Znamienka vám dajú znamenie: Na TOTO dávajte pozor!
31. 7. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:08)

Zdroj: Shutterstock
Pre niekoho sú chybičkou krásy, pre niekoho znak originality. Máme ich všetci, no nie všetci im venujeme náležitú pozornosť. V lete si ju však vyžadujú dvojnásobne.

V lete počas horúcich slnečných dní si nielen znamienka, ale celkovo pokožka zaslúži špeciálnu pozornosť. Vplýva na ňu slnko aj časté a dlhé kúpanie, čo môže podráždiť znamienka. Na úvod je dobré vedieť rozlišovať typy znamienok, aby ste vedeli, ako ich chrániť a ako sa o ne starať.
Typy znamienok
Materské znamienka
Má ich každý. Na pokožke sa objavia buď pri narodení, alebo počas prvých týždňov života. Zvyčajne nie sú rakovinotvorné, líšia sa farbou, veľkosťou, vzhľadom aj tvarom. Niektoré časom zmiznú, iné sú trvalé a môžu sa zväčšovať. Ak sa vám to vaše zdá o niečo väčšie, ešte to nie je dôvod na hystériu. V niektorých prípadoch sa však dajú odstrániť – či už zo zdravotných, alebo z kozmetických dôvodov.
Kávové znamienka
Radia sa medzi pigmentové materské znamienka oválneho tvaru a bledohnedej farby. Čím tmavšiu pokožku máte, tým tmavšie je znamienko. Zaujímavé je, že toto znamienko sa môže objaviť kedykoľvek od narodenia do skorého detstva.
Mongolské modré škvrny
Ide o ploché sivé škvrny s modrým nádychom, ktoré väčšinou majú ľudia s prirodzene tmavou pokožkou. Hoci nie sú škodlivé, môžete si ich pomýliť s pomliaždeninami či modrinami. Zväčša sa objavujú na zadku a spodnej časti chrbtice a zvyknú plne zmiznúť do štyroch rokov.
Lososové škvrny
Majú ružovú alebo červenú farbu a najčastejšie sa vyskytujú medzi očami, na viečkach či na zadnej strane krku. Vznikajú zhlukom malých krvných ciev pod kožou. Časom zvyknú zmiznúť a nie sú nebezpečné.
Hemangiómy
Ide o materské znamienka ružovej, modrej či jasnočervenej farby. Nájdeme ich na nohách, rukách, hlave či krku. Môžu byť malé a ploché. No ak rýchlo rastú, vyžadujú lekárske odstránenie. Preto rozhodne nezanedbávajte vyšetrenie u lekára a venujte im zvýšenú pozornosť. Ak ich objavíte u detí a majú ich viac, mali by byť vyšetrené aj na vnútorné hemangiómy.
Malígne móly
Ich farebná škála je od ružovej až po čiernu, veľkosť je rôzna, môžu byť ploché, ale aj vyvýšené a zvyčajne sú okrúhle. Môžete si ich nájsť kdekoľvek na tvári či tele. Časom môžu zmiznúť, no niektoré trvajú aj celý život. Zvýšte pri nich pozornosť, ide totiž o nebezpečný typ znamienka a jeho zmena môže mať súvis s rakovinou kože.
Zdroj: Shutterstock
Zľava doprava: Materské znamienko - Mól - Papilóm (výrastok) - Melanóm
Ako vznikajú znamienka
Existujú dva spôsoby, ako k nim môžeme prísť. Buď ide o krvné cievy v konkrétnej oblasti pokožky, ktoré nepracujú správne, a vtedy vzniknú vaskulárne znamienka. V jednej oblasti môže byť veľa krvných ciev, prípadne môžu byť širšie, než by mali byť. Na druhej strane sú pigmentové znamienka, ktoré sa vyskytujú v jednej oblasti, kde je nadbytok pigmentových buniek. Práve tieto bunky dávajú našej pokožke prirodzenú farbu.
Kedy ísť na vyšetrenie
Ak máte na tele neohraničené znamienko, prípadne sa vám zdá, že sa zväčšuje, navštívte kožného lekára. Lepšia je totiž prevencia, ako prísť neskoro s problémom, ktorý sa už nedá riešiť. Doktor určí spôsob liečby a možno budete musieť chodiť na pravidelné prehliadky, aby sa lekár uistil, že znamienko sa nemení. Pri materských znamienkach zväčša žiadnu liečbu netreba, no niektoré si ju vyžadujú. V prípade, že vám spôsobujú komplikácie alebo by mohli viesť k závažným ochoreniam, ako je napríklad rakovina kože, môžu sa odstrániť.
Zdroj: Shutterstock
Ak sa znamienko akokoľvek mení, treba ho dať skontrolovať lekárovi.
Ako ich liečiť
Vo všeobecnosti znamienko nie je definované ako choroba, no môže spôsobiť problémy, prípadne byť samo osebe príznakom problémov. Lekár vám preto môže naordinovať lieky na zníženie prietoku krvi do znamienka, aby sa spomalil rast. Prípadne môžete podstúpiť laserovú terapiu, pri ktorej svetlo a teplo zmenšia znamienko, ktoré aj vybledne. Posledná možnosť je chirurgický zákrok s lokálnym umŕtvením, po ktorom však môže ostať jazva.
Slnko mení znamienka
Je nám jasné, že ste sa od jari tešili na slnečné lúče a horúce počasie, no pozor, znamienkam slnko až tak neprospieva. Znamienka môžu totiž veľmi citlivo reagovať na žiarenie, čím sa zmení ich tvar, veľkosť aj počet. Preto je dôležité nezanedbávať kontroly a hlavne siahnuť po kvalitnej slnečnej kozmetike, ktorou znamienka ochránite. A nielen v trópoch pri mori, ale aj v našom podnebí. Lebo slnko je agresívne aj tu. Ak však uvažujete nad tým, že si ich dáte odstrániť, počkajte s tým do zimy. Vtedy sa pokožka tela príliš nepotí, nie je vystavovaná ostrému slnku, a tak sa rana rýchlejšie a bezpečnejšie zahojí. No ak je znamienko podozrivé a ohrozuje zdravie, rozhodne jeho odstránenie neodkladajte a urobte tak čím skôr. Hoc aj v lete. Zdravie je prvoradé. Za predpokladu, že odstránenie musíte absolvovať v lete, jazvičky treba po zákroku tri-štyri mesiace úplne chrániť pred opaľovaním. Na slnku aj v soláriu. Aj po zahojení je nutné používať opaľovacie krémy s vyšším UV faktorom. Prečo? Lebo miesto, odkiaľ vám znamienko odstránili, je bez pigmentu, a tak sa môže rýchlo spáliť.
Zdroj: Shutterstock
V lete dbajte na ochranu znamienok pred slnečným žiarením.
Ako ich chrániť?
Ako sme už spomínali, dôležitá je kvalitná slnečná kozmetika. Ideálne je siahnuť po faktore aspoň 30+. Vyhnite sa tiež najsilnejšiemu slnku počas obeda a radšej sa schovajte do tieňa. Dávajte tiež pozor pri obliekaní či športovaní, aby ste si ho mechanicky nepoškodili. Ak sa aj stane, že ste ho zatrhli a začalo krvácať, neodkladne choďte k lekárovi. Takýto úraz by totiž mohol priamo ohroziť vaše zdravie. Čo však rozhodne nerobte, je prelepovanie znamienok leukoplastom. Pod ním sa totiž znamienko zbytočne potí, môže sa ošúchať alebo mechanicky poraniť pri odlepovaní. Navyše leukoplast nevydrží vo vode – odlepuje sa, a teda nemá žiadny efekt.
Všeobecné kontrolné kroky:
● Kontrolujte ich raz za mesiac, rovnako ako prsníky.
● Ak máte veľa znamienok, hľadajte také, ktoré sa od ostatných niečím odlišujú.
● Odpovedzte si na otázky: Má znamienko nepravidelný tvar? Je jeho okraj pravidelný, hladký? Je farba znamienka jednotná? Je znamienko väčšie ako päť-šesť milimetrov v priemere? Zmenilo sa znamienko za posledné mesiace?
Zdroj: Shutterstock
Niektoré si dáme odstrániť kvôli estetike alebo využijeme laserovú terapiu na zmenšenie.