Odborne sa tento problém nazýva Raynaudov jav a ide o poruchu krvného obehu. Vaše cievy sa dostávajú do kŕča, zúžia sa a krv nemôže prúdiť do okrajových častí tela. V niektorých prípadoch môžu prsty zbelieť, alebo dokonca zmodrieť. Takýto stav trvá zvyčajne okolo pätnásť minút a zmizne po zahriatí končatín. Pre istotu povedzte o svojich problémoch praktickému lekárovi, ktorý vás odporučí na vyšetrenie k odborníkovi, môže ísť totiž o jeden z prejavov vážnejších ťažkostí (od zablokovanej chrbtice po tvorbu krvných zrazenín).

Koho trápia studené ruky?

Zaujímavé je, že v prevažnej väčšine sa tento syndróm týka nás, žien. Ak ste fajčiarka, užívate hormonálnu antikoncepciu, trpíte poruchou štítnej žľazy, pravdepodobnosť, že sa vám nebudú prekrvovať končeky prstov, je vysoká. Studené ruky majú často ľudia v strese, alebo ak im chýba pohyb a väčšinu dňa presedia. Tak isto môže byť tento jav jedným z prejavov mentálnej anorexie.

Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.
Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.
Zdroj: Shutterstock

Doplňte energiu

Na zahriatie svojich prstov nestačí navliecť si len teplé ponožky a rukavice a dúfať, že s jarou problémy zmiznú. Snažte sa zvládať stresové situácie v pokoji alebo sa im vyhnite úplne, doplňte si energiu správnou kombináciou pohybu, odpočinku a vitamínov a upravte jedálny lístok. Pomáha aj pravidelná masáž alebo akupunktúra.

Jinan dodá teplo a ozdraví cievy

Látky, ktoré obsahujú listy ginkgo biloby, čiže ginka dvojlaločného, pomáhajú hneď niekoľkokrát. Zvyšujú schopnosť tkaniva vydržať bez dostatku krvi, zlepšujú prietokové vlastnosti krvi a ešte "chytajú voľné radikály. Riziko, že sa vám na cievach usadia nečistoty a dôjde k ich upchatiu, je oveľa nižšie.

ginkgo biloba
ginkgo biloba
Zdroj: getty images

Ohnivý jedálny lístok

Podľa čínskej medicíny je potrebné v zimných mesiacoch zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré zahrejú organizmus. Ideálne sú červená fazuľa, ryža, cesnak, špargľa, šampiňóny, hovädzie, kuracie, bravčové alebo baranie mäso. Doprajte si aj plody z južných krajín, ktoré sú plné slnka: ďatle, kokos alebo pistácie. Naopak sa vyhýbajte studeným jedlám, ako sú surové ovocie a zelenina. Na studené nápoje a zmrzlinu zabudnite úplne.

Horúci kúpeľ

Nie je nič krajšie ako sneh za oknami a horúci kúpeľ vo vyhriatej kúpeľni. Na skrehnuté prsty je ideálne zvýšiť teplotu vo vani. Z osemnástich stupňov pomaly pokračujte na dvadsať tým, že budete pripúšťať horúcu vodu. Po kúpeli masírujte celé telo kefou. Skvele prekrví aj kúpeľ so zázvorom. Do vane nasypte lyžicu mletého zázvoru a doprajte si pätnásť minút relaxácie v horúcej vode.

Náš tip: Skvelá správa pre milovníkov červeného vína. Pohárik denne vás zaručene zahreje.

Takýto kúpeľ lieči aj skrášľuje.
Takýto kúpeľ lieči aj skrášľuje.
Zdroj: Shutterstock

Chvíle pre telocvik

Nemusíte byť športovkyňou, napriek tomu pomocou jednoduchých cvikov zlepšíte prekrvenie tela. Vyzdvihnite sa na špičky a zase späť. Opakujte každý deň 20 krát. Ak máte problémy so stabilitou, môžete sa postaviť na špičku jednej nohy a druhú štát celou plochou na zem. Nohy vystriedajte. Pomáha aj chôdza po schodoch, zvlášť keď našľapujete na schody špičkami, účinné sú aj drepy.

Náš tip: Suchá pokožka je citlivá, má slabšiu obranyschopnosť a tiež sa ťažšie bráni zmenám okolitej teploty. Udržujte ju preto vláčnu pomocou mastných krémov na ruky a nohy.