Ušetrené stovky eur ročne!
Dôvody pre zmenu zdravotnej poisťovne sa môžu u poistencov líšiť. Pre niekoho je dôležitá dostupnosť zdravotnej starostlivosti, prístup k lekárom - špecialistom, iného zas k zmene môže motivovať škála najrôznejších benefitov. Už dávno neplatí, že výhody začínajú a končia vracaním doplatkov za lieky na predpis. V priebehu rokov sa stalo akýmsi štandardom, že poisťovne preplácajú najmä deťom, ale už aj ich zákonným zástupcom stovky eur za lieky a špeciálnu výživu. Obľúbené sú aj príspevky na dentálnu hygienu a zubné ošetrenie, ktoré Všeobecná zdravotná poisťovňa ako jediná prepláca až do výšky 120 eur ročne.

Poistencov častokrát zaujímajú aj skrátené čakacie doby na vyšetrenia u špecialistov, rovnako ako aj preplácanie nadštandardných úkonov a vyšetrení, ako sú napríklad EKG u všeobecného lekára, urologická prehliadka, test na okultné krvácanie, návšteva Protónového centra v Prahe alebo zľavy na kúpele. Rok 2020 je navyše špecifický aj tým, že poisťovne pre všetkých nových, ale aj verných poistencov, pripravili rozsiahly systém benefitov. Všeobecná zdravotná poisťovňa predstavila unikátnu novinku s názvom Peňaženka zdravia, ktorá poistencom môže ušetriť až 800 eur ročne.

Až 800 eur ročne na čokoľvek
Každý poistenec môže s Peňaženkouzdravia okrem štandardných príspevkov využiť aj benefity, ktorými si pokryje doplatky u zubára, očného lekára, očkovania, či doplatky za lieky a dietetické potraviny alebo prevenciu. Cez mobilnúaplikáciu si môže poistenec založiť minimálne 4 a maximálne 8-člennú skupinu zloženú z rodiny alebo priateľov. Každý člen skupiny má nárok na využitie 100 €, z ktorých sa až o polovicu môže podeliť s iným členom rodiny. Jeden člen tak vďaka tomuto systému solidarity môže získať až 450 €. Samotné využívanie bonusov je potom už veľmi jednoduché.

Za zubný strojček pre dieťa zaplatíte len zlomok sumy
Ak zubný lekár vášmu dieťaťu, ktoré ešte nedovŕšilo 18 rokov, odporučí nasadenie fixného strojčeka, musíte v priebehu dvoch či troch rokoch počítať s liečbou v rádoch stoviek eur. Priemerná cena za fixný strojček na hornú alebo spodnú čeľusť je 1 200 eur. Ak by liečba trvala 2 roky, za rok by ste zaplatili 600 eur. Vďaka Peňaženke zdravia však môžete výdavky znížiť až o 450 eur ročne a tak svojmu dieťaťu prispejete len 150 eur. Namiesto 1 200 eur tak za liečbu fixným strojčekom v priebehu dvoch rokov zaplatíte len 300 eur.

Prístup k benefitom
Získať prístup k benefitom je jednoduché. Stačí požiadať o zmenu zdravotnej poisťovne do 30 septembra a to viacerými spôsobmi. Môžete to byť návštevou pobočky, telefonicky alebo vyplnením on-line prihlášky. Prístup k novému poisteniu vrátane všetkých benefitov od VšZP získate od 1. januára 2021. Ešte predtým vám však odporúčame absolvovať všetky potrebné preventívne prehliadky, tak aby ste na ďalší rok neboli ukrátení o príspevky a zdravotnú starostlivosť nad rámec bežného poistenia.