Zuby dokážu ukázať nedostatky v stravovaní, ale aj infekciu v tele: Pozor na chyby pri čistení!
23. 3. 2020, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:47)

Zdroj: Shutterstock
Nie je dôležité, či sú krivé, rovné, dokonale biele, ale mali by byť zdravé. Hovorí sa, že tak ako sú oči oknom do duše, zuby a ďasná sú bránou zdravia do tela. Zdravé zuby rovná sa zdravý život. A menej peňazí za zubára...
Medzi zdravím v ústnej dutine a celkovým fyzickým zdravím je veľmi úzky vzťah. Keď je to v ústach jedna veľká pohroma, môže to zhoršovať rôzne iné diagnózy. Tehotné ženy, ktoré majú zuby v zlom stave, dokonca riskujú, že porodia predčasne alebo bude mať dieťatko nízku pôrodnú hmotnosť. Zuby dokážu ukázať nedostatky v stravovaní a vo výžive, ale aj infekciu. Systémové ochorenia, ktoré ovplyvňujú celé telo, sa môžu najskôr prejaviť práve v ústach. Niektoré štúdie dokonca spájajú rakovinu pankreasu so zlým stavom zubov.
Nie je to len o žiarivom úsmeve
Dôležitejšie, ako mať atraktívny žiarivý úsmev, je mať zdravú celú ústnu dutinu. Parodontitída (chronické zápalové ochorenie parodontu) sa napríklad spája s chorobami srdca, diabetom, bakteriálnym zápalom pľúc aj mŕtvicou. Ak parodontitídu máte, neznamená to, že musíte mať aj tieto choroby, ale existuje medzi nimi spojitosť. Takže ak sa vás lekár, ktorý nie je zubár, spýta na dentálne zdravie, má na to dôvod.
Prepojenie medzi zubami a zvyškom tela
Tak ako v iných častiach tela, aj v ústach žije veľa druhov baktérií, ktoré sú zväčša neškodné. Ústa sú však vstupná brána do tráviaceho aj dýchacieho traktu a niektoré z týchto baktérií môžu spôsobovať choroby. Dobrá starostlivosť o zuby a ústnu dutinu v spolupráci s prirodzenými obrannými mechanizmami tela drží baktérie pod kontrolou. Keď však ústnu hygienu zanedbáte, baktérie sa môžu premnožiť a spôsobiť zubný kaz alebo ochorenia ďasien. Isté lieky ako dekogestanty, antihistaminiká, diuretiká, antidepresíva a lieky proti bolesti môžu znížiť tvorbu slín. Sliny zmývajú jedlo a neutralizujú kyseliny produkované baktériami v ústach, čím vás chránia pred množiacimi sa mikróbmi.
Zdroj: Shutterstock
Keď však ústnu hygienu zanedbáte, baktérie sa môžu premnožiť.
Najlepšie zuby sú vlastné
Hoci existuje veľa typov zubných náhrad, najlepšie zuby sú vlastné zuby. Preto sa o ne oplatí starať. Oslovili sme dentálnu hygieničku Máriu z Nitry, ktorá nám odpovedala, ako sa čo najlepšie starať o zuby tak, aby sme si ušetrili veľa problémov.
Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri čistení zubov?
Používajú nesprávnu techniku čistenia zubov, napríklad silný tlak alebo majú príliš tvrdú kefku, čo často vedie k odhaleným a citlivým zubným krčkom. Zabúdame aj na medzizubné priestory. Ich nesprávne alebo žiadne čistenie spôsobuje krvácanie a kazy.
Stretla som sa s názorom, že niekto na dentálnu hygienu nejde, lebo sa bojí, že mu to poškodí sklovinu. Je takáto obava namieste?
Tento názor je určite nesprávny.
Dentálna hygiena zahŕňa:
● vyšetrenie stavu chrupu
● inštruktáž a nácvik domácej hygieny
● profesionálne odstránenie bakteriálnych povlakov a zubného kameňa
● ultrazvukové čistenie
● mechanické dočistenie a vyleštenie
● liečba ochorení mäkkých tkanív
Postupne sa, našťastie, tento názor vytráca a rokmi je dentálna hygiena čoraz viac žiadaná. Starší ľudia ľutujú, že dentálna hygiena nebola, keď boli mladší, mladí zase pochopia, že po pravidelných návštevách im nekrvácajú ďasná a pri preventívnych prehliadkach nemajú žiadny nový kaz. Kombináciou domácej a profesionálnej dentálnej hygieny dosiahneme stav, keď krvácanie a zápach z úst budú patriť minulosti.
Čím si zuby najviac ničíme?
Fajčenie trvalo poškodzuje celý organizmus a zhoršuje aj ochorenia v ústnej dutine, ako napríklad zápal ďasien, zápach z úst, sfarbenie zubov aj paradontózu. Zuby si ničíme aj nesprávnou technikou čistenia. Rovnako je chybou čistiť si zuby hneď po konzumácii citrusov, pretože sklovina zmäkne a je citlivejšia na poškodenie. Potom škodí veľa cukrov a sladkostí, hlavne u detí.
Ako vyčistiť zuby dôkladne?
Dôkladnú hygienu robíme ráno po raňajkách a večer po poslednom jedle. Používame pomôcky a techniky čistenia, ktoré nám odporučil dentálny hygienik. Zuby sa nečistia ako celok, ale musíme si uvedomiť, že zub má 5 plôšok a musíme ich umývať dvakrát za deň. Nie je dôležité, ako dlho si zuby umývame, či 2, alebo 3 minúty, dôležité je, aby boli zuby po umytí hladké. Povlak sa dá odhaliť dotykom jazyka. Ak nájdeme drsné miesto, vrátime sa naň zubnou kefkou a dočistíme ho. Zubné kefky používame s mäkkými alebo stredne tvrdými štetinami, rovno zostrihnuté, s krátkou hlavičkou a s čo najvyšším počtom štetín. Pri pravidelnom čistení má kefka životnosť maximálne 2 mesiace, potom by sa mala vymeniť. Zabúdať by sme nemali ani na škrabku na jazyk. Škrabku sa odporúča používať ráno 2-3 ťahy od koreňa jazyka. Dnes sú už dostupné všetky pomôcky – správne zubné kefky, medzizubné kefky, zubné nite či zubné sprchy. Ideálne je, keď veľkosť medzizubných kefiek premeria dentálny hygienik, pretože ak je kefka malá, neodstráni všetok povlak, a ak je príliš veľká, zraňuje ďasná.
Zdroj: Shutterstock
U detí je nutné sledovať techniku, ale ich čistiť na miesto nich.
Najlepšie prírodne prostriedky na čistenie zubov
Ako doplnok ku klasickej kefke a paste môžete použiť aj prírodné vychytávky.
Jablko, mrkva, zeler
Nielenže sú perfektné na imunitu, ale aj na zuby, ktoré prirodzene čistia a šetrne bielia. Ich chrumkaním si čistíte sklovinu od povlaku.
Kokosový olej
Naneste si kokosový olej na prst alebo zubnú kefku (ideálne po vyčistení pastou) a prechádzajte ňou po zuboch a ďasnách. Ochráni zuby pred zubným kazom a jemne ich vybieli.
Kurkuma
Zmiešajte 1 čajovú lyžičku kurkumy s 1 čajovou lyžičkou kokosového oleja a pridajte kvapku šalviového alebo mätového oleja. Práve ste si vyrobili skvelú prírodnú zubnú pastu, ktorá čistí, dezinfikuje, sťahuje zápaly aj osviežuje.
Do krajšieho úsmevu investujeme čoraz viac
MUDr. Libor Michna, MSc., stomatológ na klinike ArtDentistic
Oči a úsmev sú to prvé, čo si na človeku všímame. Preto sú zdravé a pekné zuby veľmi dôležité pre osobný komfort, sebavedomie,
socializáciu, prezentovanie
a kariéru.
Zaujímalo nás, kedy ženy najviac vyhľadávajú pomoc estetického stomatológa.
Je to rôzne, niektoré ženy potrebujú vyriešiť len „maličkosť“ a hneď vyhľadajú pomoc, ale mnohé potrebujú komplexnejšiu starostlivosť, ktorá závisí od ich problému. Súčasťou estetickej stomatológie je v prvom rade funkčnosť chrupu, teda zdravý úsmev, a s tým je spojený žiarivý úsmev, teda tá estetická stránka, aby sa pacientka cítila čo najlepšie.
Akým spôsobom môžete pomôcť, ak má žena neestetický tvar zubov alebo napríklad nepekné sfarbenie?
Tých spôsobov je veľa a riešenie je vždy individuálne. Niekedy stačí úplne jednoduchý zákrok, napríklad dentálna hygiena a dobielenie zubov, inokedy už musíme robiť náročnejšie zákroky alebo kombináciu zákrokov, či je to ortodontická terapia, úprava pomocou fazetiek, zubné implantáty, plastiky ďasien...
Sú ženy ochotné investovať do pekného úsmevu?
Bohužiaľ, komplexnejšie zákroky sa nedajú robiť bez istej investície, ale musím povedať, že Slovenky sú ochotné do tejto zmeny investovať a uvedomujú si výhody zdravého a žiarivého úsmevu. Z roka na rok preto pacientok pribúda a berú to ako investíciu do seba, robia to pre svoje zdravie a potešenie.