vrátane rakoviny. Podľa babských receptov citrónová šťava pomáha vyhladzovať jemné vrásky a jazvy.
Pozor na zuby
Šťava z citróna má pH asi 2 až 3, čo znamená značnú kyslosť, ktorú teplá voda môže ešte podporiť. Citrón obsahuje kyselinu, ktorá sklovinu oslabuje, takže citronáda môže spôsobiť eróziu, teda stenčenie tenkej vrstvy skloviny. Zuby sú potom citlivejšie a môžu sa rýchlejšie kaziť. Preto je potrebné šťavu dostatočne zriediť. Najlepšie je tiež piť ju slamkou a potom si ústa vypláchnuť čistou vodou. S umývaním zubov počkajte minimálne 20 až 30 minút.