Prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky, vďaka ktorým sa budete odteraz starať 
o svoju bielizeň ako profesionálka.

1 Musím aj pri moderných práčkach triediť bielizeň podľa farby?

Áno. Ak by ste do jednej pracej várky nahádzali uteráky, tričká, spodnú bielizeň aj rifle, riskujete zafarbenie, hrčky, ošúchanie aj dierky v látke. Pretriedenie bielizne vás nebude stáť veľa času, môžete si to uľahčiť košmi na bielizeň, ktoré majú viaceré priehradky. Vyhraďte si priestor na biele, tmavé oblečenie, spodnú bielizeň aj uteráky a perte ich zvlášť. Ľahšie sa vám bude nastavovať teplota. Osobitne by ste mali prať veľmi znečistené a mastné veci, aby sa z nich nepreniesla špina a pachy na ostatné oblečenie.

Pre najlepšie  výsledky je potrebné triediť oblečenie podľa farby.
Pre najlepšie výsledky je potrebné triediť oblečenie podľa farby.
Zdroj: Shutterstock

2 Moje tričká majú škvrny od potu, čo sa s tým dá robiť?

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť spoteným fľakom v podpazuší, ktoré sa tvoria zo zmesi potu a dezodorantu, je predchádzať im. Pred praním vždy naneste na oblasť podpazušia tekutý prací prostriedok alebo odstraňovač škvŕn na báze enzýmov, a to aj v prípade, ak tam škvrna nie je. Nastavte najvyššiu možnú teplotu pre daný materiál – funguje to na tento typ škvŕn oveľa účinnejšie ako studená voda. Ak sú škvrny od potu na bielom tričku, vložte ho do lavóra a nalejte na miesta v podpazuší vriacu vodu, usadeniny ľahšie pustia. Potom votrite na miesto pastu zo sódy bikarbóny, z peroxidu vodíka a vody (zmiešajte v rovnakom pomere). Opláchnite a operte s trochou bielidla. Ak tričká obsahujú syntetické vlákna, používajte bielidlo, pri ktorom nehrozí zožltnutie.

3 Môžem prať v rukách veci, ktoré sú podľa značenia vhodné iba na suché čistenie?

Vo všeobecnosti platí, že je dobré dodržiavať to, čo uvádza výrobca na štítkoch, lebo testoval veci pri rôznych teplotách a odporúča, čo je najlepšie pre daný materiál. Samozrejme, záleží na látke. Práčka je pre zamat, kožu a hodváb príliš drsná a rovnako im neprospieva ani voda. Nylon, polyester, spandex zase možno prať na jemnom cykle alebo ručne vo vode, ktorá má teplotu mierne vyššiu, ako je izbová. 

Pri výbere vhodného prostriedku si dajte záležať najmä keď máte deti.
Pri výbere vhodného prostriedku si dajte záležať najmä keď máte deti.
Zdroj: Shutterstock

4 Biela bielizeň časom vyzerá sivo. Čo robím zle?

Biela po čase stratí svoju žiarivosť a sivie. Určite pomôže, keď vždy budete prať biele zvlášť, aby ste sa vyhli zafarbeniu. Čo sa týka teploty, čím vyššia, tým lepšie. Pri vyšších teplotách lepšie schádza špina aj mastnota. Rovnako pomôže, keď nebudete práčku príliš napĺňať. Ak sú kúsky oblečenia natesno, uvoľnená špina sa nemôže odplaviť a znova sa usádza vo vláknach. Určite si vyberte prací prostriedok, ktorý obsahuje optické rozjasňovače, vďaka čomu pôsobí látka belšie a žiarivejšie. V sušičke voľte tú najnižšiu teplotu, lebo priveľa tepla spôsobí, že škvrny a zvyšky špiny zožltnú.

5 Moje obľúbené tričko sa zbehlo. Dá sa ešte zachrániť?

Dá, ale musí byť ešte mokré. Po vybratí z práčky ho jemne natiahnite a nechajte sušiť vystreté (napríklad na uteráku). Či uspejete, závisí aj od materiálu. Obzvlášť flexibilná je bavlna, nič nie je stratené ani pri polyestere, no horšie to bude s vlnou. Ak sa vám tričko „scvrklo“ v sušičke, už ho asi nezachránite.