Samkova choroba ich všetkých zaskočila. Chystali sa na dlhú cestu k rodičom. Štvorročnému Samkovi zrazu prišlo zle a niekoľkokrát vracal. „Myslela som si, že je to len nejaká viróza, ale aj tak som s ním zašla k lekárovi,“ spomína mamička Eva Hrušková na to, ako sa to začalo.

Nádor bol v pokročilom štádiu

„Lekár nás poslal na odborné vyšetrenie. A to, čo vyzeralo ako rutina, sa skončilo zle-nedobre. Lekári zistili, že Samko má mozgový nádor. Keďže ochorenie bolo v pokročilom štádiu, sanitkou ho previezli do košickej nemocnice. Ja som sa za nimi hnala autom,“ spomína mama na najhoršie dni svojho života.

Od štyroch rokov trávil viac času v nemocnici ako doma.
Od štyroch rokov trávil viac času v nemocnici ako doma.
Zdroj: archív rodiny

Mal aj opuch mozgu

V ten deň bol Samko v akútnom ohrození života – mal totiž opuch mozgu. Lekári ho museli najskôr zmierniť, až potom nasledovala operácia. Na verdikt čakala Eva nekonečné štyri hodiny. „Nikdy som neverila, že sa tak veľmi dokážem báť. Pred operáciou som sa s ním ani nestihla poriadne rozlúčiť, povedať mu, ako veľmi ho ľúbim. Tie štyri hodiny boli najhoršie v mojom živote. Nikto z lekárov mi nevedel zaručiť, či sa mi synček vráti z operačnej sály živý. Ten hrozný strach m

a úplne paralyzoval. Napadlo mi, že sa postavím do stredu cesty, nech ma zrazí auto a nech je koniec,“ spomína na desivé pocity, ktoré nevedela ovládať.

Boj o život pokračoval

Operácia sa skončila dobre, no lekári nedokázali Samkovi odstrániť celý nádor. „Keby tak urobili, mohli by porušiť dôležité funkcie a synček mohol ostať ochrnutý,“ vysvetľuje Eva. Boj o život veselého chlapčeka sa napriek úspešnému zákroku neskončil. Začal sa kolotoč vyšetrení, bolestí a bodavého strachu. A potom prišlo na rad ožarovanie – malý chlapček dostával veľmi silné dávky. Zároveň podstupoval chemoterapiu.

Mama svojho syna obdivuje za statočnosť.
Mama svojho syna obdivuje za statočnosť.
Zdroj: archív rodiny

Boli sme viac v nemocnici ako doma

„Neraz sa k tomu pridružili rôzne komplikácie a my sme boli viac v nemocnici ako doma. Dva roky som bola zbalená v aute, vždy pripravená na pobyt v nemocnici,“ opisuje ťažké chvíle sympatická žena, ale zároveň oceňuje svojho Samka. „Synček od začiatku bojoval ako lev. Vedel, že mu lekári chcú pomôcť.“ 

Bratia sa hnevali

Náročnosť situácie vyžadovala plnú pozornosť pre Samka, ale doma mala ďalších dvoch synčekov – iba dvojročného Hynka a šesťročného Radovana. „Neraz sa ma pýtali, prečo nie som s nimi, ale vždy so Samkom. Nechápali to a vyčítali mi, že ich nemám rada. Ťažko sa to vysvetľuje malým deťom,“ zdôveruje s

a statočná mama, ktorá bojovala na všetkých frontoch. Našťastie jej veľmi pomáhala mama. „Ďakujem jej za to, ako to výborne zvládala, keď som to potrebovala.“

K trom bratom nedávno pribudla sestrička, z ktorej majú všetci radosť.
K trom bratom nedávno pribudla sestrička, z ktorej majú všetci radosť.
Zdroj: archív rodiny

Snažila sa byť veselá

Matka troch synov, ktorých v tom čase sama vychovávala, musela byť počas dlhých osemnástich mesiacov Samkovej liečby veľmi statočná. Pred synčekom vždy ukazovala len veselú tvár. „S inými mamičkami som plakala v parku pri nemocnici,“ približuje solidaritu mám, ktoré sa ocitli na jednej lodi.

Nakoniec úplne zmizol

Po liečbe Samkovi nádor zmizol a dnes je úplne zdravý. „Vedel som, že sa vyliečim. Veľmi sa teším, že začnem chodiť do novej školy a nájdem si nových kamarátov,“ povedal nám veselo chlapec.

Samko dnes rieši bežné problémy pubertiakov a je šťastný.
Samko dnes rieši bežné problémy pubertiakov a je šťastný.
Zdroj: archív rodiny

Všetko si dopestuje sama

Rodina už niekoľko rokov žije na dedine. Mama Evka pestuje zeleninu od výmyslu sveta, tak ako to robila doteraz. „Keď Samko ochorel, zmenili sme stravovacie návyky. Nejeme biely cukor ani biele pečivo a v záhrade pestujem rôznu zeleninu. V obchode nekupujeme nič, všetko si dopestujem sama. Deťom dávam čerstvé šťavy z ovocia a zo zeleniny a Samkovi aj horké jadrá marhúľ, ktoré sú účinné proti rakovine. Všetci sa stravujeme zdravo a veľmi sa teším, že sme všetci zdraví,“ dodáva s úsmevom Eva.

Veľmi sa teší, že začne chodiť do novej školy.
Veľmi sa teší, že začne chodiť do novej školy.
Zdroj: archív rodiny

Jej hobby je pečenie

Dozvedeli sme sa, že je vynikajúca kuchárka aj cukrárka. „Je to moja veľká záľuba a rada svoje diela uverejňujem na sociálnej sieti. Neraz sa ma známi pýtajú na recepty,“ smeje sa sympatická žena. A aké si dávajú novoročné predsavzatia? „Máme len jedno, a to, aby sme všetci boli zdraví,“ uzatvára Eva Hrušková.