Takže, podčiarknuté, sčítané, neporiadok neprospieva zdraviu. Hoci sa vám vôbec nechce, keď sa do toho pustíte krôčik po krôčiku a rozdelíte si to na 25 dní (pár minút denne), pred Vianocami môžete popíjať punč s vyloženými nohami. Uvidíte, ako sa vám uľaví.

1 Vytrieďte zásuvku, kam dávate zbytočnosti

Každý ju má doma. Tajnú zásuvku, ktorá ostáva skrytá pred očami hostí a kam šupnete všetko, čo práve nepotrebujete, alebo veci, o ktorých si myslíte, že sa vám niekedy na niečo zídu. Po čase sa tam nakopí slušný arzenál, a to najmä zbytočností, ktoré nebudete nikdy potrebovať. Pretriediť a vyhodiť! Nemilosrdne.

2 Inventúra šatníka

Toto je pre ženy nadľudská úloha, ale zatnite päste a pustite sa do toho. Vytriediť, darovať, posunúť, predať...

3 Upracte skrinku pod televízorom

Nefunkčné ovládače, zamotané zväzky káblov a starých nabíjačiek. Je čas všetko pretriediť a nepotrebné odovzdať do elektroodpadu.

4 Zbierka CD a DVD

Tie obľúbené si nechajte, no také, čo ste roky nepozerali/nepočúvali a ani to neplánujete, skúste predať v rôznych bazárových skupinách.

5 Kôpka s poštou a letákmi

V schránkach sa nám toho objaví neúrekom. Dôležité veci si odložte na bezpečné miesto a všetko ostatné vyhoďte. Čo sa týka papierových účtov a šekov, nechajte si ich zasielať elektronicky.

6 Kuchynský stôl

Nerobte si z neho odkladací priestor. Uvidíte, ako sa vám rozjasní kuchyňa, keď na ňom bude len obrus a kytička kvetov.

 

7 Vyčistite dve kuchynské skrinky

Aj do kuchynských zásuviek máme tendenciu „odložiť“ všeličo. Začnite trebárs jednou-dvoma a zbavte sa všetkých obitých tanierov, utierok či riadu, čo nepoužívate.

8 Urobte si poriadok v kabelke

Staré balzamy na pery, servítky, roztopené cukríky, žuvačky, papieriky, ponuky z obchodov... Spravte inventúru a nechajte si iba to, čo nevyhnutne potrebujete.

Poriadok si robte aj v kabelke.
Poriadok si robte aj v kabelke.
Zdroj: Shutterstock

9 Zbavte sa starých kníh

Ak už prečítate knihu, je malá pravdepodobnosť, že sa k nej vrátite. Svoje srdcovky si nechajte, zvyšok odneste do antikvariátov či ponúknite v bazárových skupinách.

10 Urobte si poriadok  v peňaženke

Vyhoďte všetko, čo tam nemá byť. Staré vizitky, rôzne papieriky, bločky, vypršané zľavové kupóny a zákaznícke karty, ktoré nepoužívate.

11 Zásuvka s kozmetikou

Čas zamerať sa na taštičku či zásuvku s mejkapom. Zmeňte sa na kontrolórku kvality a poďte na to. Všetko po záruke a všetko, čo nepoužívate, nemilosrdne preč.

12 Sprcha a vaňa

Skontrolujte fľaštičky so sprchovacími gélmi a šampónmi. Prázdne vyhoďte do plastov, prípadne si ich odložte a dajte si do nich znova načapovať drogériu.

13 Skrinky v kúpeľni

Možno sa vám v nich nahromadili produkty, ktoré ste otvorili, ale neminuli, lebo vám nesadli, a už sú po záruke. Preč s prázdnymi tubami od pást, poloprázdnymi starými krémami, zbytočnými obalmi a popadanými vlasmi.

14 Vyčistite ďalšie dve kuchynské skrinky

Postupujte presne tak ako v bode 7.

15 Skrinka na topánky

Topánky, z ktorých vaše deti vyrástli či ktoré sú ošúchané, zodraté, prípadne nikdy nenosené, darujte, predajte, vyhoďte.

Staré vyhoďte do kontajnera na oblečenie a vo zvyšných si urobte poriadok.
Staré vyhoďte do kontajnera na oblečenie a vo zvyšných si urobte poriadok.
Zdroj: Shutterstock

16 Zamerajte sa na posteľnú bielizeň

Určite schovávate kusy, ktoré už nepoužívate, lebo sa vám v nich nespí príjemne. Posuňte ich niekomu, kto ich vie využiť napríklad pri šití. Staré vankúše, prikrývky a deky môžete ponúknuť aj útulkom pre zvieratká, na zimu sa zídu.

17 Vyčistite chladničku

Všetko staré, pokazené, načaté a nedojedené musí ísť preč. Obzvlášť potraviny, ktoré tam skladujete už večnosť. Pretrite ju teplou vodou s octom a máte vydezinfikované.

18 Kuchynská linka

Na kuchynskej linke by nemalo byť nič zbytočné, len to, čo nevyhnutne potrebujete pri varení. Zbavte sa špinavých pohárov, zvyškov jedla v miskách a kôpok, čo sa tam nazbierali. Keď budete hotové, kuchynská linka sa akoby zázrakom opticky zväčší.

19 Vytrieďte ďalšiu zásuvku s drobnosťami

Ak vám ostalo ešte nejaké miesto, kam putuje všetko nepotrebné, vytrieďte a upracte aj to.

20 Poriadok v lekárničke

Preč so všetkým načatým a po záruke. Zvyšky použitých liekov by ste mali vrátiť naspäť do lekárne.

21 Mraznička

Ak tam máte zásoby jedla ešte spred roka, ktoré ste zhromažďovali v dobrej viere, že sa raz zídu, preč s nimi. A rovnako so všetkým, čo neplánujete zjesť v dohľadnom čase.

22 Vyčistite ďalšie dve kuchynské skrinky

Postupujte podľa kroku 7.

23 Vyhoďte zbytočné doplnky

Zamerajte sa na staré čiapky, šály, rukavice, ale aj bižutériu, ktorú už nenosíte. Vyhoďte všetko, čo ste na sebe nemali celú večnosť.

24 Vytrieďte hračky

Deti majú zväčša „škrečkovský syndróm“ a len ťažko sa vzdávajú svojich vecí. Preto robte tento krok, keď sú mimo domu. Ak máte staršie deti, konzultujte to s nimi a zapojte ich do darovania či organizovania susedskej burzy.

25 Poriadok v čistiacich potrebách

Prázdne fľaše a nepoužívané produkty vyhoďte. Namiesto kupovania množstva čistiacich prostriedkov vyskúšajte ekologickejšie domáce alternatívy. Väčšinu vecí skvele vyčistíte pomocou obyčajného octu a sódy bikarbóny.