Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zradná zubná erózia: Nenávratne vás pripraví o úsmev!

Prvé príznaky zubnej erózie sú nenápadné, laik si

Zdroj: shutterstock

Reklama

Zdá sa vám, že zrazu máte zuby krajšie ako doteraz? Navštívte svojho zubára skôr, ako vás zubná erózia pripraví o chrup!

Je to ako trvalá na vlasy. Účes je na pohľad pekný, no v skutočnosti sú vlasy parádne zničené. Podobné účinky má kyselinový útok na naše zuby. Už po niekoľkých minútach môže nenávratne poškodiť sklovinu. O čom je reč? Nuž na jar a v lete jeme viac ovocia, zeleniny, pijeme čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, sýtené nápoje, ktoré obsahujú množstvo kyselín. Práve tie predstavujú veľké riziko pre naše zuby.

Nenápadní záškodníci

Jednoducho povedané, kyseliny obsiahnuté v nápojoch či potravinách spôsobujú eróziu zubnej skloviny. O čo ide? „Zubná erózia je kyselinami spôsobená strata tvrdých zubných tkanív, ktorú neovplyvňujú baktérie a je teda nezávislá od prítomnosti zubného povlaku,“ vysvetľuje MUDr. Adela Roubíčková. "Prvé príznaky sú pritom pomerne nenápadné, laik ich nemusí vôbec zaznamenať. Takéto poškodenie zubov je však nebezpečné a predovšetkým nevratné,“ varuje zubná lekárka. Sklovina pôsobením kyselín mäkne, stenčuje sa a je náchylnejšia na mechanické poškodenie počas čistenia zubov.

Pozor, ak zuby zrazu zažiaria

934421:gallery:true:true:true Erózia zubnej skloviny je podľa MUDr. Adely Roubíčkovej zradná aj inak: „Paradoxne zuby napadnuté eróziou môžu vyzerať zdravšie ako naozaj zdravé zuby. Poškodenie skloviny v počiatočnej fáze sa prejavuje na prvý pohľad iba zmenou farby, ktorá je najmä po častej konzumácii vody s citrónom svetlejšia a zuby vyzerajú ako vybielené. Laikovi sa preto taký vzhľad môže zdať dokonca atraktívnejší než pri zuboch bez počiatočných erozívnych zmien.“ Podľa jedného z indexov hodnotiacich mieru erózie možno prvý stupeň rozpoznať ako zuby, ktoré sú hladké, majú hodvábne lesklý povrch s vymiznutím prirodzených rýh.

Pokiaľ neodhalíme eróziu včas, môže proces pokračovať a okrem skloviny sa poškodí aj zubovina. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k takému úbytku tvrdých zubných tkanív, že sa zub stáva náchylný na zlomenie,“ dodáva MUDr. Adela Roubíčková. Pre diagnostiku je dôležitý aj rozhovor s pacientom a cielené otázky na stravovacie návyky. „Niekedy musí pacient spísať presný zoznam potravín, ktoré konzumoval“ spresňuje lekárka.

Detské zúbky trpia ešte viac!

Mliečne zuby sú na eróziu náchylnejšie než zuby stále. Ohrozujú ich najmä sladené nápoje s vysokým podielom kyselín (džúsy, ovocné nápoje). Nevhodné je najmä ich dlhodobé každodenné pitie. Nebezpečné je aj ich popíjanie počas celého dňa a pred spaním. Okrem rizika vzniku erozívnych zmien ešte zvyšujú kazovosť, hlavne pre vysoký obsah sacharidov.

Takto sa vyhnete nebezpečenstvu

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým môžete svoje zuby ochrániť pred zničujúcou eróziou.
• Sklovinu vystavujte vplyvu kyselín čo najkratšie, dlhé vychutnávanie v ústach zubom nesvedčí. Skúste napríklad piť ovocné džúsy pomocou slamky. • Po tom, čo sa najete či napijete niečoho kyslejšieho, vypláchnite si ústa obyčajnou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Pomôžete tak rýchlejšie neutralizovať prostredie v ústach.
• S čistením zubov po jedle počkajte minimálne pol hodiny, ideálne by bolo až hodinu. Za ten čas sa v ústach vytvorí dostatok slín, ktoré kyseliny neutralizujú.Čistenie zubov hneď po jedle či pití vedie k mechanickému poškodzovaniu naleptanej zubnej skloviny
• Deťom sa pre neutralizáciu kyselín v ústach odporúča napríklad mlieko či biely jogurt bez cukru. Zvýšte produkciu slín, ktoré neutralizujú kyseliny. Pomôže žuvačka bez cukru. Ideálny je však cukrík bez cukru a bez prídavku kyselín, ktorý nemá oproti žuvačke abrazívny efekt na zmäkčenú sklovinu.
• Mnohí lekári tvrdia, že úplne stačí, keď si čistíme zuby dvakrát denne. Musíme to však robiť správne a použiť vhodnú kefku a pastu. Zabúdať by sme nemali ani na pravidelné čistenie medzizubných priestorov. Voľte šetrné pasty a kefky.
• MUDr. Roubíčková radí, že pasta, ktorá preukázateľne pomáha chrániť zubnú sklovinu, by mala mať dostatočný obsah zlúčenín fluóru (info na obale, minimálne 1 450 ppm).
Na čistenie zubov voľte jemné, mäkké zubné kefky. Na posilnenie skloviny je vhodné vyberať také prípravky, ktoré majú nízku abrazívnosť a zvýšený obsah fluoridu sodného (spevňuje zubnú sklovinu). Najvhodnejšie sú pasty na citlivé zuby.

Vyberáme pre vás niečo PLUS