Zbavte sa kíl na čerstvom vzduchu: Chudnite TAKTO a vaše krivky budú SEXI ako nikdy predtým!
11. 5. 2021, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 6:58)

Zdroj: shutterstock
Budete prekvapené, koľko sa dá spáliť pri šliapaní do pedálov. Bicyklovanie je skvelé nielen na znižovanie váhy, ale aj pre zdravie. Stačí len vysadnúť na vyraziť na cestu.

Bicyklovanie spája mnoho benefitov – zlepšuje telesnú kondíciu, silu, spaľuje kalórie, dopomáha k úbytku váhy, upravuje kvalitu spánku a psychického zdravia. Zároveň strávite určitý čas na cestách a môžete spoznať nové miesta.
Zdroj: shutterstock
Ideálne je jazdiť trikrát do týždňa asi dve hodiny. Pri správnom zaťažení aj schudnete.
Zdravé pre srdce
Jazda na bicykli blahodarne pôsobí na ľudské zdravie. Zlepšuje metabolizmus, prenos kyslíka, zvyšuje sa kapacita pľúc, srdce sa prekrví a okysličí. Zároveň sa zrýchľuje prietok krvi do mozgu, čo spôsobuje, že sme pozitívne naladení a nabudení. Nastáva lepšia regulácia hladiny cukru v krvi a menej sa ukladajú tuky. Organizmus trávi bielkoviny a sacharidy štyrikrát rýchlejšie. Zvýšený prietok krvi pri bicyklovaní umožňuje bunkám prijať viac kyslíka a výživy z krvi, čo je super štart pri rozhodnutí znížiť hmotnosť.
Zdroj: shutterstock
Zdravé pre srdce
Spaľujete pri bicyklovaní?
Aj keď je oveľa jednoduchšie nabrať tuk v okolí pása, ako sa ho zbaviť, práve bicyklovanie je dobrým spaľovačom. Napriek tomu, že pri bicyklovaní brušné svalstvo nepracuje tak ťažko ako stehná a zadok, je vhodné pre tých, ktorí zhadzujú kilá a formujú postavu. Dokáže pohnúť s váhou a dostane vás do formy. Ideálne je jazdiť trikrát do týždňa asi dve hodiny. Zároveň sa nepreťažujte. Aj keď pri vysokom zaťažení spálite viac kalórií, takýto tréning môže byť bolestivý a vyčerpávajúci. Efektívnejší variant je dlhšia nízka intenzita, zbavujete sa tak aj usadeného tuku. Cyklistika okrem toho podporuje rast svalov. Najviac si ňou posilníte sedacie svaly, zákolenný sval, stehenné svaly a lýtka.
Zdroj: shutterstock
Zamakajte na sebe
Zamakajte na sebe
Počas hodiny bicyklovania dokážete spáliť od 400 do 1 000 kalórií. Samozrejme, to závisí od trasy, rýchlosti, ale aj vašej váhy. No pri chudnutí je dôležitá i strava. Takže tak ako pri iných športoch, aj tu si treba upraviť jedálny lístok. Na spaľovanie kalórií je skvelý intervalový tréning. Na záver bicyklovania alebo počas kratšej jazdy vyskúšajte odcvičiť 6 dvojminútových sérií s 30-sekundovým oddychom. Ak budete počas bicyklovania pravidelne zaraďovať intervalový tréning, môžete intenzitu zvyšovať a postupne sa zlepšovať. Posúvajte svoje hranice s rozumom. Počas intervalového cvičenia spálite kalórie a hlavne zvýšite rýchlosť metabolizmu na ďalších 12 hodín. Takto budete spaľovať tuk aj zvyšok dňa.
Zdroj: shutterstock
Ako začať bicyklovať
Kombinujte ho s cvičením
Ak vás niekto presviedča, že brušáky a drina v posilňovni sú jedinými spôsobmi, ako odstrániť tuk na bruchu, má nepresné informácie. Realita je taká, že aj keď tieto cviky pomáhajú vybudovať svalstvo, neodstraňujú tuk. Popri bicyklovaní však crossfitový tréning vaše telo naozaj posilní a vyformuje. Zväčša sa to prejaví tak, že budete môcť na bicykli vydržať dlhšie a jazdiť ďalej. Tým spálite ešte viac kalórií. Pre úplných cyklistických začiatočníkov alebo ľudí so slabým torzom (stred tela) sú vhodné cviky v ľahu so zdvihnutými končatinami. Jedným z nich je napríklad bicyklovanie posediačky.
Zdroj: shutterstock
Nie sú tak veľmi zaťažené kĺby ako pri behu alebo cvičení.
Plní endorfínov
Cyklistika v sebe spája pohyb s pobytom v prírode. Vysadnúť na bicykel a vyštartovať do prírody môžete sami, ak si potrebuje vyvetrať hlavu. Na druhej strane je to skvelý spôsob, ako s partnerom tráviť spoločný čas či ísť na výlet s rodinou. Takmer ihneď po vyskočení na bicykel pocítite prílev endorfínov.
Ideálne je jazdiť trikrát do týždňa asi dve hodiny. Pri správnom zaťažení aj schudnete. Športujete a zároveň si užívate pocit voľnosti. Telo tiež vyplaví množstvo endorfínov. Nie sú tak veľmi zaťažené kĺby ako pri behu alebo cvičení.
Zdroj: shutterstock
Športujete a zároveň si užívate pocit voľnosti. Telo tiež vyplaví množstvo endorfínov.
Aký je hlavný rozdiel medzi spinningom a bicyklovaním?
Zdroj: shutterstock
Jakub Kázmer
Radí Jakub Kázmer, inštruktor spinningu Fitfabrik Dubnica nad Váhom
Spinning je intervalový tréning na stacionárnom bicykli. Je to spojenie hudby, cvičenia a cyklistiky. Je to kardiotréning, ktorého cieľom je spevnenie svalstva a redukcia váhy. Spinningový tréning je vhodný pre všetky vekové kategórie a správnym nastavením bicykla nie sú tak veľmi zaťažené kĺby ani celý pohybový aparát ako pri behu alebo cvičení v posilňovni. Pri bežnej, outdoorovej cyklistike cyklista primárne posilňuje nohy, pri spinningu sa okrem šliapania zaraďujú do tréningu cviky na stred a vrch tela, čím vytvárame komplexný tréning celého tela. Je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Záťaž si nastavuje každý podľa svojich možností. Osobne odporúčam každému, koho cieľom je schudnúť alebo spevniť postavu, zaradiť hodiny spinningu do tréningu.
Ako začať s bicyklovaním?
Zdroj: archív
Mirka Miková
Radí Mirka Miková, fitnes trénerka
Pohybová aktivita, ako je bicyklovanie, prináša veľa zábavy a je výborným prostriedkom proti nude a zlej nálade. Z môjho pohľadu má bicyklovanie veľa priaznivých účinkov na organizmus, najmä na kĺby. Práve preto je bicykel veľmi vhodný pre ľudí trpiacich nadváhou, keďže sa nezaťažujú kĺby. Aj bicykel patrí k aeróbnym aktivitám, takže ak chcete, aby cvičenie bolo účinné, treba počas aktivity sledovať tep. Na to, aby ste vďaka bicyklu schudli, musíte cvičiť viac ako 25 minút. Najlepšie výsledky dosiahnete pri rýchlosti okolo 25 km/h za predpokladu, že ste fyzicky zdatný. A pre začiatočníkov odporúčam začať zľahka, najskôr krátke výjazdy po rovine a postupne pridávať aj kilometre a sklon terénu. Cvičenie na stacionárnom bicykli často predpisujú aj rehabilitační doktori. Zlepšuje kvalitu a silu svalového aparátu, zlepšuje krvný obeh a tým aj kondíciu srdca, podporuje spaľovanie tukov. Veľkou výhodou je, že stacionárny bicykel môžu používať ľudia v rekonvalescencii, ľudia so slabou kondíciou či s nadváhou. To znamená, že na rotopéde vynaložíte omnoho väčšie úsilie ako v prípade bicyklovania vonku. Výsledkom je oveľa vyššia pulzová frekvencia, rýchlejšia únava, ale čo je hlavné, oveľa lepší aeróbny efekt. Preferujem bicyklovanie v prírode, keďže je omnoho príjemnejšie ako bicyklovanie na rotopéde. Športujete a zároveň si užívate pocit voľnosti. Bicyklovanie vonku je o niečo náročnejšie, pretože zatiaľ čo na rotopéde si zvolíte odpor, ktorý prekonávate, na bicykli veziete vlastnú váhu. Je to jeden z najlepších športov, ktorý vyplaví množstvo endorfínov, vyvetrá vám hlavu a zároveň spaľujete tuky. Bicyklovanie je hneď po chôdzi najprirodzenejším pohybom.