Adriana schudla 39 kíl za štyri mesiace. A to predtým na raňajky jedávala aj štyri rožky a vypila liter sladkého kakaa alebo litre koly. „Napriek tomu, že všetci sa zo začiatku čudovali a mysleli si, že som náhle ochorela, pre mňa to bola malina. Jedna kamarátka ma dokonca nespoznala a neverila, že tá štíhla žena som ja, kým nevyšiel z domu manžel s mojím synom. Pri chudnutí som sa netrápila, šlo to veľmi ľahko, čo ma prekvapilo, samozrejme, veľmi pozitívne,“ spomína na začiatky veľkej premeny sympatická riaditeľka materskej školy. „Zo začiatku som jedávala popri cvičení aj sladké, vlastne, keď si na to spomínam, nevedela som, ako mám cvičiť,“ smeje sa a dodáva: „Robila som ľahsedy dvakrát denne a postupne som sa dostala k počtu sedemsto,“ šokuje veselá tmavovláska, ktorá pri prvom synovi nabrala 27 a pri druhom 22 kilogramov.

Pri prvom synovi nabrala 27 kilogramov a pri druhom 22!
Pri prvom synovi nabrala 27 kilogramov a pri druhom 22!
Zdroj: archív A. L.

Na diéty radšej zabudnite

Keďže chcela, aby synovia boli zdraví, dojčila ich, a preto si dopriala všetko, na čo mala chuť. „Raz som sa postavila na váhu a skoro som odpadla. Vážila som 94 kíl. Keď mal druhý syn osem mesiacov, povedala som si dosť. Začala som s delenou stravou. Jasné, občas som si dala veterník, ale začala som sa viac kontrolovať. Večer som jedávala len zeleninové šaláty alebo jogurty. A po šiestej večer som nejedla vôbec nič,“ prezrádza triky, no dodáva, že určite to nebola striktná diéta.

 

A práve pred ňou varuje všetky ženy, ktoré chcú schudnúť. „Nevyhadzujte peniaze za škatuľkové diéty, za kadejaké nápoje. Je to zbytočné. Treba pravidelný pohyb a strava päťkrát denne. Keď organizmus dostane pravidelnú dávku pokrmu, nestihne si ukladať zásoby a neukladá sa tuk. A samozrejme, treba piť vodu, ja som pila denne aj tri-štyri litre vlažnej vody s citrónom.“

Pred svadbou mala štíhlu postavičku, keď sa vydávala, mala 47 kíl.
Pred svadbou mala štíhlu postavičku, keď sa vydávala, mala 47 kíl.
Zdroj: archív A. L.

Po svadbe začala priberať

Hoci mnohé ženy priberú v tehotenstve, Adriana priberala aj pred ním. „Vždy som bola štíhla, keď som sa vydávala, vážila som 47 kíl pri výške 1,62 metra. Všetko sa to začalo, keď som absolvovala operáciu ruky, nemala som pohyb a ako mladomanželka som svojmu drahému začala vyvárať a vždy som sa najedla s ním. Vtedy mi pribudlo prvých osem kíl.“ Potom prišlo naberanie tých hlavných počas tehotenstva, a tak v roku 1998 nabrala ďalších 27 kíl.

Vyzerala staršie ako manžel

„Lekári na mňa kričali, prízvukovali mi, že to preháňam a nemám toľko jesť,“ spomína na ich varovanie. „Hovorila som im, že veľa vraciam a aj tak priberám.“ Pri druhom tehotenstve o dva roky neskôr Adka nepribrala prvých päť mesiacov ani kilogram, ale potom jej váha stúpla o rovných 22 kíl. „Po oboch pôrodoch som zhodila asi osem kilogramov, ale stále som bola, ako sa hovorí, dosť pri sebe. Manžel bol však úžasný, jeho reakcia bola perfektná – povedal mi, že mám aspoň vyššiu spoločenskú hodnotu.“ Zlom prišiel vtedy, keď jej známi hovorili, že akosi pribrala a že manžel je štíhly, kým ona sa čoraz viac zaokrúhľuje. „Trápilo ma to, hoci miernu nadváhu máme v rodine. Najviac ma však bolelo, že som pri manželovi vyzerala o dvadsať rokov staršia. Priznám sa, aj som naňho žiarila,“ odkrýva pocity.

Chudnutie bolo oveľa ľahšie, ako očakávala.
Chudnutie bolo oveľa ľahšie, ako očakávala.
Zdroj: archív A. L.

Po deťoch nedojedajte

Jedným z veľkých problémov, prečo ženy matky priberajú, je podľa Adriany to, že dojedajú po deťoch. „Toto som robila aj ja a je to veľmi zlé. Nechceme jedlo vyhodiť, a tak sa ním napcháme. Je lepšie menej variť alebo to niekomu dať, napríklad ľuďom, ktorí majú psíky, hydinu, prasce,“ radí, čo s tým robiť. A čo teda jedáva, odkedy schudla? „Ráno si dám celozrnný rožok so šunkou a zeleninou, na desiatu aj olovrant ovocie. Na obed nevynechávajte polievku, tá je základ, a druhé jedlo tvorí u mňa mäsko, ryby a znova zelenina. Moja večera pozostáva z jogurtov, tvarohu alebo ryže. Mám rada vajíčka, ku ktorým si dám opäť zeleninu, lebo toto ma zasýti.“ Jej veľkou podporou bol manžel, ktorý ju povzbudzoval a tešil sa z každého zhodeného kilogramu. „Keď som schudla, cítila som sa fit a šťastná. Vymenila som šatník a odvtedy sa vnímam veľmi žensky,“ hovorí o tom, čo ju potešilo. Ako šport odporúča jumping – teda skákanie na trampolíne. „Je to zábavné, môžete to robiť spolu s deťmi, spevníte si celé telo, je to veselé a navyše pri tom super schudnete. Určite si to vyskúšajte,“ odkazuje na záver Adriana.

Kamarátka ma nespoznala, kým nevyšiel z domu manžel s mojím synom.
Kamarátka ma nespoznala, kým nevyšiel z domu manžel s mojím synom.
Zdroj: archív A. L.