Ženské tajomstvo číslo jeden: Klesajúca maternica
3. 4. 2011, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:50)

Zdroj: archív
Pokles maternice je nepríjemný problém. Niektorí ho neváhajú označiť za ženské tajomstvo číslo jeden. Väčšina žien o ňom neprehovorí. Robia chybu!
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Mnohé ženy nezájdu s týmto problémom k lekárovi, nezveria sa dokonca ani najlepšej priateľke. Existujú dokonca ženy, ktoré nie sú ochotné priznať si, že im niečo ako vnútornosti visí von z pošvy. Žiaľ, pre nedostatok času lekára sa žena často nič nedozvie, ani keď nájde odvahu k nemu zájsť a odhodlá sa svoj problém riešiť.
Klesajú nám prsia aj maternica
Tak ako nám vekom ochabuje pleť a klesajú prsia, klesá po prehratej bitke s gravitáciou aj naša maternica, ktorá so sebou ťahá močový mechúr. Maternica aj mechúr, hlavné orgány malej panvy, sa totiž držia na svojom mieste vďaka napätiu panvových svalov. Keď dôjde k ich oslabeniu, prenesie sa úloha udržať ich na mieste na tzv. väzivové pruhy. Časom však dôjde aj k ich uvoľneniu. Výsledkom je pokles maternice a posun močového mechúra sprevádzaný únikom moču.
Ako hlboko môže spadnúť?
„Maternica môže poklesnúť buď čiastočne do pošvového vchodu, alebo úplne až pred pošvu tak, že je viditeľná zvonka. Dochádza pritom aj k poklesu pošvových stien,“ vysvetľuje lekár Peter Brenišin zo Súkromnej gynekologickej a urogynekologickej ambulancie Bren- Care v Poprade. Na tento problém môžu ženu podľa neho upozorniť viaceré charakteristické ťažkosti. Je to pocit tlaku, ako keby z pošvy niečo vypadávalo, bolesti v krížoch, únik moču alebo ťažkosti s vymočením, zápcha, krvavý výtok z pošvy.
Ako sa to vyšetruje a lieči
„Diagnóza sa určuje podľa ťažkostí pacientky a vaginálneho vyšetrenia. Liečba závisí od rozsahu poklesu a intenzity problémov, od veku a pohlavnej aktivity pacientky a tiež od toho, či ešte plánuje rodiť. Cviky na posilnenie brušného svalstva sú dôležité skôr na prevenciu a liečbu ľahších foriem. Pri výrazných ťažkostiach a rozsiahlom poklese je nevyhnutná operácia, a to buď bez odstránenia maternice alebo aj s jej odstránením. Pri rozhodovaní je potrebné zohľadniť celkový zdravotný stav pacientky a zhodnotiť, či je operačný výkon vôbec možný. Ak je operácia vylúčená, prichádza do úvahy liečba pesarom,“ vysvetľuje Brenišin a upozorňuje, že dôležité je aj primerané stravovanie. Nadváha alebo extrémne chudnutie totiž podporujú pokles vnútorných pohlavných orgánov.
Nedvíhajte ťažké bremená
Zdvíhanie bremien poškodzuje väzivo, ktoré drží maternicu na svojom mieste. Ak sa tomu nemôžete vyhnúť, robte to správne, s pokrčenými kolenami. Pozor! Po operácii poklesu maternice sa nesmú dvíhať bremená aspoň pol roka!
Nefajčite!
Nechce sa vám veriť, že fajčenie má s poklesom maternice niečo spoločné? Verte, že má. Fajčiarsky kašeľ totiž zvyšuje vnútrobrušný tlak, u fajčiarok sa pokles vyskytuje častejšie ako u nefajčiarok.
Spozná to muž pri sexe?
Nespozná. Ženy s poklesnutou maternicou sa často považujú za sexuálne nepríťažlivé. Obávajú sa, že to partner pri styku ucíti. Sexuológovia ubezpečujú, že to tak nie je. Príťažlivosť zemská ťahá maternicu smerom dolu len postojačky. Keď ležíte, vracia sa do normálu.
Pomáha intímna gymnastika
Ženy s dobre vyvinutým svalstvom panvového dna trpia poruchou maternice zriedkavo. Preto cvičte a posilňujte svaly panvového dna kedykoľvek môžete. Ide o svaly, ktoré ovládajú spúšťanie moču. Najlepšie je začať hneď a cvičiť denne až do konca života. Nie je ľahké naučiť sa to. Pomôže vám odborník, napríklad cvičiteľ jogy, pilatesu, fyziater alebo rehabilitačný pracovník.
Ako spevniť svaly panvového dna?
Skúste močiť prerušovane. Sťahom svalov močenie zastavujte, povolením spúšťajte. Keď sa vám cvičenie dostane do krvi, dokážete ho robiť aj bez močenia. Ideálne je cvik opakovať 100 až 300 ráz za deň. Cvičte kedykoľvek a kdekoľvek, v aute, v zamestnaní, počas porady, na rodičovskom združení. Nikto o tom nemusí mať ani tušenie.
Kedy ísť k lekárovi
Ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov, choďte ku gynekológovi:
- bolesť a pocit plnosti a ťažoby v podbrušku
- bolesti v bedrovej oblasti
- pocit „sedenia na lopte“
- tlak smerom do malej panvy postojačky, zmierňujúci sa v ľahu
- krvavý výtok