Mnohé z nás to láka, niektoré veci jednoducho cheme mať poruke v kúpeľni. Lenže tam sa často striedajú teploty a drží sa vysoká vlhkosť. Prekvapí vás, ktoré veci by ste tam nikdy nemali dávať, ak nechcete riskovať ich zničenie či dkonca zdravotné problémy.

Líčidlá

Líčite sa rada v kúpeľni, a nechávate tam teda po celú dobu aj svoje šminky? Škodíte nielen im, ale aj sebe. Kúpeľňové vlhko im nijako nesvedčí, pretože sa tu vytvára skvelé miesto pre rast baktérií. Napríklad taký make-up podlieha zmenám vlhkosti vzduchu a môže sa tak stať, že nevydrží tak dlho, ako by bolo potrebné. Vlastne všetko, čo si dávate na tvár, teda aj pleťové krémy, by malo byť upratané tak, aby nedochádzalo ku kontaminácii baktériami. Čo platí dvojnásobne, ak máte v miestnosti i WC. Lepšie je vždy veci ukladať do šuplíka alebo do nejakej peknej uzavretej krabičky, ale mimo kúpeľňu.

Prekvapí vás, ktoré veci do kúpeľne nepatria.
Prekvapí vás, ktoré veci do kúpeľne nepatria.
Zdroj: Michal Kalina

Parfum

To isté platí o parfumoch a toaletných vodách, ktoré je najlepšie uchovávať na suchom a tmavom mieste. Čo samozrejme kúpeľňa nespĺňa. Ak aj vy ich máte vystavené na poličke v kúpeľni, mali by ste vedieť, že takýto parfum môže veľmi rýchlo oxidovať a zmeniť svoju vôňu.

Holiace strojčeky a žiletky

Pamätajte tiež, že vlhkosť nesvedčí všetkým britvám a žiletkám. Ľahšie a rýchlejšie sa otupujú a hrdzavejú. Preto ak chcete, aby vám jednorazové holítka, epilátory alebo mužské strojčeky a zastrihávače fúzov vydržali čo najdlhšie, nájdite im miesto niekde inde ako v kúpeľni. Alebo ich aspoň hneď po použití očistite, vysušte a upracte do skrinky či zásuvky.

Prekvapí vás, ktoré veci do kúpeľne nepatria.
Prekvapí vás, ktoré veci do kúpeľne nepatria.
Zdroj: JÁN ZEMIAR

Lieky

Máte lieky uskladnené v poličke v kúpeľni? Aj tento veľký nešvár je bohužial zaužívaný v mnohých domácnostiach. Vlhkosť a meniaca sa teplota naruší účinnosť a kvalitu všetkých medikamentov. Lekárničku teda vždy uchovávajte v suchu a pri izbovej teplote.

Šperky

Odkladáte svoje šperky v kúpeľni? Ďalšia veľká chyba. Agresívne vlhké prostredie urýchli oxidačný proces. A nemôžete sa čudovať, keď budú čoskoro čierne a nenositeľné. Čo je určite veľká škoda. Vyberte si preto radšej suché miesto kdekoľvek mimo kúpeľňu.

Uteráky v kúpeľni.
Uteráky v kúpeľni.
Zdroj: Shutterstock.com

Uteráky

Krásne naaranžované uteráky v otvorených policiach možno vyzerajú krásne, hlavne keď vám ladia s farebným dizajnom kúpeľne. Mať ich pekne poruke je tiež fajn, ale bohužiaľ z hygienického hľadiska je to zlé. Vlhkosť, ktorá na nich sadá, praje plesniam a rastu mikróbov, čo nám iste svedčiť nebude. Oveľa lepšou možnosťou je uzavretá skrinka, ideálne však mimo kúpeľňu.