Táto zázračná rastlinka zmierni pocit nafúknutia, účinne zatočí so stresom a dokáže toho ešte viac. Spoľahnite sa na jej silu!

Citrónová tráva je bylinka známa najmä z juhoázijskej kuchyne, kde sa používa vo veľkom a kuchári sa bez nej nezaobídu, ale dá sa bez problémov dospestovať aj v našich záhradách alebo na balkónoch. Často ju nájdete aj v mnohých voňavkách a čistiacich prostriedkoch, ktorým prepožičiava príjemnú citrónovú arómu. Je známa aj pod menom lemongrass či citronela.

Začína rásť počas skorej jari. Vytvára veľké trsy tenkých dlhých listov a dokáže narásť až do výšky 150 cm. Ľahko ju zoženiete na trhoch a v špecializovaných predajniach, ale môžete si ju vypestovať aj doma. Klíčenie trvá asi 10 až 20 dní. Vypestovanú rastlinku následne môžete presadiť do kvetináča. V lete sa dá pestovať na terase či balkóne. V zime ju môžete umiestniť do dostatočne veľkej nádoby, ktorú dáte do chladnejšej miestnosti a obmedzíte polievanie. Dá sa o ňu starať aj v byte ako o ostatné izbové rastlinky.

Túto rastlinku potrebuje každá žena.
Túto rastlinku potrebuje každá žena.
Zdroj: Shutterstock

Aké má účinky?

Citrónová tráva má silné antibakteriálne účinky. Jej odvar sa využíva pri liečbe prechladnutia, herpesu aj tráviacich ťažkostí. Ak nemáte poruke čerstvú bylinku, rovnako vám poslúži aj sušená. Do pohára horúcej vody nasypte 15 listov (alebo 1 čajovú lyžičku) a rovnaké množstvo harmančeka.

O 15 minút môžete piť koktejl s upokojujúcimi a protistresovými účinkami. Čaj z citrónovej trávy zlepšuje trávenie, odstraňuje pocit nafúknutia, posilňuje nervy, upokojuje a pomáha proti nespavosti. Proti stresu sa oplatí vypiť denne 2 šálky čaju. Ak máte tráviace ťažkosti, vypite čaj pred jedlom. Ak chcete riešiť nespavosť, doprajte si šálku vlažného čaju pred spaním.