Ako sa naštartujeme v septembri je dôležité nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Okrem našich rád, nezabudnite si aj počas školského roka vyčleniť čas na zábavné rodinné aktivity. Prázdninami predsa všetko nekončí...

Rady pre deti

1. Postupný prechod

Už niekoľko dní pred začiatkom školy začnite postupne zavádzať rutinu, ktorá bude podobná tej školskej. Skôr ako začnú prázdniny, začnite postupne predlžovať čas na spanie a čas budenia.

2. Rozhovor o očakávaniach

Pýtajte sa detí, ako sa cítia, čo sa týka ich návratu do školy. Zistite, či majú nejaké obavy alebo otázky. Vysvetlite im, že je normálne cítiť zmiešané emócie.

3. Príprava a organizácia

Pomôžte deťom pripraviť si školské veci vopred. Nakúpte školské potreby, skontrolujte aktovky a urobte si plán, ako budú ranné a večerné rutiny vyzerať.

4. Pozitívne očakávania

Zdôraznite pozitívne stránky návratu do školy – že sa stretnú s kamarátmi, a ak majú hodiny, ktoré ich bavia, či obľúbených učiteľov, smerujte pozornosť týmto smerom. Tiež môžete vymyslieť nejaké nové krúžky, ktoré by deti ozaj bavili.

Rady pre rodičov

5. Vytvorenie harmonogramu

Určte si spoločne s deťmi pevný harmonogram, ktorý zahŕňa čas na učenie, hranie, odpočinok a iné aktivity. Rovnováha je kľúčová.

6. Podpora v učení

Podporujte deti v ich školských povinnostiach. Pomôžte im s domácimi úlohami, prípravou na skúšky a učte ich rozvrhnúť si čas.

7. Zdravý životný štýl

Skúste popremýšľať, ako by ste spoločne prešli na zdravší životný štýl. Viac pohybu, spánku a zdravého jedla. Nakoniec tak pomôžete aj sebe.

8. Buďte príkladom

Rozmýšľajte pozitívne o škole, učení aj učiteľoch. Koľkí rodičia sú častokrát sami viac v strese ako deti. Prejavy optimizmu budú mať pozitívny vplyv aj na dieťa.