Reklama

Zlikvidujte ho, kým nezničí vaše krásne zuby!

Zubný kameň by sme si mali dať odstrániť dva razy

Zdroj: archív

Reklama

Ste na rande či na pracovnom pohovore. Krásne sa usmejete, lenže medzi zubami vám presvitá čosi tmavé. Áno, je to kameň.

Prešli ste si jazykom po zadnej strane zubov a máte ich drsné? Potom niet sporu. Váš chrup „napadol“ zubný kameň. Kde sa vlastne vzal? Nuž, je to presne ako v kanvici na kávu, ktorú nečistíme. Vzniká postupne.

Pozor na zubný povlak

Ak si zuby neumývame správne, usadzuje sa na nich povlak. To je tá takmer neviditeľná vrstva obsahujúca škodlivé baktérie. Zubný povlak sa nás drží ako kliešť, na zuboch sa vytvára neustále. Je bielo-žltej farby a zlikvidujete ho iba správnym čistením chrupu zubnou kefkou. Jeho zákernosť je v tom, že obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu a iných nepríjemných záležitostí, ako je napríklad zubný kameň.

Je to aj naša vizitka

Zubný kameň o nás veľa napovie. Je to naša druhá vizitka. Vznikol v ústach našou zásluhou, teda nedostatočnou alebo nesprávnou hygienou. Treba si priznať, že občas umývanie zubov odflákneme. Na rande alebo pracovnom pohovore to však nezakryjeme. Keď je povlak na zuboch čoraz hustejší a my ho stále ignorujeme, napokon stvrdne až na kameň. Nánosy zubného kameňa sa postupne zväčšujú, až môžu pokrývať celú plochu zuba.

Tíško zničí chrup

Samotný zubný kameň nebolí, avšak vytvára na zuboch drsné plochy, kde sa ľahšie hromadia rôzne mikroorganizmy. Tie zvyšujú riziko vzniku ďalších zubných problémov, ktoré nás môžu pripraviť dokonca aj o zuby. „Ak necháme zubný kameň bez povšimnutia, pripomenie sa časom určite sám. Prvým problémom je krvácanie ďasien, neskôr sa zapália a zduria. V ďalšom štádiu dochádza k poškodeniu závesného aparátu zuba, čiže vlákien, ktoré fixujú zub ku kosti. Zub sa začne kývať a napokon vypadne,“ hovorí stomatologička Jindra Pavlová.

Tvorí sa aj medzi zubami

Stomatológovia sa zhodujú, že ešte dôležitejšie ako odstraňovanie povlakov zubnou kefkou z povrchu zubov je odstraňovanie povlakov z medzizubných priestorov a z okraja ďasien. Na to nám však bežná kefka nestačí. Mali by ste si zadovážiť medzizubnú kefku, tzv. špirálku, ktorou si vyčistíte priestor medzi zubami. Stačí tri-štyri pohyby dnu a von medzi všetkými zubami raz denne, ideálne pred večerným čistením zubov. Účinné látky zubnej pasty sa tak dostanú aj do medzizubného priestoru. Túto techniku by mali podľa pedostomatológov zvládnuť aj šiestaci. „Už dvanásťročné dieťa by malo dokázať používať zubnú niť a čistenie medzizubných priestorov pokladať za samozrejmosť,“ tvrdí detská zubárka Lucia Opletalová.

Ako ho „vykopať“ z úst

von Zubný kameň môžete na zuboch spozorovať samy, alebo vás naň upozorní zubný lekár pri prehliadke. Ten vás aj zbytočného kameňa elegantne zbaví. Ideálne je ísť k zubárovi ešte predtým, než sa nám na zuboch usadí „len“ povlak, ešte nezmenený na kameň. „Vtedy sa používa takzvané pieskovanie, metóda, pri ktorej sa používajú špeciálne rotačné kefky a pasty, ide o takzvaný polishing – leštenie. Povlaky a pigmenty sa odstraňujú prúdom piesku, vzduchu a vody,“ vysvetľuje Pavlová. Na záver sa lokálne ošetria ďasná s použitím dezinfekčného výplachu. Po takomto ošetrení sú zuby čisté, farebne jasnejšie a belšie.

Nebojte sa ultrazvuku

Ak prídete so zubami zanesenými zubným kameňom, stomatológ alebo dentálna hygienička ho odstránia pomocou ultrazvuku, špeciálnych škrabiek a chirurgických lyžičiek. Kameň sa vďaka nim od zubov ľahšie odtrhne a ak zostanú nejaké zvyšky, dočistia sa pomocou špeciálnych manuálnych nástrojov. Tento zákrok nie je bolestivý, avšak nepatrí medzi najpríjemnejšie. Končí sa dezinfekčným výplachom, ktorý ošetrí aj ďasná. Po takomto zákroku vaše zuby priam žiaria.


Dobré rady

AKO ČASTO? Profesionálne odstraňovanie zubného povlaku a kameňa sa odporúča vykonávať v pravidelných intervaloch, v závislosti od rýchlosti ich tvorby, aspoň dva razy do roka.

ČO VÁS TO VYJDE? Pieskovanie: Jedno zuboradie stojí okolo 13 € (suma za celý chrup je teda dvojnásobná). Ultrazvuk: U niektorých zubných lekárov to môže byť v rámci prevencie aj bezplatné, zväčša sa však platí od 10 eur, u privátnych zubárov bez zmluvy s poisťovňou od 20 eur za jedno zuboradie.