Mnohí z nás popíjajú limonády a iné nápoje s umelými sladidlami v snahe vyhnúť sa zvýšenému príjmu cukrov a tým sa vyvarovať obezite. Ak si ale také nápoje ako Cola Zero či Pepsi Max doprajeme s jedlom, dosiahneme pravý opak. Umelé sladidlá totiž celkom zmätú mozog, ktorý začne sacharidy a tuky prijaté s potravou vo zvýšenej miere ukladať do tukových zásob v bruchu. Tvrdia to vedci z prestížnej univerzity v Yale.

jedlo - hamburger - hranolčeky - Coca-Cola
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Konzumácia nápoja s umelými sladidlami a pokrmu, v ktorom sú sacharidy, spôsobí v tele zmätok. Mozog je stratený a metabolizmus naštartuje zvýšené ukladanie tukov do brucha. Ale horšie je, že sa z dlhodobého hľadiska poškodzuje reakcia mozgu na sladkú chuť. Ak je totiž opakovane mätený umelým sladidlom, ktoré mu hovorí, prijal si sacharid, ale ten s nápojom neprichádza, stráca neskôr schopnosť reagovať správne na skutočný cukor.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

"Náš výskum naznačuje, že ... by ste nemali piť nápoje s umelými sladidlami pri jedle, ktoré obsahuje veľké množstvo sacharidov. Keď si tak dáte hranolky, je paradoxne omnoho lepšie dať si cukrom sladenú colu alebo najlepšie čistú vodu. Tieto výsledky ovplyvnili moje osobné stravovacie návyky aj to, čím kŕmim svojho syna. Povedala som o tejto negatívnej interakcii tiež všetkým priateľom a svojej rodine," tvrdí profesorka Dana Smallová z univerzity v Yale.

Ľudia s nadváhou častejšie chrápu. Mali by ste sa vyhýbať mastným jedlám.
Zdroj: Profimedia

Okrem toho, že počas riadeného experimentu boli sledované reakcie tela, produkcia inzulínu a ďalších hormónov a tiež hladina glukózy v krvi, reakcie mozgu boli snímané pomocou funkčnej magnetickej rezonancie.