Adela vraví, že nápad robiť šaty z kvetov vznikol náhodou, aj keď vraj náhody neexistujú. „Prvý rok, keď som otvorila svoje kvetinárstvo, ma oslovil fotograf Patrik Minar, aby som dievčatám naaranžovala kvety na hlave. Presne vedel, ktoré kvety tam chce mať, a mal presnú predstavu, ako to má vyzerať. Tak vznikli jeho ročné obdobia. A to bol začiatok môjho bláznivého nápadu,“ spomína.

Adelka je kvetinárka a prvý impulz na vytvorenie šiat z kvetov bolo vymýšľanie loga je kvetinárstva.
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

 

Prvá „živá“ sukňa

Zanietená kvetinárka vraví, že prvý podnet na vytvorenie odevu zo živých kvetov bolo vymýšľanie loga jej kvetinárstva. „Ešte som nemala žiadnu reklamu ani logo firmy, tak som sa rozhodla vytvoriť sukňu zo živých kvetov. Tá je spojená len s grafikou ženy napriek tomu, že už som mala modelky.“ A tak vznikla jej prvotina. Druhou prácou boli takzvané divožienky. „Dievčatá, ktoré ich znázorňovali, sme obliekli do korzetu z brečtana.“

Na zmenu nie je nikdy neskoro
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

Potom prišla Nádej

O svojej tretej práci vraví ako o srdcovej záležitosti. „Vznikla, keď sme mohli opäť otvoriť prevádzky. Dala som jej meno Nádej,“ spomína na obdobie po lockdowne. „Modelka je oblečená iba v klobúku a nohaviciach. Kvety, ktoré sme pri tomto druhu ,oblečenia‘ použili, boli gerbery.“ Adelinu tvorivú prácu a kreatívny nápad si všimli aj iní umelci. „Jednu z týchto fotiek si vybrala spisovateľka Jana Benková na titulku svojej knihy Slabosť ako výhoda. Bolo to pre mňa neuveriteľné, že sa niekomu páčia moje práce. Tieto práce fotil tiež Patrik Minar.“

Kvety musí pripevniť na konštrukciu, ktorú sama vyrába, a dievčatá si ju musia obliecť.
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

Vdýchla im dušu

Svojim výtvorom vdýchla dušu a objektív šikovného fotografa to dokázal zachytiť. Adelu to v tvorbe posúvalo ďalej, a tak pokračovala a „šila“ z kvetov ďalšie čarokrásne odevy pre svoje modelky. „Nasledoval anjel. Jeho krídla boli vysoké 1,20 metra a šírku mali až 45 cm. Zdobili ich biele ruže a zelená cymbídia. Nasledovala lesná žienka. Tá bola oblečená len v machu, kde boli šišky, v rukách držala lampáš. Tieto práce fotil Jano Štovka, ktorý im dodal umelecký príbeh. Poslednou prácou je baletka. Modelka má oblečenú sukňu z margarétok a v rukách drží krásnu šálku, ktorá je tiež z margarétok. Fotografia je čiernobiela. Priznám sa, z tejto kombinácie som mala troška strach, ale vďaka ďalšiemu dobrému fotografovi, tentoraz Stanovi Mihalíkovi, vzniklo ďalšie zaujímavé dielo,“ zanietene opisuje.

Kvety musí pripevniť na konštrukciu, ktorú sama vyrába, a dievčatá si ju musia obliecť.
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

Načasovanie je dôležité

Adela vraví, že okrem anjelských krídel sú všetky dievčatá oblečené v konštrukcii, ktorá je vyrobená z drôtov. Sama ich vyrába. „Živé kvety na ne upevňujem až v deň fotenia. Modelky idú najskôr k vizážistom. Všetko to musí byť do bodky načasované, čo je dosť náročné. Kvety sú čerstvé, ošetrené vydržia nielen fotenie, ale aj jeden-dva dni, aj keď vyzerajú smutne, lebo sú bez vody,“ vysvetľuje systém práce obliekania do živých kvetov.

Vdýchla im dušu
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

Bez nich by to nešlo

Adela vraví, že je to skvelý pocit, keď jej pod rukami vznikajú krásne bytosti, ale aj vďaka modelkám, vizážistom a hlavne fotografom, ktorí vytvoria finálny záber. No len vďaka podpore okolia to ide tak, ako má. Kto je jej najväčšou oporou pri tvorbe? „Sú to moje deti – Adela, Matej –, ale aj mamka a modelka Scarlet, ktorá stála pri mojom boku už pri prvom fotení. Samozrejme, aj ľudia, ktorí mi pomáhajú, aby moje práce, ktoré sa zrodia v mojej hlave, skončili na obrazoch a viseli v predajni,“ dodáva.

Kvety musí pripevniť na konštrukciu, ktorú sama vyrába, a dievčatá si ju musia obliecť.
Zdroj: PATRIK MINAR, JANO ŠTOVKA, archív A. I.

Múza za ňou chodí sama

Mnohí zákazníci vraj ani len netušia, že obrazy, na ktoré sa pozerajú v Adelkinom kvetinárstve, sú vlastne jej práce. „Je zábavné, keď sa ľudia pýtajú, či sú na predaj. Rovnako sa mi páči otázka – ako vám to napadlo,“ vraví s úsmevom. A odkiaľ berie inšpiráciu? „Smejem sa, že je to múza, čo za vami príde a povie, čo máte urobiť. Ja to len vytvorím,“ vraví pobavene. „Vždy keď to chcem vzdať alebo keď sa mi nedarí, prídu do môjho života ľudia a nedovolia mi skončiť. A to je na tom to krásne,“ vyslovuje na záver krásnu skutočnosť. A my jej držíme palce.