Reklama

Zdravotná sestra v Rakúsku: Slovenky sú vyčerpanejšie

O „incidente“ sme sa s pacientkou ešte raz

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zdravotná sestra, ktorá pracovala na Slovensku a teraz robí v Rakúsku, hovorí o rozdieloch medzi prácou doma a v zahraničí.

Michaela študovala na Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne a po maturite začala pracovať ako detská sestra na novorodeneckom oddelení teraz už FN v Trenčíne. „Zostala som tam 13 rokov. Moja práca ma neuveriteľne bavila, vtedy som si nevedela predstaviť, že by som niekedy odtiaľ odišla,“ smeje sa pani Michaela. V priebehu rokov neustále študovala – najskôr externe odbor Diplomovaná sestra a neskôr špecializačné štúdium Intenzívna starostlivosť v neonatológii.

Stále študujem

„Nemôžem povedať, že by ma v tom období niekto nútil, ani zamestnávateľ, ani legislatíva. V roku 2005 som zarábala 11 000 – 12 000 korún ako diplomovaná sestra špecialistka na jednotke intenzívnej starostlivosti. Mala som vtedy jeden víkend v mesiaci voľný a zvyšok som musela byť v službe buď v sobotu, alebo v nedeľu. A k tomu nočné a služby cez sviatky.“ Sestra v Rakúsku na takomto poste zarobí 4 až 5krát viac. Postupne sa situácia začala meniť – so štúdiom získate prehľad, vidíte aj iné možnosti, a tak som sa rozhodla. Počkala som na vstup do EÚ, aby mi uznali vzdelanie a nemusela som nostrifikovať. V tom období som už zase študovala, tentoraz na TU v Trnave ošetrovateľstvo. Magisterské štúdium som ukončila a teraz som v externom doktorandskom štúdiu.“

Skúšky navyše

Ak chcete v Rakúsku pracovať ako zdravotná sestra, musíte mať ukončené bakalárske štúdium v odbore ošetrovateľstvo, ale to môžete pracovať ako všeobecná sestra. „Alebo máte ukončené štúdium ako diplomovaná sestra (detská alebo všeobecná) a spĺňate podmienku, že pred rokom 2005 ste aktívne 2 roky pracovali v zdravotníckom zariadení. Ak chcete pracovať ako diplomovaná detská sestra, musíte so všeobecným diplomom buď nostrifikovať, alebo absolvovať tzv. špecializačné štúdium pre detské sestry, ktoré trvá 1 rok,“ približuje ďalej. V rámci EÚ platia dohody o vzájomnom uznávaní vzdelania, ale... „Ministerstvo zdravotníctva v Rakúsku rozhoduje o uznaní alebo neuznaní vášho diplomu na základe presného curricula vášho absolvovaného štúdia a absolvovaných skúšok. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne, a tak sa vám môže stať, že jednoducho musíte niektoré skúšky, ktoré vám v porovnaní s rakúskym učebným plánom chýbajú, absolvovať.“

Pre lekárov sme partneri

„Spolupráca sestier v zdravotníckom tíme je v Rakúsku v každom ohľade lepšia. Pre lekárov ste jednoznačne rovnocenný partner, ktorý zodpovedá za vykonané ošetrovateľské intervencie. Nemáte tu ani problémy s materiálnym a technickým vybavením, ako je to na Slovensku, pričom sa v Rakúsku kladie veľký dôraz na komunikáciu, emocionálnu inteligenciu, pozitívne pracovné prostredie a osobnosť sestry. Myslím si, že pacienti na Slovensku by nám odpustili, že prostredie nemocnice nie je práve naj a pochopili by aj nedostatok materiálu a personálu, ale nikdy nám neodpustia, že k nim pristupujeme autoritatívne, neosobne a bez porozumenia,“ zdôrazňuje Michaela.

Viete, ako najradšej trávi čas Michaela? Jednoducho si skočí z lietadla!

Musíte byť aj skvelá parťáčka!

„Okrem toho, myslím si, že syndróm burn-out, čiže vyhorenia, je u sestier na Slovensku podstatne výraznejší. Slovenské sestry sú vyčerpané nielen vysokými nárokmi a zodpovednosťou, ktoré sú na ne kladené, ale aj neustálym štúdiom, ktoré musia absolvovať, aby mohli viac zarábať. A k tomu vám na Slovensku v rámci úsporných opatrení ešte zoberú napríklad dovolenku alebo vám krátia príplatky. Ak sa chcete v zahraničí presadiť, musíte ovládať jazyk a dokázať, že naozaj niečo viete. Len odborné vedomosti a jazyk vám nestačia. Ak nie ste dobrý partner v tíme, môže sa vám ľahko stať, že vás v skúšobnom období prepustia,“ prízvukuje.

Čo je fajn

„Pozitívne je, že spoznáte nové krajiny, kultúru, získate nových priateľov. A možno aj máte lepšie sociálne zabezpečenie. No a negatívne – ak pracujete v zahraničí a vraciate sa na Slovensko týždenne, musíte prísne selektovať, pretože máte primálo času, ktorý trávite doma či už s partnerom a rodinou alebo s priateľmi. Okrem toho, nové prostredie, dvojité náklady na cestovanie a bývanie, komplikácie s trvalým či prechodným pobytom. Ale otvorenie trhu práce hodnotím pozitívne, takto má v podstate každý možnosť si to vyskúšať...“