Ak máte dobrý foťák, trochu nadšenia a tvorivosti, pamätné obrázky hodné profesionála môžete robiť aj vy. Výrobcovia fotoaparátov myslia na každého. V ich ponuke nájdete nielen jednoduché mini kompakty, ktoré dokáže ovládať aj dieťa, ale aj profi výbavu.

Ten pravý pre vás

Podľa prieskumov je pre ženy pri fotení typická spontánnosť. Rady sa občas cvakneme s priateľkami na káve, odfotíme si svoje zlatíčka či kulinárske výtvory. „Ideálnym spoločníkom na zachytenie týchto každodenných drobností je malý kompaktný fotoaparát do kabelky. Modely rôznych farieb dnes už nájdete dokonca aj vo veľkosti kreditnej karty,“ radí Filip Barták, školiteľ spoločnosti Nikon, a pridáva, že jednoduché kompakty sú dostupné už od 30 €. Kvalitnejšie sa pohybujú okolo 80 €.

Rodinné spomienky

Pre príležitostné a najmä domáce fotenie vám zase postačí dobrý rodinný kompakt. „Samozrejmosťou by v ňom malo byť natáčanie videa v HD rozlíšení či ponuka kreatívnych filtrov a efektov,“ vymenúva odborník. „Mnohé modely ponúkajú zabudované funkcie ako detekcia tváre, kontrola žmurknutia, korekcia červených očí či dokonca automatická retuš kruhov pod očami! Vďaka nim budú na fotke všetci vyzerať perfektne,“ dodáva F. Barták. Pri týchto fotoaparátoch počítajte s cenou okolo 100 €.

Zdieľame a zdieľame

Ste závislá od sociálnych sietí a hneď všetko rada zdieľate s priateľmi? Model s WiFi pripojením na internet, dotykovým displejom a výberom aplikácií ako pre smartfóny by pre vás mohol byť ten pravý. Dostupný je už od 120 €.

Od amatéra k profíkovi

Patríte medzi milovníčky športu či turistiky? Siahnite po outdoorovom kompaktnom fotoaparáte. „Odoláva prachu, pádu i vode. Navyše, modely vybavené GPS uložia ku každej fotke aj údaj o polohe,“ vymenúva F. Barták. Na odolný fotoaparát si pripravte minimálne 150 €. Pre tie z vás, ktoré fotenie chytilo za srdce, no obyčajný foťáčik im už nestačí, tu tiež máme tip. „Ak to s fotením myslíte vážne, chcete úplnú kreatívnu voľnosť a najvyššiu kvalitu obrázkov, investujte do digitálnej zrkadlovky. Vynikajúci výber je dnes z tzv. entry-level modelov. Hodia sa aj pre rodiny a fotografky začiatočníčky. Cenovo začínajú asi na 500 €,“ spresňuje odborník.

3 kroky k profifoteniu

✤ Poriadne sa oboznámte s funkciami vášho fotoaparátu a napovedzte mu, čo idete fotiť. Napríklad využívaním prednastavených programov (nočná krajina, šport, portrét a pod.).

✤ Čím viac vonkajších tlačidiel a manuálnych voličov fotoaparát má, tým rýchlejšie a jednoduchšie si skúsenejší užívateľ dokáže prispôsobiť nastavenia danej situácii.

✤ Ak chcete technickú stránku fotenia prenechať prístroju, rozhodnite sa pre jednoduchý a cenovo dostupný model s plnou automatikou a predprogramovaným výberom režimov, efektov či scén.