Reklama

Zbavte sa bolesti hlavy!

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

Za čelom vám búši bolesť a máte pocit, že vám ide roztrhnúť hlavu: väčšina z nás si už na vlastnej koži vyskúšala, aká nepríjemná dokáže byť bolesť hlavy. U žien sa vyskytuje častejšie ako u mužov. Poradíme vám, čo pomáha a prečo je to tak.

Najčastejšie typy bolestí hlavy

Existuje približne 180 druhov bolestí hlavy. Správna identifikácia sa mnohokrát podarí len expertom.

Tupá bolesť hlavy
Typické pre tento druh sú tupé bolesti na spánkoch, čele, v okolí očí, na zátylku a záhlaví. Siahajú vlastne po celej hlave a prinášajú pocit, akoby ste mali hlavu v kliešťoch. Môžu sa vyskytovať až 15 dní do mesiaca. Možné spúšťače: zmena počasia, stres, hluk, nedostatok kyslíka, napäté svaly na chrbte a krku, rôzne druhy strachu, vysoký krvný tlak, ale aj depresie. Táto bolesť hlavy sa dá väčšinou liečiť jemnými domácimi metódami.

Migréna
Útoky bolesti sa vyskytujú zväčša na jednej strane čela alebo spánku a hlásia sa pulzujúcou a búšiacou bolesťou. Telo reaguje veľmi citlivo na hluk a svetlo. Mnohokrát to vyvoláva až nevoľnosť. Najčastejšie sa toto týranie vyskytuje v pravidelných etapách. Migréna si vyžaduje diagnózu priamo u lekára.

Bodavá bolesť hlavy
Býva obzvlášť mučivá. Vyskytuje sa na čele za okom a objavuje sa stále na tom istom mieste a v tom istom čase.

Osvedčené domáce prostriedky

Mätový olej namiesto tabletiek

Éterické oleje mäty brzdia impulzy bolesti. Experti tvrdia, že mätový olej pôsobí rovnako dobre ako 2 tabletky proti bolesti, pričom olej má menej vedľajších účinkov. Ako na to: Na ľavý a pravý spánok a čelo si nakvapkajte pár kvapiek mätového oleja a jemne vmasírujte. V prípade potreby zopakujte.

Oregano prečisťuje hlavu

Bylinka oregano obsahuje oleje, ktoré účinne tlmia bolesť. Ako na to: 1 ČL sušených oreganových lístkov zalejte 150 ml vriacej vody. Prikryte a nechajte 10 minút vylúhovať a preceďte. Denne pite 3 šálky.

Medovka uvoľňuje napätie

Éterické oleje medovky upokojujú nervový systém. Pomáhajú pri strese a napätí. Ako na to: 2 ČL sušených lístkov medovky zalejte 150 ml vriacej vody. Prikryte, nechajte 10 minút vylúhovať. Preceďte. Denne pite 3 až 4 šálky tohto čaju . Prípadne použite pravú esenciu z medovky, 1 až 3 ČL primiešajte do vody, čaju alebo džúsu. Káva s citrónom podporuje krvný obeh Silná káva s citrónovou šťavou často urobí zázraky. Zlepšuje krvný obeh a tok krvi, pretože rozširuje zúžené cievy v mozgu. Poriadne oživí prekrvenie a tým tíši bolesti. Ako na to: Do jednej šálky silnej teplej kávy alebo do 1 šálky espresa pridajte 4 PL citrónovej šťavy.

Kocky ľadu zúžia cievy

Šok z chladu pomáha! Akonáhle sa pre prílišný chlad zúžia krvné cievy, automaticky sa zúžia aj bolestné roztiahnuté artérie v hlave. Ako na to: Veľmi dobre fungujú chladivé vrecká (tzv. cool pads, kúpite ich v drogériách alebo v lekárňach) z mrazničky. Nemáte ich po ruke? Vezmite si miesto toho rozdrvený ľad, ktorý vložte do plastikového vrecka. Na 1 až 3 minúty si položte vrecká na krk, čelo alebo spánky, na 3 minúty odložte späť do mrazu a potom opäť zopakujte ešte na 2 minúty.

Striedavé kúpele nôh vás preberú

Kúpele nôh regulujú krvné cievy v hlave, čím odstraňujú bolesť. Ako na to: Jedno vedro naplňte teplou vodou (približne 38 stupňov) a druhé studenou, prípadne do chladnej vody pridajte kocky ľadu. Vložte nohy na 3 minúty do teplej vody, na ďalších 8 sekúnd vložte nohy do studenej vody. Trikrát zopakujte. Potom si natiahnite teplé ponožky a odpočívajte.

Chren uvoľňuje

Teplý obklad na záhlavie s chrenom podporuje prekrvenie a uvoľňuje. Tým utišuje bolesť. Ako na to: 1 PL čerstvo nakrájaného chrenu dajte na gázový obväz alebo vreckovku. Zabaľte a priložte na krk. Cez zábal si oviňte ešte šál. Nechajte pôsobiť 2 až 8 minút, keď však začnete cítiť pálenie na krku, obklad dajte ihneď dole. Dobre umyte a začervenanú kožu potrite výživným krémom.

Bolesť zažeňte jedlom

V stredoveku bol mak prostriedkom proti bolesti hlavy číslo 1. Dnes vieme, že mak (makové koláče, jedlá) obsahuje magnézium, ktoré všetko utišuje. Dobrými zdrojmi magnézia sú aj oriešky, banány, strukoviny. Vitamín B9 z kyseliny listovej v čakankách pôsobí upokojujúco, zemiaky dodávajú veľa vitamínu B, ktorý posilňuje nervy. Draslík rozširuje cievy, preto vás fenikel rýchlo zbaví bolesti – obsahuje dostatok draslíka.