Vedci z britskej univerzity v Manchesteri zistili, že na jedinej zubnej kefke v kúpeľni sa hemží viac ako 100 miliónov baktérií vrátane zákernej E. coli. Tá môže vyvolať infekčnú hnačku. Na kefke nechýba ani staphylococcus, ktorý spôsobuje zápaly kože. Aj vám z toho až naskočili zimomriavky? Čítajte ďalej, čo s tým.
Ohrozujú nás choroby?
Ešte predtým, ako by ste svoju kefku vyhodili do koša a vyhlásili, že si už zuby v živote neumyjete, uvedomte si jednu vec. Naše ústa nikdy neboli sterilné. Nachádzajú sa v nich stovky rôznych mikroorganizmov. V skutočnosti sa teda počas čistenia zubov baktérie len presunú z úst na kefku. Práve vám prešiel po chrbte mráz? Nemusíte sa ľakať, nie je to až také vážne.
Nezávisle od toho, koľko baktérií sa takto dostalo na kefku, imunitný systém sa dokáže s väčšinou z nich bez problémov popasovať. Naša prirodzená obranyschopnosť nás ochráni pred škodlivými účinkami týchto baktérií - je teda nepravdepodobné, aby ste sa obyčajným umývaním zubov hneď nakazili. Napriek tomu sa oplatí pri používaní zubnej kefky myslieť aj na pár hygienických zásad.
Ocot na kefku?
Ak ste si len nedávno kúpili novú kefku a nechcete sa jej hneď zbaviť, skúste použiť tento lacný čistiaci trik. Zmiešajte ocot, sódu bikarbónu a vodu v pomere 1:1:1. Do pripravenej tekutiny vložte kefku na 30 minút. Zbavíte sa tak väčšiny mikroorganizmov a kefku môžete naďalej smelo používať.