Reklama

Chce iba hranolky? 10 tipov, aby vaše dieťa jedlo zdravo

decko nepapá

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak majú deti zlé stravovacie návyky, menia sa veľmi ťažko, najmä keď sa z nich už stala rutina. Ale je šanca, ako všetko zmeniť.

Desať rád, ako pomôcť vám a vašim potomkom k zdravému stravovaniu, ponúkol server livescience.com, ktorý sa radil s detskými psychológmi.

1. Ak raz dieťa vyskúša chuť vyprážaného, sladkého alebo slaného, je ťažké mu to potom odopierať. Môžete však obmedziť prísun týchto nezdravých pochúťok - napríklad na jedenkrát denne. Je to oveľa lepšie, ako mu to zakázať úplne. Vtedy totiž hrozí, že ak sa k takémuto jedlu dostane mimo domova, tak sa ho preje, lebo vie, že ho má od vás zakázané.

2. Zaujímajte sa o to, aké má vaše dieťa obedy v školskej jedálni. Prejdite si s ním rozpis na celý týždeň sa dohodnite sa na tom, že si z neho vyberie vždy iba tie zdravšie jedlá. Na desiatu mu nedávajte peniaze, aby si kúpilo niečo v školskom bufete, lebo to bude určite sladkosť či obložená bageta. Výživnú a zdravú desiatu mu pripravte doma.

3. Ak už chcete nakúpiť nejaké nezdravé pochúťky, nekupujte veľké výhodné xxl balenie, lebo ak ho raz otvoríte, je takmer isté, že ho celé naraz aj zjete. Kupujte radšej mini balenia, ktoré môže dieťa bez výčitiek zjesť naraz celé.

4. Značnú dávku kalórií prijímajú deti v nápojoch. Veď kto by nemal rád napríklad kolu? Do školy dieťaťu na desiatu dávajte čistú minerálku, na raňajky uprednostnite mlieko pred kakaom a ak mu chcete dať ovocnú šťavu, zrieďte ju s vodou pol na pol.

5. Keď pripravujete doma obed alebo večeru, dbajte na to, aby v porcii jedla bola aspoň jedna zdraviu prospešná zložka, ktorú má dieťa rado. Dobrým ťahom je zapojiť do prípravy jedla samotné dieťa, tak získa pozitívny vzťah hoci aj k brokolici.

6. Možno sa vám zdá, že vaše dieťa, najmä ak je to tínedžer, robí presný opak toho, čo vy. Odborníci však tvrdia, že váš názor a konanie má veľký vplyv na to, čo si o stravovaní myslí vaše dieťa. Najmä deti predškoláci sa radi „opičia“ po rodičoch a to treba využiť. Buďte pre dieťa vzorným príkladom - ak ho kŕmite šalátom, nedávajte si vy rezeň.

7. Dávajte dieťaťu malé porcie a dovoľte mu, keď už má na to vek, aby si jedlo servírovalo samo. Tak zistí, koľko si má nabrať. Samozrejme, týka sa to studených a vlažných jedál, nie horúcich, pri ktorých by sa mohlo popáliť.

8. Nikdy nenúťte dieťa, aby zjedlo celú porciu naloženú na tanieri. Samo musí vedieť, kedy má dosť. Ak je vaše dieťa „rozjedenejšie“, stopnite ho, ak vidíte, že už musí byť najedené a je ďalej len zo zotrvačnosti.

9. Dbajte na pravidelný prísun jedla - to znamená raňajky, obed, večera, k tomu desiata a maximálne olovrant. Pravidelná strava je základ - vyhnete sa tomu, aby vaše dieťa vyhladlo a potom sa prejedlo do prasknutia...

10. Nedajte sa odradiť neúspechom. Ak dieťa odmieta nové zdravšie jedlá, neprestaňte mu ich preto servírovať. Snažte sa pripraviť ich chutne a zaujímavo. A dajte mu na výber, spýtajte sa ho radšej „Dáš si uhorky alebo rajčiny?“ ako „Chceš na večeru rajčiny?“.