Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Toto je neuveriteľne kruté! Žena musela podstúpiť chemoterapiu, keď čakala bábätko

Chodí na vysokú a nevie si predstaviť vychovávať dieťa.

Zdroj: Shutterstock‎

Reklama

Najhoršia dilema, akú môže každá žena zažiť, je takáto: Zachrániť seba alebo dieťa? Čo robiť, keď liečba, ktorú musíte podstúpiť, môže zabiť vaše nenarodené bábätko?

Stále viac a viac žien, ktoré materstvo z rôznych dôvodov odkladajú až na neskorší vek, ochorejú na rakovinu prsníka. Stalo sa to aj Marii Hopkins. Rakovinu jej diagnostikovali v 12. týždni tehotenstva, napísal portál MailOnline.

„Manžel a ja sme išli ráno na sono a boli sme veľmi nervózni,“ hovorí Maria (33), ekonómka z Walesu. „Štyri roky sme sa pokúšali o dieťatko a myslela som si, že sa nám to nikdy nepodarí. Keď nám však na ultrazvuku ukázali zdravé mini bábätko, ktoré robilo saltá, boli sme takí šťastní!“

Radosť však netrvala dlho. Ešte v to isté popoludnie sa vrátili do nemocnice pre výsledky z biopsie, ktorú jej robili kvôli cyste v ľavom prsníku. Maria si ju objavila krátko predtým, ako zistila, že je tehotná. Keď jej oznámili, že je to nádor, ostala v šoku. Manžel smrteľne zbledol a nezmohol sa ani na slovo. V hlave sa jej v tom momente úplne zhaslo a potrebovala sa zopárkrát nadýchnuť, aby to spracovala. Oznámenie správy typu Máte rakovinu, je strašné v každom momente v živote ženy. Keď to však príde počas tehotenstva, musí to byť úplne zdrvujúce.

Maria s manželom boli nešťastní a mysleli si, že budú musieť vytúžené tehotenstvo umelo ukončiť. Maria sa dokonca cíti vinne za to, že jej prvá myšlienka bola inštinktívna: Zachrániť seba. Samozrejme, že nechcela prísť o dieťatko, ale v prvej sekunde jej napadlo jediné: „Musím to prežiť!“ Mala veľké obavy, či by liečba nemohla poškodiť plod. Ich konzultantka ich však uistila, že sa nemusia dieťatka vzdať a Maria absolvuje liečbu spolu s postupujúcim tehotenstvom. Samozrejme, že isté riziká sa nedajú vylúčiť.

Mastektómiu absolvovala v 13. týždni tehotenstva, chemoterapiu začala brať v 18. Vždy, keď prišla na chemo, musela podpísať informovaný súhlas o tom, že berie na vedomie, že môže o dieťa prísť. To bolo pre ňu najhoršie. Kým iné mamičky už nakupovali detské vecičky a zariaďovali izbu, ona nemohla, lebo jej povedali, že môže bábätko kedykoľvek potratiť.

Maria vyzerala aj sa cítila hrozne. V ústach sa jej vytvorili afty, vypadali jej vlasy a cítila sa šialene vyčerpane. Už vedeli, že to bude chlapček a začala cítiť prvé pohyby. Vtedy sa zaprisahala, že to všetko zvládne a nesmie o synčeka prísť.

"Kým iné mamičky už nakupovali detské vecičky a zariaďovali izbu, ona nemohla, lebo jej povedali, že môže bábätko kedykoľvek potratiť."

Predstava, že do tehotnej ženy pumpujú toxické drogy je príšerná, ale ich konzultantka na onkológii im vysvetlila, že pre dieťatko to nie je až také veľké riziko. Záleží, v ktorom štádiu tehotenstva sa liečba podstupuje (najbezpečnejšia je v druhom a treťom trimestri). Odstránenie prsníkov aj chemoterapia sa dajú robiť počas tehotenstva, s rádioterapiou sa čaká až po narodení dieťaťa, lebo tá by mohla plod poškodiť.

Maria chodila na sono raz do mesiaca a vždy, keď počula tlkot srdca svojho synčeka, bola najvďačnejšia žena na svete. Doktori jej najprv povedali, že ho budú musieť porodiť už v 30. týždni tehotenstva, ale keďže sa mu dobre darilo, nechali ho u mamičky dlhšie.

Zdroj: Shutterstock‎

Ultrazvuk ju uisťoval v tom, že synčekovi sa napriek všetkému darí dobre. (Ilustračné foto)

Akoby zázrakom sa Marii podarilo vynosiť maličkého až do konca tehotenstva a Jack sa narodil prirodzeným pôrodom v marci 2013. Vážil 2 800 gramov a rodičom sa zdal dokonalý. Kým Maria prišla o všetky vlasy, on mal na hlávke hustú hrivu ryšavých vláskov. Žartovali, že je to z tých červených liekov, čo sa podávajú pri chemoterapii. Keď ho držala v náručí šepkala mu: „Kvôli tebe by som to absolvovala aj 100 krát znovu. Všetko je fajn a bude to už iba lepšie.“

„Kvôli tebe by som to absolvovala aj 100 krát znovu. Všetko je fajn a bude to už iba lepšie.“

Dnes má Jack 3 roky a podľa mamy je to poriadna osobnosť. Maria si po pôrode musela prejsť aj rádioterapiou a stále berie lieky, ktoré majú zabrániť nekontrolovateľnému množeniu buniek. Myslí si len jedno: tehotenstvo jej pravdepodobne zachránilo život, lebo inak by na svoju diagnózu asi prišla až oveľa neskôr.

Zdroj: Shutterstock

Stratiť dieťa je najhoršia bolesť v živote.

Podľa najnovšieho výskumu Nadácie rakoviny prsníka, ktorý sa uskutočnil na vzorke 500 žien, až 1 z 10, u ktorých sa vyvinula rakovina tohto typu, si všimla prvé náznaky práve v tehotenstve alebo počas dojčenia. Počet žien s touto diagnózou vo veku 45 rokov a menej, bohužiaľ, stále narastá.

Riziko ochorenia sa zvyšuje s odkladaním materstva na neskorší vek. Spôsobuje to pravdepodobne najmä zvýšená hladina hormónov počas tehotenstva, kedy prsia rapídne naberajú na objeme. Čím sme staršie, tým skôr sa v bunkách prejavia genetické defekty, ktoré sa replikujú, a to môže viesť k rakovine prsníka.

Vyberáme pre vás niečo PLUS