Prevencia je základ

Aby ste sa vyhli neskorším problémom, do kuchynského drezu nikdy nevylievajte použitý olej a pozor aj na zvyšky jedla, ktoré patria do odpadkového koša. Sifóny v kúpeľni zase dokážu najviac potrápiť vlasy. Preto je dobré investovať do kovového alebo plastového sitka, kde sa všetko zachytí a ktoré môžete pravidelne čistiť. Odborník odporúča raz za týždeň preliať odpad 3 litrami horúcej vody.

1. krok: Prvá pomoc? Zvon!

Najprv skúste starý dobrý gumený zvon. Keď to nepomôže, znamená to, že ide o závažnejší problém. Ak treba sifón rozobrať, pripravte si vedro, do ktorého po odmontovaní vytečie voda a nečistoty. Nakoniec sifón poctivo zaskrutkujte a pripevnite naspäť.

2. krok: Skúste špirálu

Niekedy sa môže stať, že nečistoty sú hlboko v odpadových rúrach. V tom prípade sa vám bude hodiť kanalizačné pero alebo špirála, ktorú dostanete v špecializovaných predajniach. Pri jej použití však budete potrebovať pomocníka. Znova odskrutkujete sifón, jeden z vás vloží špirálu do rúry
a bude ňou otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Ak začne voda tiecť, sú to dobré správy. Vráťte sifón na miesto a skontrolujte, či voda plynule odteká.

Ak nepomôže mechanické čistenie, siahnite po chémii.
Ak nepomôže mechanické čistenie, siahnite po chémii.
Zdroj: Shutterstock

3. krok: Pomôže chémia

Upchatý odpad môžete riešiť aj pomocou chémie. V ponuke sú sypké granuláty alebo gély. Dôležité je postupovať podľa návodu, pretože tieto prípravky môžu byť nebezpečné. Rozhodne ich aplikujte len s rukavicami. Ideálne je mať aj ochranné okuliare, lebo to môže bublať.

Bio variant bez chémie

Do odpadu nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny, nalejte rovnaké množstvo octu a po 15 minútach zalejte vriacou vodou. Dávajte však pozor, lebo sa vytvorí „gejzír“.