Vedci z britskej univerzity v Manchesteri zistili, že na jedinej zubnej kefke v kúpeľni sa hemží viac ako 100 miliónov baktérií vrátane zákernej E. coli. Tá môže vyvolať infekčnú hnačku. Na kefke nechýba ani staphylococcus, ktorý spôsobuje zápaly kože. Aj vám z toho až naskočili zimomriavky? Čítajte ďalej, čo s tým.

Ako vyčistiť zubnú kefku?
Zdroj: Shutterstock

Ohrozujú nás choroby?

Ešte predtým, ako by ste svoju kefku vyhodili do koša a vyhlásili, že si už zuby v živote neumyjete, uvedomte si jednu vec. Naše ústa nikdy neboli sterilné. Nachádzajú sa v nich stovky rôznych mikroorganizmov. V skutočnosti sa teda počas čistenia zubov baktérie len presunú z úst na kefku. Práve vám prešiel po chrbte mráz? Nemusíte sa ľakať, nie je to až také vážne.

Ako vyčistiť zubnú kefku?
Zdroj: Shutterstock

Nezávisle od toho, koľko baktérií sa takto dostalo na kefku, imunitný systém sa dokáže s väčšinou z nich bez problémov popasovať. Naša prirodzená obranyschopnosť nás ochráni pred škodlivými účinkami týchto baktérií - je teda nepravdepodobné, aby ste sa obyčajným umývaním zubov hneď nakazili. Napriek tomu sa oplatí pri používaní zubnej kefky myslieť aj na pár hygienických zásad.

Ako vyčistiť zubnú kefku?
Zdroj: shutterstock

Ocot na kefku?

Ak ste si len nedávno kúpili novú kefku a nechcete sa jej hneď zbaviť, skúste použiť tento lacný čistiaci trik. Zmiešajte ocot, sódu bikarbónu a vodu v pomere 1:1:1. Do pripravenej tekutiny vložte kefku na 30 minút. Zbavíte sa tak väčšiny mikroorganizmov a kefku môžete naďalej smelo používať.

Ako vyčistiť zubnú kefku?
Zdroj: Shutterstock