Alexandra Palatinusová (30), herečka

Dcéra Nataša (4)

Váha pred tehotenstvom: 74 kg
Nadváha po pôrode: 16 kg

Alexandra upravila po pôrode stravu.
Alexandra upravila po pôrode stravu.
Zdroj: archív NMH

Zbohom, špagety!

Mama malej Natašky svoj boj s popôrodnými kilami zvládla bravúrne. Mladá slovenská herečka sa nedala ničím odradiť a robila všetko, aby sa vo svojom tele cítila dobre. Šestnásť kíl sa jej podarilo zhodiť vďaka proteínovej diéte, ktorá je založená na zvýšenom príjme bielkovín. „Jedla som špeciálne pudingy, polievky, proteínový chlieb a tyčinky,“ prezrádza. A čo jej zmena jedálneho lístka priniesla? „Správne sa stravujem, jem aspoň päťkrát denne,“ vysvetľuje. Podotkla, že po schudnutí si už dáva pozor na to, čo zje, a sú aj potraviny, ktoré by už do úst nedala. „Neexistuje, že by som zjedla buchty z múky, nedala som si ani zemiakový šalát na Vianoce. Nejem ani cestoviny, špagety a podobne, pretože z nich priberám. Vyradila som aj chlieb,“ vymenúva Alexandra s tým, že čo sa týka pitného režimu, pije veľa vody a čajov. „Keď chcem zhrešiť, raz za čas si dám kolu bez cukru,“ smeje sa mladá mamina. A čo pohyb? „Cvičím jogu, veľa behám a stále pracujem na tom, aby som sa cítila super,“ ukončuje Alexandra.

Alexandra s dcérkou Natašou.
Alexandra s dcérkou Natašou.
Zdroj: archív NMH

Natália Hatalová (30), speváčka

Dcéra Viktória (10 mesiacov)

Váha pred tehotenstvom: 56 kg
Nadváha po pôrode: 4 kg

Natália nedá dopustiť po pôrode na pohyb.
Natália nedá dopustiť po pôrode na pohyb.
Zdroj: archív N. H.

Stravu nerieši, dôležitý je pohyb

Speváčka, ktorú ľudia poznajú vďaka televíznej súťaži, sa už takmer rok teší z malej Viktorky. Narodenie dieťaťa považuje za jednu z najkrajších udalostí v živote a mamičkám radí, aby sa po príchode bábätka na svet upokojili a vyrovnali sa s tým, že telo je iné a potrebuje čas na to, aby sa zregenerovalo. „Keď som porodila, nemyslela som na to, aby som bola rýchlo vo forme. Dôležité pre mňa bolo, aby som sa cítila dobre,“ hovorí usmiata mamička a dopĺňa, že začala byť aktívnejšia, keď malo dieťatko štyri mesiace. „Išla som si zabehať, drsné diéty som však nedržala, pretože som dojčila a vedela som, že žena potrebuje energiu,“ prezrádza Natália. Tvrdí, že odkedy dcérka trochu vyrástla, hýbu sa spolu, tancujú, cvičia a maličká jej asistuje aj pri drepoch. Stravu po pôrode nijako radikálne nezmenila. „Našťastie patrím medzi ženy, ktoré váha po príchode dieťaťa na svet až tak netrápila, išlo to prirodzene,“ poznamenala. Je oveľa dôležitejšie, aby si mamičky s ratolesťami vybrali spoločnú aktivitu, ktorá im najviac vyhovuje. Veď s pohybom ide predsa všetko ľahšie a naše zdravie sa nám za to odmení.

Natália s dcérou Viktóriou.
Natália s dcérou Viktóriou.
Zdroj: archív N. H.

Barbora Švidraňová (31), herečka a speváčka

Syn Gabriel (1 a pol roka)

Váha pred tehotenstvom: 67 kg
Nadváha po pôrode: 13 kg

Barbora zhodila kilá prirodzene.
Barbora zhodila kilá prirodzene.
Zdroj: Archív NMH

Prisahá na bielkoviny

Pevná vôľa a diéta, ktorá je vhodná pre váš metabolizmus, sú podľa Barborky kľúčové. Mladá mamička prezrádza: „Pre mňa to bola vysokoproteínová diéta. Vrhla som sa na ňu, keď som prestala dojčiť. Bola som pod dozorom nutričného poradcu, s ktorým som si nastavila ciele. Počas chudnutia som si upravila stravu tak, že sacharidy sa dostali na najnižšiu hodnotu (5 až 10 % zo stravy), potom nasledovali proteíny (30 až 45 %) a zvyšok tvorili zdravé tuky a zelenina.“ Barborka vysvetľuje, že proteín udržuje svalstvo v kondícii, a tak telo nechudne zo svalov, ale z tuku. Kilá zrazu ubúdajú, pretože metabolizmus funguje na spaľovaní tuku a svalstvo ostáva chránené. Upozorňuje však, že tento druh diéty má dlhý proces a skladá sa z niekoľkých fáz. „Začala som chudnúť minulý rok v januári a do mája som schudla 15 kilogramov,“ priznala. V súčasnosti si dáva pozor hlavne na to, aby nepila veľa sladených nápojov. Snaží sa viac cvičiť a chodí na thajský box.

Barbora so synom Gabrielom.
Barbora so synom Gabrielom.
Zdroj: archív B. Š.