Reklama

Znižujete horúčku pomocou babských receptov? Na tieto praktiky si najmä u detí dajte POZOR

Stav nad 38 stupňov sa považuje za horúčku, stav pod 38 stupňov za zvýšenú teplotu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pri zvýšenej teplote hneď netreba siahať po liekoch. So znižovaním teploty treba začať, až keď teplomer ukazuje nad 38 stupňov Celzia. Ale ani babské spôsoby znižovania teploty nie sú vždy správne.

Horúčka znamená, že organizmus mobilizuje sily a bojuje proti pôvodcovi ochorenia, najčastejšie je to infekcia. Teraz v zimných mesiacoch to môže byť chrípka alebo prechladnutie, ale aj zápal pľúc či priedušiek.

Horúčka vs teplota

Podľa farmaceutky Dany Šmátralovej treba rozlišovať, o akú vysokú teplotu ide. „Stav nad 38 stupňov sa považuje za horúčku, stav pod 38 stupňov za zvýšenú teplotu. Pri zvýšenej teplote, ktorá pacienta veľmi nezaťažuje, netreba hneď siahať po liekoch. No vysoká horúčka je stav, ktorý prináša aj zdravotné riziká, a vtedy je vhodné teplotu znižovať,“ vysvetľuje.

Pitný režim je základ

Z fyziologického hľadiska je horúčka vlastne naakumulované teplo a jediný spôsob, ako sa ho chorý môže zbaviť, je, že sa vypotí. Aby mal pot z čoho vzniknúť, treba dostatočný pitný režim. Aj lieky proti horúčke (antipyretiká) pomáhajú len vtedy, keď má telo dosť tekutín. Preto sú tekutiny pri horúčke nevyhnutné.

Čo treba piť?

Podľa lekárov je najlepšie piť čistú vodu, ale dobrá je aj prevarená alebo odstáta. Obávaný chlór vyprchá prevarením, prípadne po niekoľkých hodinách. Uvádza sa, že stačí aj pol hodiny. Rozhodne nie sú vhodné rôzne sladené nápoje ani ovocné šťavy. Slabučký čierny čaj je vhodný neosladený. Bylinkám by sme sa tiež radšej mali vyhnúť. Vodu možno ochutiť kvapkou citróna a štipkou hroznového cukru – glukózy –, hlavne ak sa pri chorobe vyskytuje nechutenstvo.

Zdroj: Shutterstock

Podľa lekárov je najlepšie piť čistú vodu, ale dobrá je aj prevarená alebo odstáta.

Kedy lieky nezaberajú?

Najčastejšia príčina, prečo lieky zlyhávajú, je podľa lekárov dehydratácia. Pediatri sú radi, že tento problém je už v povedomí verejnosti a mamičky dávajú svojim deťom počas horúčky čo najviac piť. Nie vždy to však stav dieťaťa dovolí (vracanie, mrzutosť) a nie vždy sa dávajú vhodné tekutiny. Preto najlepšie je učiť dieťa piť čistú vodu už odmalička, v útlom veku približne do 6 mesiacov prevarenú a odstátu.

Pomôžu infúzie

Ak nemožno zvýšiť príjem tekutín bežným spôsobom, je potrebná hospitalizácia v nemocnici a prívod tekutín zabezpečiť infúziami. Netreba sa brániť hospitalizácii. Nie je síce vylúčené, že by sa časom dieťa nezotavilo samo, ide však o to, že hoci horúčka nie je choroba, okrem jej znižovania treba hľadať a liečiť jej príčinu.

Poddávkovanie liekmi

Ďalším dôvodom, keď môžu zlyhať lieky proti teplote, je poddávkovanie. Bežná jednotlivá dávka je 10 mg na kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa, čo sa dá vyrátať veľmi ľahko. Výrobca liekov však dodáva k lieku odmerku, kde sú odporúčané dávky nižšie asi o 2 až 3 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti a to je dosť zásadný deficit liečivej dávky. Rodičia často neveria, že dávkami odporúčanými výrobcom dieťa poddávkujú.

Tomu sa vyhnite!

Prikladanie zemiakov a iných druhov zeleniny na zápästia alebo iné časti tela, ako aj studené obklady na čelo sú metódy, ktoré nie sú účinné. U detí sa taktiež neodporúča podávanie liekov proti teplote a následné potenie v teplom zábale, čiže pod perinou. Mohlo by dôjsť k prehriatiu organizmu.

Detská výjazdová pohotovosť

Privolať lekára domov k chorému dieťaťu už nie je možné. Minulý rok došlo k zrušeniu. V Bratislave či Košiciach možno zavolať detskú výjazdovú pohotovosť, ale rodič si ju musí zaplatiť v plnej výške, pretože ju poisťovne nepreplácajú. V Bratislave stojí takáto služba 90 eur, v Košiciach ide o formu mesačnej platby (33 eur dospelá osoba, 66 eur 4-členná rodina s deťmi do 18 rokov). K chorému možno vo vážnych prípadoch privolať záchranku.

Zdroj: Shutterstock

Lekára treba vyhľadať v prípade ťažkého priebehu ochorenia, vysokej teploty, ktorá neklesá ani po užití liekov.

Kedy treba ísť k lekárovi?

„Lekára treba vyhľadať v prípade ťažkého priebehu ochorenia, vysokej teploty, ktorá neklesá ani po užití liekov, taktiež u rizikových skupín pacientov ako malé deti, osoby staršie ako 50 rokov, tehotné alebo osoby s pridruženým chronickým ochorením – astmou, kardiovaskulárnym ochorením –, osoby s imunosupresiou a podobne,“ vysvetľuje farmaceutka Dana Šmátralová.

Vedeli ste, že lepšie sú tabletky než čapíky?

Najlepšia forma podania lieku na zníženie teploty je cez ústa (tabletky, sirupy). Čapíky (týka sa to aj paracetamolu, diazepamu aj kortikoidov) sú menej spoľahlivé, lebo sliznica konečníka dostatočne nevstrebe lieky.

Medzi nefarmakologické opatrenia znižovania teploty patria predovšetkým:
● zábaly,
● vlažný kúpeľ,
● príjem dostatočného množstva tekutín,
● pokoj na lôžku.

Čo by ste mali vedieť

Radí PharmDr. Dana Šmátralová, farmaceutka z lekárne vo Fakultnej nemocnici v Nitre

Ktoré lieky sú vhodné na zníženie teploty?

Medzi farmakologické opatrenia patrí podanie analgetika, antipyretika, ako je paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová. Túto však nie je vhodné podávať v prípade vírusových ochorení deťom do 12 rokov, keďže zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Čo mám robiť, ak užijem liek proti horúčke a horúčka neklesne?

Ak horúčka po užití lieku neklesne, môžeme po 4 hodinách podať liek s inou účinnou látkou. Ak vysoké teploty pretrvávajú dlhšie, treba stav konzultovať s lekárom.

Aké lieky použiť pri chrípke, keď antibiotiká nepomáhajú?

Antibiotiká majú význam pri sekundárnej pridruženej bakteriálnej infekcii, ktorá môže prepuknúť pri oslabení organizmu, ktorý chrípkové ochorenie spôsobí. Preto je dôležité v tomto období dostatočne oddychovať a organizmu dať priestor a čas zmobilizovať sily a bojovať proti infekcii. Využívajú sa lieky, ktoré pomáhajú zvládnuť príznaky, ako antipyretiká pri zvýšenej teplote, analgetiká na bolesti hlavy, svalov a kĺbov, lokálne dekongestíva pri upchatom nose, antiseptiká a dezinficienciá pri bolesti hrdla alebo lieky na suchý kašeľ, ktorý neskôr prechádza do produktívneho, prípravky na zvýšenie imunity, vitamín C, betaglukány, echinacea a podobne.